Ha a tejet közvetlenül a kartonból fogyasztjuk, az egyrészt visszataszító lehet azok számára, akik szintén innának belőle, másrészt pedig, ami még ennél is fontosabb: egészségügyi problémákat okozhat. A tej ugyanis egy pasztőrözési folyamaton megy keresztül a palackozás/dobozolás előtt, hogy elpusztítsák a benne lévő összes baktériumot. Ha viszont közvetlenül a kartonból isszuk, akkor ezeket a baktériumokat visszajuttathatjuk a tejbe, ami így gyorsabban megromlik, és nem lesz biztonságos a fogyasztása.
A pasztőrözés folyamata
A pasztőrözés célja, hogy a tehénből származó tej fogyasztása biztonságos legyen számunkra. Miután begyűjtik az állatoktól a tejet, gyorsan lehűtik, hogy megőrizzék annak frissességét. Majd a pasztőrözés során meghatározott hőmérsékletre hevítik, hogy elpusztítsák a káros baktériumokat anélkül, hogy az ízt vagy a tápértéket befolyásolnák. A pasztőrözés után a tejet homogenizálják, hogy egyenletes állagot biztosítsanak, és megakadályozzák a tejszín kiválását. Végül a számunkra is jól ismert kartondobozokba csomagolják, és elküldik az üzletekbe, hogy megvásárolhassuk.
Miért is baj, ha nem öntjük pohárba?
Tudjuk, tudjuk. Kifejezetten egyszerű csak benyúlni a hűtőszekrénybe, kivenni a dobozt és beleinni, amikor épp olyanunk van.
Nem szabad viszont megfeledkeznünk arról, hogy az emberi szájban rengeteg baktérium található, amiket, ha közvetlenül a kartonból iszunk, közvetlenül a tejbe juttatunk.
És hogy ez miért probléma? Nos, felgyorsíthatja a romlási folyamatot, vagyis a tej gyorsabban megsavanyodik.
Gondoljunk csak bele: minden alkalommal, amikor megiszunk egy kortyot, lényegében egy kis mikrobiális fröccsöt juttatunk a tejbe, ami kellemetlen ízhez és – potenciálisan – baktériumoktól hemzsegő tejhez vezethet. Ezenkívül azt se feledjük, hogy a tej igencsak romlandó áru, és bármilyen szennyeződés kerül bele, vagy bármilyen kedvezőtlen külső hatás éri, az eltarthatósági ideje lecsökken.
Vegyük a fáradságot
Érdemes tehát egy kicsit túllépni a kényelmi szempontokon, és venni a fáradságot ahhoz, hogy kiöntsük a tejet egy pohárba. Így egyrészt egészen más élményben részesülünk, miközben azt is könnyebben monitorozhatjuk, hogy mennyit fogyasztunk belőle – ez a tudatosan táplálkozók esetében különösen fontos lehet. Így ráadásul minden alkalommal ellenőrizhetjük, hogy a tej jó-e még, azaz sokkal kisebb eséllyel lesznek kellemetlen, „romlott tejbe belekóstolós” élményeink.
A romlott tej ugyanis nemcsak rosszízű, de akár ételmérgezési tünetekhez is vezethet. Ilyen például a gyomorgörcs, a hányinger, a hányás és a hasmenés. Még ha nem is betegszünk meg azonnal, nem jó ilyesmivel terhelni az egészségünket.
Még több az egészségről: