5 nyomós ok, hogy miért egyél rendszeresen desszertet

Általános vélekedés, hogy ha fogyni akarunk vagy szeretnénk egészségesek lenni, akkor az édesség tiltólistás. Pedig a tiltásnak, egy kedvenc finomság megvonásának a hatása inkább ellentéte lesz, mint amit elérni kívánunk. Most 5 nyomós, dietetikusok által is alátámasztott érvet hozunk, miért érdemes rendszeresen édességet fogyasztani!

A vég nélküli diéták és fogyási tippek világában mindig akad egy étel vagy ételcsoport, amit ősellenségnek kiáltanak ki. A desszertek amióta az emberek diétáznak mostohán vannak kezelve, pedig nekik is megvan a helyük és szerepük a táplálkozásunkban.

A teljeskörű engedély bármilyen étel elfogyasztására, beleértve a desszertet is, segít visszavenni a hatalmat a káros diétakultuszoktól, és bizalomteljesebb kapcsolatot kialakítani a testünkkel és önmagunkkal

A diéták nagyon gyakran egy elnyomó, korlátozó szempontrendszert vezetnek be az életünkbe, amik időt és energiát igényelnek, miközben mentálisan is megterhelhet a sok szabály és tiltás betartása. A kiegyensúlyozott és egészséges táplálkozás rendkívül fontos, de nem tesz jót, ha csak a kontroll, és az a vágy irányítja az életünket, hogy a lehető legkisebbre fogyasszuk magunkat. A mai világban persze a legtöbbünk küzd az önértékelésével a ránk ömlő retusált képdömpingnek köszönhetően, de ha ezt rendbe tesszük magunkban, visszaszerezhetjük a hatalmat a mindennapjaink felett és kapcsolódhatunk magunkhoz. A lényeg a mértékletesség, és hogy engedélyt adjunk magunknak, hogy elfogyasszuk azokat az ételeket, amiket megkívánunk (kivéve persze, ha érzékenyek vagyunk rájuk).

5 nyomós ok, hogy miért egyél rendszeresen desszertet

„A diétás kultúra arra késztet, hogy hibáztasd magad azért, mert élvezed az élet egyszerű örömeit, ennek hatására elveszíted az önbizalmadat az ételválasztásaidban, és hogy mit ehetnél és mit kellene fogyasztanod" – mondta Patricia Kolesa, dietetikus a Well&Good magazinnak.

Ha engedélyt adsz magadnak arra, hogy minden ételt élvez, akkor tudatosabb megközelítést és nagyobb rugalmasságot teszel lehetővé az ételválasztásodban.

Ha külső erők által meghatározott étkezési szabályokat követünk, az azt is jelenti, hogy süketek leszünk a testünk igényeire, jelzéseire és útmutatásaira. Gyakran előfordul, hogy függőséget érzünk, vagy túlzásba visszük az édességek fogyasztását, ha tiltólistára tesszük őket.

„Ha engedélyt adsz magadnak, hogy megehesd a desszertet, akkor megeszed, és továbblépsz, miközben tudod, hogy ott lesz, amikor újra megkívánod" – mondja Kolesa.

A desszert kihagyása nagyobb fiziológiai stresszt okozhat, mint az elfogyasztása

Az étkezési szabályok, beleértve a desszertekre vonatkozó szabályokat is, szintúgy stresszt okoznak a testünkben és az elménkben, és a krónikus stressz olyan betegségekkel hozható összefüggésbe, mint a depresszió és a szívbetegségek. A munkahelyi, otthoni feszültség mellé kell nekünk, hogy még egy brownie miatt is stresszeljünk?

A desszert elfogyasztásának merev feltételekhez kötése a táplálkozási rendellenességek egyik formája is lehet, ami az étkezéssel kapcsolatos aggodalommal, társadalmi elszigetelődéssel és fokozott szorongással jár.

A valóság az, hogy a mentális és érzelmi stressz, amit a desszert megvonása jelenthet, valójában több kárt okozhat, mint bármelyik étel, amit megeszünk

– mondja Kristi Ruth dietetikus

Ráadásul nem ritka, hogy a desszert helyettesítésére szánt ‘egészségesebb alternatívából’ sokkal többet eszünk, ezzel túlkompenzálva a valójában vágyott étel hiányát.

