Mákos tészta, diós tészta: két olyan klasszikus, amivel felnőttünk az iskolai menzákon és otthon. Ez pedig sok helyet hagyott a csalódásnak, főleg az iskolában kapott dejóval megszórt, félig csupasz, hideg tészta képében. Remélhetőleg azóta kilábaltunk a traumákból, és otthon már tökéletes mákos tésztát eszünk, azonban ha mégsem így van, lessük el a „szakma” titkait a cikkből.
Ne főzzük szét a tésztát
Minden tészta halála a túlfőzés, és ez az édes változatok esetében is ugyanúgy igaz. Hiszen a tésztának nem puhának és szétmállósnak kell lennie, kell bele épp annyi tartás, hogy egy kicsit „rágós” legyen.
Kövessük a tészta csomagolásának utasításait, és kóstoljunk meg egy szálat, mielőtt lejárna az idő, nehogy túl- vagy alulfőzzük.
Ne hagyjuk ki a sózást
Attól függetlenül, hogy édes tésztáról van szó, a sót nem szabad kihagynunk a receptből. Hiszen jól tudjuk (talán mert a nagymama alaposan belénk sulykolta), hogy minden süteménybe és édes dologba kell egy csipet só.
Sózzuk meg alaposan a főzővizet, ugyanúgy, mint ha bármilyen más tésztaételt készítenénk. Mivel nem közvetlenül a főtt tésztát vagy a diós/mákos keveréket sózzuk, sokkal egyenletesebben eloszlik majd a sós íz az ételben, nem lesz tolakodó, de nem is fog hiányozni.
Mert épp erre van szükség: a cukros mák és dió mellett egy kis sósság bújik a tésztába, ami felerősíti a körülötte lévő ízeket is. Nélküle nem lenne ugyanaz.
Használjunk egy kis olajat
Mivel nem szószos tésztáról van szó, gondoskodnunk kell arról, hogy ne ragadjanak össze a szálak. A frissen kifőzött tészta ugyanis szinte percek alatt összeáll, a rajta maradt keményítő miatt.
Általában hallhatjuk a „szabályt”, hogy nem szabad vízzel lemosni a kifőtt tésztát és olajat sem szabad ráönteni. És ez így is van minden olyan esetben, amikor valamilyen szószt öntünk a tésztára.
Jelen esetben azonban darált magvak kerülnek rá, ezeknek pedig szükségük van valamilyen közegre, ahol megragadhatnak. Különben fullasztó élményt adna a tészta, ezt pedig egyikőnk sem akarná, ugye?
Miután leszűrtük a tésztát, tegyük vissza a lábasba, és csorgassunk rá 1-2 evőkanál olajat. Keverjük át alaposan, hogy minden szálat bevonjon a zsiradék, és esélyük se legyen egymáshoz ragadni.
Ne sajnáljuk a diót/mákot
Senki nem szereti a csupasz tésztát, ez talán a legszomorúbb látvány, ami fogadhat minket. A diós és mákos tészta esetében valahogy mindig úgy tűnik, mintha soha nem lenne elég darált dió a világon ahhoz, hogy az utolsó szálat is bevonja a cukros mag.
Ez lesz a kedvenc szabályunk: tényleg jó sok diót/mákot kanalazzunk a tésztánkra. Keverjük el, és ha úgy látjuk, hogy még mindig nem elég, adjunk hozzá újabb adagokat, akár többször is. Na, így lesz a tészta maga a tökély.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Címlapkép: Ana's Kitchen
Konyhai technikák, hogy minden úgy sikerüljön, ahogy kell neki: