A diétázók egyik kedvenc helyettesítője nem is olyan egészséges

A puffasztott rizsszeleteket alapvetően egészséges nassolnivalóként, illetve diétás kenyérhelyettesítőként tartjuk számon. De ha nem figyelünk oda arra, hogy a megfelelő típust válasszuk, akkor a saját csapdánkba eshetünk.

A rizskekszek és puffasztott rizsek egészségesnek tűnhetnek, hiszen rövid az összetevőik listája és a kalóriatartalmuk is alacsony. Fiona Tuck táplálkozási szakértő viszont arra hívja fel a figyelmet, hogy ezeket az élelmiszereket nagymértékben feldolgozzák, és márkától függően számos ízesítőszert, tartósítószert, valamint sok sót és cukrot is tartalmazhatnak. És ez csak a jéghegy csúcsa!

A diétázók egyik kedvenc helyettesítője nem is olyan egészséges

Nem biztos, hogy diétás

Jó tudni, hogy a legtöbb puffasztott rizskeksz fehér rizsből készül, aminek a külső rétegeit – a héjat, a korpát, illetve a csírát – eltávolítják, így sok tápanyagtól és rosttól fosztják meg az alapanyagot. Így a fehér rizst finomított, magas GI-értékű szénhidrátnak tekintik a barna és vörös rizshez képest.

Egy másik érv, ami ez ellen a rágcsálnivaló ellen szól, az az alacsony tápanyagtartalma. Kristen Scott egészségügyi coach szerint szabotálhatjuk a fogyást, ha más, egészséges nassolnivalók – például zöldséghasábok – helyett mindig a rizskekszek után nyúlunk.

Ezek ugyanis kvázi finomított szénhidrátok, amelyeket gyorsan megemészt és cukorrá alakít a szervezetünk, nem is beszélve a sóról és a mesterséges ízesítőkről.

Ezeknek köszönhetően, ha éhgyomorra fogyasztunk ilyesmi, akkor ugrásszerűen megnőhet a vércukorszintünk, így még többre vágyunk majd belőle – ami szintén nem éppen előnyös, ha fogyni szeretnénk.

Hogyan válasszuk ki a megfelelőt?

Mindez nem jelenti azt, hogy az összes puffasztott rizstermék egészségtelen lenne, találhatunk a boltok polcain olyan verziókat, amelyeket kifejezetten előnyös fogyasztani. Ilyenek például a teljes kiőrlésű gabonát tartalmazó fajták, szemben a fehér rizsből készültekkel. A nátriumbevitel miatt kerüljük a magas sótartalmúakat, ügyeljünk arra, hogy 100 grammonként kevesebb, mint 120 mg nátrium legyen a termékben! Szintén jó, ha natúr típust választunk, amiben nincsenek felesleges adalékanyagok, mesterséges tartósítószerek, aromák és cukrok.

Ha ezekre odafigyelünk, akkor biztosan lehetünk abban, hogy egy diétás nassolnivaló elfogyasztásával nem a saját egészségünk ellen dolgozunk!

Forrásunk volt.


Még néhány életmódcikk:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...