Arról nem is beszélve, hogy cukormentes desszertek jellemzően tartalmaznak cukoralkoholokat, amelyek egyeseknél gyomor-bélrendszeri stresszt okozhatnak (például puffadást és gázképződést).

A rendszeres desszertfogyasztás normalizálja önmagát

Amint megvonunk magunktól valamit, például az édességeket, olyan hatalmi helyzetbe kerül, ami nem indokolt. Pedig a desszertek rendszeres fogyasztása, ami jelenthet napi vagy heti rendszerességet is az igényeidnek megfelelően, és változhat hónapról hónapra vagy szezonról szezonra, segít a többi élelmiszerrel egy szintre, semleges pozícióba helyezni őket. Biztosan te is tudod, hogy ha egy bizonyos ételt tiltólistára teszel, utána úgy érzed, mintha állandóan csak azt kívánnád.

Segít nekünk abban is, hogy lassan eltávolítsuk az indokolatlan bűntudatot és szégyenérzetet, ami gyakran akkor jelentkezik, amikor megesszük azt a tiltott fagylaltot, pitét, muffint. Az étel jó lesz, a süti pedig süti lesz – semmi több –, és nem vagyunk "rosszak", ha megesszük, vagy "jók", ha kihagyjuk. „Azzal, hogy engedélyt adunk magunknak, hogy minden ételt megehessünk, segíthet az ételsemlegességben és az ételek erkölcsi értékének megszüntetésében" – teszi hozzá Kolesa.

Plusz a desszert rendszeres fogyasztása pozitív példát mutat a környezetünknek is:  a desszert élvezete bűntudat nélkül, az egészségünkkel való törődés mellett is lehetséges.

A desszertek gyakran alapvető tápanyagokat tartalmaznak

Az egészséges életmód híveinek értelmezésében az édesség maga az ördög, minden rossz forrása, amivel csak üres, értéktelen kalóriákat viszünk be a szervezetünkbe. Pedig tévhit, hogy a desszertek nem nyújtanak nekünk semmilyen értékes tápanyagot.

Valójában gyakran remek forrásai annak a három makrotápanyagnak, amelyre a testünknek és az agyunknak naponta többször is szüksége van a megfelelő, kiegyensúlyozott működéshez: ezek a szénhidrátok (tejtermékekből, gyümölcsökből és gabonafélékből), zsírok (olajokból és vajból) és fehérjék (diófélékből és tejtermékekből). Emellett általában olyan alapvető vitaminokkal és ásványi anyagokkal is ellátnak minket, mint a D-vitamin és a kalcium, valamint rostokkal és antioxidánsokkal (gondoljunk a tejtermékekre, az étcsokoládéra, a gyümölcsös gabonákra és a diófélékre). 

Arról pedig, hogy a csokoládénak mennyi előnyös hatása van az egészségünkre egyre több kutatás jelenik meg – többek között összefüggéseket találtak a csokoládéfogyasztás és a depressziós tünetek javulása között.

Van, amikor érdemes desszertezni

Egy finom desszert elfogyasztása az egyik módja annak, hogy megtapasztaljuk az élet örömét - az étel fizikai és érzelmi szinten táplálék.

A helyzet az, hogy nem vagyunk rossz emberek, ha élvezzük az ételeket, beleértve az édességeket is – egyszerűen emberek vagyunk, és mindannyian megérdemeljük, hogy élvezzük az evést. Az evésnek azon felül, hogy az adott pillanatban örömet okoz, közösségformáló ereje is van, és nagyban befolyásolja az emlékeinket is, idézzük csak fel a nagyi húslevesét vagy paprikás nokedlijét.

Az étel sokkal több, mint kalóriák és makrotápanyagok összessége. Kényeztet, örömet okoz, összekapcsol, emlékeket idéz fel – ezért is olyan fontos, hogy a mai világban meggyógyítsuk az ételekhez kötődő viszonyunkat, és ezen keresztül magunkat is.

Forrásunk volt.


Még több a hosszú életről:

Címlapról ajánljuk

További cikkek