Az emberek mindig különféle trükkökkel próbálkoznak, amelyek elvileg elősegítik a pihentető éjszakai alvást és a könnyű álomba merülést. Klasszikusan ilyen egy bögre meleg tej elfogyasztása is – ha megfigyeljük, számos filmben és sorozatban is láthatjuk, hogy a szereplők ezzel készülnek az elalvásra. De vajon van ebben igazság, hogy a lefekvés előtti tejfogyasztás segíti a jó alvást? Járjuk körbe a kérdést!
Miért fontos az alvás minősége?
Az elegendő és jó minőségű alvás több szempontból is fontos. Először is az általános egészségi állapot szempontjából: ha nem pihenünk eleget, akkor könnyen ingerlékennnyé válunk, csökken koncentrációs képességünk, kimerültnek és lehangultnak érezhetjük magunkat. Ezen felül, ha rosszul alszunk, az az anyagcsere lelassulásával jár, hosszú távon pedig olyan krónikus betegségekkel is összefüggésbe hozzák, mint a stroke, a cukorbetegség, valamint a különböző szív- és érrendszeri problémák.
Láthatjuk tehát, hogy kulcsfontosságú a megfelelő pihenés. A kérdés már csak az, hogy egy-egy bögre meleg tej elfogyasztása segíthet-e ebben.
Érdemes lehet tejet inni lefekvés előtt?
Amennyiben nem vagyunk allergiásak vagy nem követünk olyan étrendet, ami kizárja a tej fogyasztását, akkor a válaszunk igen. A tej – és más tejtermékek – ugyanis triptofánt tartalmaznak, ami egy olyan aminosav, amely elősegítheti az alvást. Különösen jól jöhet, ha elalvás előtt hosszú időn át szoktunk hánykolódni. Bár a testünk alapvetően nem termel triptofánt, ilyen formában bármikor bevithetjünk a szervezetünkbe, hogy élvezhessük az előnyeit.
A tej továbbá a melatonin előfutára is, amelyet gyakran alváshormonként is emlegetnek, ez ugyanis képes szabályozni az alvás-ébrenlét ciklusunkat. A triptofán elősegíti a szerotonin neurotranszmitter – a boldogsághormon – termelődését, ami a nap végéhez közeledve melatoninná alakulhat át.
Egy pszichológiai ok
Ezen felül egy pszichológiai oka is van annak, hogy egy börge meleg tej hozzásegíthet minket egy mély alvással töltött éjszakához. Bármilyen forró italt is iszunk, az elhozhatja számunkra a gyermekkor biztonságérzetét, így lelki szinten működve ráhangolhat minket az alvásra. Mindez továbbá hozzájárulhat egyfajta placebo-hatáshoz is.
Még többet olvashatsz az alvásról itt: