Legyen szó akár életed első konyhájának felszereléséről vagy már tapasztalt szakácsként a sokadik edénykészleted szortírozásáról, bizony nem könnyű kiválasztani, melyek azok a lábasok és serpenyők, amelyekre feltétlenül szükségünk van a főzésnél. Összegyűjtöttük a legpraktikusabbakat, amelyeket mindenképpen érdemes beszerezni (vagy megtartani, ha már van belőle otthon).
1. Tapadásmentes serpenyő
Legyen teflon vagy kerámiabevonatú serpenyő, ez az az eszköz, amiből muszáj legyen legalább egy a konyhában. Ezekben a serpenyőkben bátran süthetsz érzékenyebb, tapadósabb ételeket, a reggeli tojás vagy az ebédhez készülő hal egy kevés zsiradékon ugyan, de tökéletesen meg fog sülni anélkül, hogy az edény aljára tapadna (és odaégne). Fontos, a különleges bevonatú serpenyőkben csak fából vagy szilikonból készült kanalakkal érdemes kavarni, ha ugyanis megsérül a belső bevonat, aligha lesz sokáig használható az edény.
Mekkora az ideális méret? Ha csak magadra, esetleg két személyre tervezel sütni, érdemes legalább 20 cm átmérőjű, vagy annál pár centivel nagyobb serpenyőt vásárolni.
2. Rozsdamentes acél serpenyő
Ez a klasszikus edény a konyha mindenese, húsok sütéséhez, pirításához, raguk, szószok készítéséhez tökéletes. Főleg nagyobb nedvességtartalmú ételekhez javasoljuk. Arra is érdemes ügyelni, milyen nyele van a serpenyőnek, ha ugyanis az egész fém, és nincs rajta műanyag bevonat, akár még a sütőbe is berakhatod egy-egy szaftosabb étel készítésekor, 230°C-ot simán kibír az acél.
3. Magas falú lábas
Nagyon nem kell érvelni amellett, miért legyen egy, de inkább két magas falú lábas a konyhádban... Míg az egyikben fő az isteni vasárnapi húsleves, addig a másik edényben puhulhat a tészta, főhet a krumpli, nem kell azon aggódni, hogy nincs elég edény egyszerre két étel főzéséhez.
Mi azt ajánljuk, legyen egy legalább három és egy öt literes lábasod, ezekben már akár 4-5 főre is tudsz főzni, nagycsaládosoknak és lekvár/savanyúságkészítőknek viszont érdemes még ennél is nagyobb edényt beszerezni!
4. Szószos lábas, tökéletesen illeszkedő fedővel!
Tésztaszószok, krémek, mártások elkészítéséhez nem kell nagy edényeket bepiszkolni, erre vannak a kicsi, praktikus lábasok, amelyekben nem mellesleg kemény vagy buggyantott tojást és rizst is tökéletesen tudunk készíteni, már ha van egy jól illeszkedő fedőnk. Másfél-két literes mindenképpen legyen az edény űrtartalma.
5. Palacsintasütő
Persze, hogy kihagyhatatlan elem, mi ebből is a tapadásmentes változatot javasoljuk, az ok pedig, amiért nem gondolnánk, hogy egy sima serpenyő is megteszi palacsintasütőként, nagyon egyszerű: az alacsony falú edényben sokkal szebb, egyenletesebb palacsintákat lehet sütni, ráadásul kivenni is egyszerűbb, mint egy magasabb falú edény oldalát kaparászni...
Mi nagyon ajánljuk, hogy ezekre is ruházz be:
6. Öntöttvas serpenyő
Bár nehéz, lassabban melegszik fel, mint vékonyabb társai, ez a klasszikus serpenyő az, amit nem véletlenül szerettek már nagyanyáink is. Egy öntöttvas serpenyőben nagyon nehéz odaégetni az ételt, és bár lehet, várni kell, míg felmelegszik, ez a típus tudja a legjobban tárolni a hőt. Ez az az edény, ami sosem okoz csalódást, nem megy tönkre két év alatt, és mennyei ízvilágú ételeket lehet sütni benne. Két dologra vigyázz: ha mosod, inkább ne tartsd a lábad fölé, ha pedig főzés közben fogod meg, jusson eszedbe, hogy ennek a tálnak minden pontja forró!
7. Wok
Az ázsiai konyha és a stir-fry, magyarosan rázva pirítás szerelmeseinek kötelező elem a konyhába. Bár megfelelő használatához kell egy kis kézügyesség és gyakorlat, ezzel az edénnyel olyan ízeket varázsolhatsz, hogy a füled kettéáll! A rossz hír, hogy wokot leginkább csak gáztűzhellyel rendelkezők tudnak használni, az edény ugyanis nem ápol túl jó barátságot az indukciós, valamint kerámia főzőlappal.
Ha más konyhai eszközökről is akarsz tudni néhány érdekességet: