4 szokás, ami a hosszú élet titka a világ legidősebbjei szerint

Egy új könyv szerint a hosszú élet titka egyszerűbb, mint gondolnánk: a világ legidősebb embereinek mindennapjait vizsgálva négy szokást azonosítottak be, ami meghosszabbíthatja a Földön töltött napjainkat.

Amikor a hosszú és egészséges élet kerül szóba, mindenkinek a sok mozgás, a zöld smoothie-k és a vitaminok jutnak az eszébe, pedig ennél sokkal egyszerűbb és hétköznapibb életmódbeli szokásokat követnek azok, akik akár a 100 éves kort is megélik.

4 szokás, ami a hosszú élet titka a világ legidősebbjei szerint

Dean Ornish, MD és Anne Ornish szerzőpáros arról kutat és ír, hogy milyen viselkedésmódok javítják a krónikus betegségeket, például a cukorbetegséget. A házaspár új könyvében, amely az 'Undo It! With Ornish' címet viseli, kifejtik, hogy számos betegség, köztük a krónikus gyulladás, az oxidatív stressz (a szabad gyökök és az antioxidánsok természetes egyensúlyának felborulása a szervezetben) és a mikrobiom megváltozása ugyanazon forrásokból ered. Megállapították, hogy e biológiai problémák többsége négy kulcsfontosságú életmódbeli szokásra vezethető vissza:

hogyan táplálkozunk, hogyan kezeljük a stresszt, hogyan mozgunk, és hogyan helyezzük előtérbe a személyes kapcsolatainkat

(Jelenleg Ornishék az első randomizált kísérletet végzik annak megállapítására, hogy e négy életmódbeli szokás javítása visszafordíthatja-e a korai stádiumban lévő Alzheimer-kórt.)

„Ez az elmélet tudományosabb alapot nyújt a betegségek megértéséhez, és segít megmagyarázni, hogy a kék zónákban és néhány ázsiai országban miért alacsony a különböző krónikus betegségek aránya" – meséli Dr. Ornish egy interjúban Dan Buettnernek, a hosszú élet szakértőjének, aki a világ azon helyeit tanulmányozza, ahol az emberek kivételesen hosszú, egészséges életet élnek (ezeket hívják kék zónáknak).

Ennyi kutatásnak biztosan kellett valamiféle eredményre vezetnie. Nos, igen, a kutatók szerint az alábbi négy tényező fontos szerepet játszhat a hosszú és egészséges életben.

Főként növényi alapú étrendet követnek

A kék zónák lakóinak tányérját elsősorban növények töltik meg. „Minden kétséget kizáróan 90-100 százalékban növényi alapú ételeket fogyasztanak" – nyilatkozta korábban Buettner a Well+Good magazinnak a témában. Hogy miért? Mert az olyan ételek, mint a zöldségek, gyümölcsök, gabonafélék és hüvelyesek jótékony hatással vannak a szívre, a bélrendszerre és az agyra. Ráadásul a növényi alapú étrend összefüggésbe hozható a szívbetegségek alacsonyabb kockázatával, a kettes típusú cukorbetegség megelőzésével, a rák kockázatának csökkenésével, az Alzheimer-kór megelőzésével (és a listát még lehetne tovább folytatni). A kék zónák lakói alkalmanként kis húsadagokat is esznek, és általában ragaszkodnak a víz, a kávé és - igen! - a bor (nem véletlen, hogy az egyik kék zóna Szardínián található…) fogyasztásához.

A társas kapcsolatok szintén nélkülözhetetlenek

Kertészkedéssel győzik le a stresszt

A kutatók még csak most kezdik megérteni, hogyan járul hozzá a stressz a betegségek kialakulásához, de a korai eredmények azt mutatják, hogy a végeláthatatlan teendőlista vagy a rossz minőségű alvás okozta mentális zűrzavar alapvetően veszélyezteti a szervezet gyulladásszabályozó képességét. A kutatók feltételezései szerint az ilyen megfeszített állapot hosszú távon olyan betegségek kialakulásához és előrehaladásához vezethet, mint az Alzheimer-kór – ezért a stresszkezelés hatalmas szerepet játszik a test és az elme betegségekkel szembeni védelmében.

Szerencsére számos módja van a stressz enyhítésének, a meditációtól a táncig. A kék zónákban azonban azt figyelték meg, hogy a kertészkedés számít a stresszkezelés  legnépszerűbb formájának.

A kertészkedés képes késleltetni a demencia tüneteit, valamint hozzájárul a jobb mentális és fizikai egészséghez.

A kék zónák lakói egész nap aktívak 

„Nem az edzőteremben izzadnak, és nem is futnak le maratonokat, de a kék zónák lakóinak élete dinamikus" – magyarázta a Well+Goodnak Emily Kiberd, a New York-i Urban Wellness Clinic alapítója. Például gyalog járnak a boltba, táncolnak, thai chi-t gyakorolnak, és gyakorlatilag mindenhova kerékpárral mennek. Ezt tudva, nem meglepő, hogy egészségesek maradnak életük alkonyán is, hiszen a séta, a tánc és a biciklizés bizonyítottan csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Tehát érdemes feljegyezni, hogy a reggeli séta a munkába és az ebédidőben tartott táncszünet is hozzájárulhat az egészségedhez (még akkor is, ha csak 15 percig tartanak).

Szorosan kötődnek a közösségükhöz

Ha olyan emberek vannak az életedben, akik szeretnek és törődnek veled – és akiket te is szeretsz és törődsz velük – , az jót tesz neked. Ez elég magától értetődőnek tűnik, de fontos kihangsúlyozni, hogy milyen nagy hatása van az életminőségre ezeknek a személyes kapcsolatoknak. „A szeretet nem olyasmi, amiről gyakran hallani az orvoslásban, és ez az a rész, amitől a résztvevőink a legjobban tartanak, pedig valószínűleg ez a legértékesebb" – mondja Anne Ornish.

Egy tanulmány kimutatta, hogy a demencia kockázata 75 éves kor felett azoknál volt a legalacsonyabb, akiknek különböző, kielégítő társas kapcsolataik voltak.

Forrásunk volt.


Még több a hosszú életről:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek