Utánajártunk, mennyi volt régen a lángos, és mennyi most

Ettél már lángost beülős étteremben? Lehet bármilyen jó a tésztája és minőségi rajta a feltét, a strandos lángoshoz képest nincs meg a hangulata. A lángosnak még azt is elnézzük, ha negyed órát kell érte a napon sorban állni, azután a fokhagymás olaj lecsorog a karunkon. Egy valamit azonban egyre nehezebben bocsátunk meg neki: az árazását.

A lángos egykor valóban népi eledel volt. Hihetetlen elképzelni, hogy 1969-ban 1 forintot, 1972-ben pedig 1 forint 30 fillért kértek egy darabért. Ma már nem is létezik olyan pénzérme, amivel ki tudnánk csengetni a retró összegeket

Puha kefires lángos, recept a képen!

Ugorjunk egy nagyot az időben. Több mint hatvan évvel később, a jelenlegi ismert gazdasági helyzetben már olyan tételt jelent egy négy fős családnak lángosozni, amiből nemrég egy olcsóbb vendéglőben ehetett mindenki egy-egy főételt. 

Folyamatosan jelennek meg hírek a lángos eszeveszett drágulásáról, hónapok óta foglalkozik az idei nyári árakkal a sajtó. Arra voltunk tehát kíváncsiak, honnan is kerültünk odáig, hogy egy egyszerű strandfürdő talponálló büféjében egyetlen év alatt 41%-kal (!) lett drágább a lángos, és 2400 forintért kínálják a sajtos-tejfölöst. 

2019: amikor még nem tudtuk, hogy luxuscikk lesz a sajt és a tejföl 

A mai árakhoz képest egészen meghökkentő látni a 2019-es árszabásokat, ami egyáltalán nem volt olyan rég. A pandémia és az óriási drágulás előtti utolsó évben egy balatoni nyaralás alkalmával még egyáltalán nem számított akkora tételnek egy lángosozás, mint ma. 

Ekkoriban Fonyódon, a Fonyódi Lángos és Palacsinta nevű helyen (Vigadó tér 23.) egy sima lángos 530 forint volt, a tejfölös 610, a sajtos 680. Mindenki kedvence, a sajtos-tejfölös 760 forintba került, és ekkoriban a legdrágább lángost is 900 forintért vesztegették. 

Még egy példa a Balatonról, ugyancsak 2019-ből. Ekkor Balatonbogláron a Somogyi Lángosozóban 400 forint volt a sima (tehát 130 forinttal kevesebb), és 500 a sajtos és a tejfölös is. A sajtos-tejfölös 600 forintba került. 

Ne feledjük, hogy főszezonban a Balatonon sohasem a legolcsóbb kategóriában indultak a büfék, és mégis, négy évvel ezelőtt 4-5-600 forintért már jóllakhatunk egy egyszerűbb lángossal.  

Balatoni lángos

Régebben meg voltam győződve, hogy otthon nem lehet igazán jó lángost csinálni, aztán megkaptam ezt a receptet, kipróbáltam, és most már tudom, hogy sima ügy!

Klasszik lángos

Közeleg a nyár. Hiányzik a strand és vele együtt a lángos is? Végy egy felfújható medencét, tedd ki az erkélyre, a lángost süsd meg a recept alapján, és élvezd ki minden pillanatát!

Szepezdi krumplis lángos

A szokásos évi szepezdi lángos krumplis változata. Általában ötszörös mennyiség készül belőle, de nem szokott megmaradni. Igaz, mindig vagyunk rá vagy hetvenen..

2022: A pandémia két éve után 

2020-ra és 2021-re egyfajta kuszaság volt jellemző. Kérdés volt, hogy szabad-e és merünk-e tömegbe menni, sok hely kivárt a megnyitással, illetve sokan nem mertek meredeken árat emelni, hiszen az egész vendéglátást bizonytalanság jellemezte. Mások éppen az apokalipszis hangulat miatt emeltek, hiszen kiestek hónapok a működésükből, és bizonytalan volt a jövő. 

2020-ban Balatonfüreden 700 forint volt a sima lángos, a sajtos-tejfölös 1000 forintba került – és mindenki sokallta az elszállt árakat. Talán mondanunk sem kell, hogy ma már visszasírjuk az ezerforintos sajtos-tejfölöst. Ismerve persze a többszörösére emelt rezsidíjakat, valamint a sajt, a tejföl és az étolaj árainak elszabadulását, egyáltalán nem csodálkozunk a jelenlegi árképzésen. 

A lángos kérdés olyannyira izgatott mindenkit, hogy a csodalatosbalaton.hu 2022-ben lángostérképet készített az árakról. Tavaly 700 forint volt a Balatonnál a sima lángosok legolcsóbbika, és 800-900 forint volt az átlagár. A sajtos-tejfölös átlagos ára tavaly 1300-1500 forint körül mozgott. 

2023: Rekordáron az egykori olcsó büfékaja 

Kezdjük egy kis fővárosi kitekintéssel egy igazi lángossoron. A „budapestiek kedvenc pihenőhelyén”, a Római-parton idén az Infostart készített árkörképet. Lángosozó-felderítő sétájuk alkalmával kiderült, hogy a legolcsóbb, régivágású helyen 980 forint volt a sima lángos, a legdrágább helyen pedig 1200 a sima

A Balatonon továbbra is néhány hónapra szorítkozik a szezon, és az emelkedés nem állt meg. Idén nyáron Siófokon az egyik legforgalmasabb sétányon 1290 forint a sima lángos, és ez számít az átlagos árszabásnak. Ugyancsak a tónál, Balatonföldváron már 790 forinttól, Balatonberényben már 900 forinttól vesztegetik a simát. 

Balatonfüreden, a strandon idén 950 forint a sima, a sajtos-tejfölös már 1800 forint

Fonyódon, Bélatelepen egy pozitív rekorder igazán puritán, retró hely, ahol a sima már 850 forintért kapható, a sajtos-tejfölös pedig a balatoni árakhoz képest sci-fibe illően 1250 forintba kerül. 

Extremitások persze mindig vannak, a nemzetközi fesztiválok árai nem a magyar valóságot mutatják, mégis szédítő belegondolni, hogy az olajban kisütött lisztkorong némi reszelt sajttal megszórva 4000 forintba kerül a „Szabadság szigetén”, vagyis a Sziget Fesztiválon

Ha megnézzük a 2019-es árakhoz képest, nemes egyszerűséggel megduplázódott a lángosok ára, a sajtos-tejfölös árára pedig akár a háromszoros szorzó is igaz.

Hát, így lángosozunk idén. 

Szerző: Haranghy Orsi

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Orsi étteremajánlói:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...