A diós és mákos tészta elkészítésének néhány aranyszabálya

Annak ellenére, hogy milyen egyszerű ételnek tűnik a mákos és diós tészta, olyan sok ponton elronthatjuk. Vagyis igazából nem fogjuk elrontani, egyszerűen csak nem lesz az igazi. És miért ennénk meg bármit, ami nem az igazi?

Mákos tészta, diós tészta: két olyan klasszikus, amivel felnőttünk az iskolai menzákon és otthon. Ez pedig sok helyet hagyott a csalódásnak, főleg az iskolában kapott dejóval megszórt, félig csupasz, hideg tészta képében. Remélhetőleg azóta kilábaltunk a traumákból, és otthon már tökéletes mákos tésztát eszünk, azonban ha mégsem így van, lessük el a „szakma” titkait a cikkből.

A diós és mákos tészta elkészítésének néhány aranyszabálya / Fotó: Ana's Kitchen

Ne főzzük szét a tésztát

Minden tészta halála a túlfőzés, és ez az édes változatok esetében is ugyanúgy igaz. Hiszen a tésztának nem puhának és szétmállósnak kell lennie, kell bele épp annyi tartás, hogy egy kicsit „rágós” legyen.

Kövessük a tészta csomagolásának utasításait, és kóstoljunk meg egy szálat, mielőtt lejárna az idő, nehogy túl- vagy alulfőzzük.

Mákos tészta

Találtam itthon mákot, ami kb. két hónapja lejárt, de mégis jónak látszott, úgyhogy el kellett valahogyan használni. A mákos tészta jó ötletnek tűnt, mert nagyon hamar elkészül, és ...

Ne hagyjuk ki a sózást

Attól függetlenül, hogy édes tésztáról van szó, a sót nem szabad kihagynunk a receptből. Hiszen jól tudjuk (talán mert a nagymama alaposan belénk sulykolta), hogy minden süteménybe és édes dologba kell egy csipet só.

Sózzuk meg alaposan a főzővizet, ugyanúgy, mint ha bármilyen más tésztaételt készítenénk. Mivel nem közvetlenül a főtt tésztát vagy a diós/mákos keveréket sózzuk, sokkal egyenletesebben eloszlik majd a sós íz az ételben, nem lesz tolakodó, de nem is fog hiányozni.

Mert épp erre van szükség: a cukros mák és dió mellett egy kis sósság bújik a tésztába, ami felerősíti a körülötte lévő ízeket is. Nélküle nem lenne ugyanaz.

Használjunk egy kis olajat

Mivel nem szószos tésztáról van szó, gondoskodnunk kell arról, hogy ne ragadjanak össze a szálak. A frissen kifőzött tészta ugyanis szinte percek alatt összeáll, a rajta maradt keményítő miatt.

Általában hallhatjuk a „szabályt”, hogy nem szabad vízzel lemosni a kifőtt tésztát és olajat sem szabad ráönteni. És ez így is van minden olyan esetben, amikor valamilyen szószt öntünk a tésztára.

Jelen esetben azonban darált magvak kerülnek rá, ezeknek pedig szükségük van valamilyen közegre, ahol megragadhatnak. Különben fullasztó élményt adna a tészta, ezt pedig egyikőnk sem akarná, ugye?

Miután leszűrtük a tésztát, tegyük vissza a lábasba, és csorgassunk rá 1-2 evőkanál olajat. Keverjük át alaposan, hogy minden szálat bevonjon a zsiradék, és esélyük se legyen egymáshoz ragadni.

Ne sajnáljuk a diót/mákot

Senki nem szereti a csupasz tésztát, ez talán a legszomorúbb látvány, ami fogadhat minket. A diós és mákos tészta esetében valahogy mindig úgy tűnik, mintha soha nem lenne elég darált dió a világon ahhoz, hogy az utolsó szálat is bevonja a cukros mag.

Ez lesz a kedvenc szabályunk: tényleg jó sok diót/mákot kanalazzunk a tésztánkra. Keverjük el, és ha úgy látjuk, hogy még mindig nem elég, adjunk hozzá újabb adagokat, akár többször is. Na, így lesz a tészta maga a tökély.

Sült mákos tészta

A mákos tészta felturbózott, sütőben készített változata: mákos-tojásos krémmel kevertem össze a kifőzött metéltet és formabontóan a muffintepsi mélyedéseiben dugtam a sütőbe. ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Címlapkép: Ana's Kitchen


Konyhai technikák, hogy minden úgy sikerüljön, ahogy kell neki:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...