A la Caixa Alapítvány által támogatott ISGlobal a tanulmányában több mint 100 000 résztvevőt követett hét éven keresztül. Ennek eredményei azt mutatják, hogy nemcsak azzal csökkenthetjük a cukorbetegség kockázatát, ha megváltoztatjuk az étkezésünket, hanem azzal is, ha odafigyelünk arra, mikor eszünk. A tanulmány fő következtetése szerint: azon részvevők esetében, akik 9 óra után fogyasztották el a reggelijüket, 59%-kal megnőtt a cukorbetegség kialakulásának kockázata, azokhoz képest, akik reggel 8 óra előtt reggeliztek.
Azt jól tudjuk, hogy a 2-es típusú cukorbetegség olyan módosítható kockázati tényezőkkel jár, mint például az egészségtelen táplálkozás, a fizikai inaktivitás és a dohányzás. De most mutattak rá először arra, hogy az étkezés időpontja is igen fontos lehet. amikor eszünk. Anna Palomar-Cros, az ISGlobal kutatója és a tanulmány első szerzője elmondta:
Tudjuk, hogy az étkezés időzítése kulcsszerepet játszik a cirkadián ritmus, valamint a glükóz- és lipidszabályozás alakulásában, de kevés tanulmány vizsgálta az étkezés időzítése vagy a böjtölés és a 2-es típusú cukorbetegség közötti kapcsolatot.
Ez a tanulmány viszont most egyértelműen rámutatott erre a kapcsolatra: a betegség kialakulásának kockázata szignifikánsan magasabb volt azon emberek csoportjában, akik rendszeresen reggel 9 óra után reggeliztek, összehasonlítva azokkal, akik reggel 8 óra előtt reggeliztek. Palomar-Cros szerint ez biológiailag könnyen magyarázható, mivel a reggeli kihagyása köztudottan befolyásolja a glükóz- és lipidszint-szabályozást, valamint az inzulinszintet. De azt is hozzátette:
Ez összhangban van két metaanalízissel, amelyek arra a következtetésre jutottak, hogy a reggeli kihagyása növeli a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.
A kutatócsoport azt is megállapította, hogy a kései – este 10 után elfogyasztott – vacsora szintén növeli a kockázatot, míg a gyakoribb étkezés – a körülbelül napi ötszöri – csökkenti azt. Ezzel szemben a hosszan tartó böjt csak akkor előnyös, ha korai reggelivel – reggel 8 óra előtt – indítjuk és korai vacsorával zárjuk a napot.
Eredményeink azt sugallják, hogy az első étkezés reggel 8 óra előtt és az utolsó étkezés 19 óra előtt segíthet csökkenteni a 2-es típusú cukorbetegség előfordulását
- összegzi Manolis Kogevinas, az ISGlobal kutatója és a tanulmány társszerzője.
Még több hasznos tanács, ha cukorbetegséggel küzdesz: