Az ok, ami miatt soha nem szabadna dobozból inni a tejet

Azon kívül, hogy a velünk egy háztartásban élők valószínűleg nem örülnek neki.

Ha a tejet közvetlenül a kartonból fogyasztjuk, az egyrészt visszataszító lehet azok számára, akik szintén innának belőle, másrészt pedig, ami még ennél is fontosabb: egészségügyi problémákat okozhat. A tej ugyanis egy pasztőrözési folyamaton megy keresztül a palackozás/dobozolás előtt, hogy elpusztítsák a benne lévő összes baktériumot. Ha viszont közvetlenül a kartonból isszuk, akkor ezeket a baktériumokat visszajuttathatjuk a tejbe, ami így gyorsabban megromlik, és nem lesz biztonságos a fogyasztása.

Az ok, ami miatt nem szabadna dobozból inni a tejet

A pasztőrözés folyamata

A pasztőrözés célja, hogy a tehénből származó tej fogyasztása biztonságos legyen számunkra. Miután begyűjtik az állatoktól a tejet, gyorsan lehűtik, hogy megőrizzék annak frissességét. Majd a pasztőrözés során meghatározott hőmérsékletre hevítik, hogy elpusztítsák a káros baktériumokat anélkül, hogy az ízt vagy a tápértéket befolyásolnák. A pasztőrözés után a tejet homogenizálják, hogy egyenletes állagot biztosítsanak, és megakadályozzák a tejszín kiválását. Végül a számunkra is jól ismert kartondobozokba csomagolják, és elküldik az üzletekbe, hogy megvásárolhassuk.

Miért is baj, ha nem öntjük pohárba?

Tudjuk, tudjuk. Kifejezetten egyszerű csak benyúlni a hűtőszekrénybe, kivenni a dobozt és beleinni, amikor épp olyanunk van.

Nem szabad viszont megfeledkeznünk arról, hogy az emberi szájban rengeteg baktérium található, amiket, ha közvetlenül a kartonból iszunk, közvetlenül a tejbe juttatunk.

És hogy ez miért probléma? Nos, felgyorsíthatja a romlási folyamatot, vagyis a tej gyorsabban megsavanyodik.

Gondoljunk csak bele: minden alkalommal, amikor megiszunk egy kortyot, lényegében egy kis mikrobiális fröccsöt juttatunk a tejbe, ami kellemetlen ízhez és – potenciálisan – baktériumoktól hemzsegő tejhez vezethet. Ezenkívül azt se feledjük, hogy a tej igencsak romlandó áru, és bármilyen szennyeződés kerül bele, vagy bármilyen kedvezőtlen külső hatás éri, az eltarthatósági ideje lecsökken.

Vegyük a fáradságot

Érdemes tehát egy kicsit túllépni a kényelmi szempontokon, és venni a fáradságot ahhoz, hogy kiöntsük a tejet egy pohárba. Így egyrészt egészen más élményben részesülünk, miközben azt is könnyebben monitorozhatjuk, hogy mennyit fogyasztunk belőle – ez a tudatosan táplálkozók esetében különösen fontos lehet. Így ráadásul minden alkalommal ellenőrizhetjük, hogy a tej jó-e még, azaz sokkal kisebb eséllyel lesznek kellemetlen, „romlott tejbe belekóstolós” élményeink.

A romlott tej ugyanis nemcsak rosszízű, de akár ételmérgezési tünetekhez is vezethet. Ilyen például a gyomorgörcs, a hányinger, a hányás és a hasmenés. Még ha nem is betegszünk meg azonnal, nem jó ilyesmivel terhelni az egészségünket.

Forrásunk volt.


Még több az egészségről:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...