4 szokás, ami a hosszú élet titka a világ legidősebbjei szerint

Egy új könyv szerint a hosszú élet titka egyszerűbb, mint gondolnánk: a világ legidősebb embereinek mindennapjait vizsgálva négy szokást azonosítottak be, ami meghosszabbíthatja a Földön töltött napjainkat.

Amikor a hosszú és egészséges élet kerül szóba, mindenkinek a sok mozgás, a zöld smoothie-k és a vitaminok jutnak az eszébe, pedig ennél sokkal egyszerűbb és hétköznapibb életmódbeli szokásokat követnek azok, akik akár a 100 éves kort is megélik.

4 szokás, ami a hosszú élet titka a világ legidősebbjei szerint

Dean Ornish, MD és Anne Ornish szerzőpáros arról kutat és ír, hogy milyen viselkedésmódok javítják a krónikus betegségeket, például a cukorbetegséget. A házaspár új könyvében, amely az 'Undo It! With Ornish' címet viseli, kifejtik, hogy számos betegség, köztük a krónikus gyulladás, az oxidatív stressz (a szabad gyökök és az antioxidánsok természetes egyensúlyának felborulása a szervezetben) és a mikrobiom megváltozása ugyanazon forrásokból ered. Megállapították, hogy e biológiai problémák többsége négy kulcsfontosságú életmódbeli szokásra vezethető vissza:

hogyan táplálkozunk, hogyan kezeljük a stresszt, hogyan mozgunk, és hogyan helyezzük előtérbe a személyes kapcsolatainkat

(Jelenleg Ornishék az első randomizált kísérletet végzik annak megállapítására, hogy e négy életmódbeli szokás javítása visszafordíthatja-e a korai stádiumban lévő Alzheimer-kórt.)

„Ez az elmélet tudományosabb alapot nyújt a betegségek megértéséhez, és segít megmagyarázni, hogy a kék zónákban és néhány ázsiai országban miért alacsony a különböző krónikus betegségek aránya" – meséli Dr. Ornish egy interjúban Dan Buettnernek, a hosszú élet szakértőjének, aki a világ azon helyeit tanulmányozza, ahol az emberek kivételesen hosszú, egészséges életet élnek (ezeket hívják kék zónáknak).

Ennyi kutatásnak biztosan kellett valamiféle eredményre vezetnie. Nos, igen, a kutatók szerint az alábbi négy tényező fontos szerepet játszhat a hosszú és egészséges életben.

Főként növényi alapú étrendet követnek

A kék zónák lakóinak tányérját elsősorban növények töltik meg. „Minden kétséget kizáróan 90-100 százalékban növényi alapú ételeket fogyasztanak" – nyilatkozta korábban Buettner a Well+Good magazinnak a témában. Hogy miért? Mert az olyan ételek, mint a zöldségek, gyümölcsök, gabonafélék és hüvelyesek jótékony hatással vannak a szívre, a bélrendszerre és az agyra. Ráadásul a növényi alapú étrend összefüggésbe hozható a szívbetegségek alacsonyabb kockázatával, a kettes típusú cukorbetegség megelőzésével, a rák kockázatának csökkenésével, az Alzheimer-kór megelőzésével (és a listát még lehetne tovább folytatni). A kék zónák lakói alkalmanként kis húsadagokat is esznek, és általában ragaszkodnak a víz, a kávé és - igen! - a bor (nem véletlen, hogy az egyik kék zóna Szardínián található…) fogyasztásához.

A társas kapcsolatok szintén nélkülözhetetlenek

Kertészkedéssel győzik le a stresszt

A kutatók még csak most kezdik megérteni, hogyan járul hozzá a stressz a betegségek kialakulásához, de a korai eredmények azt mutatják, hogy a végeláthatatlan teendőlista vagy a rossz minőségű alvás okozta mentális zűrzavar alapvetően veszélyezteti a szervezet gyulladásszabályozó képességét. A kutatók feltételezései szerint az ilyen megfeszített állapot hosszú távon olyan betegségek kialakulásához és előrehaladásához vezethet, mint az Alzheimer-kór – ezért a stresszkezelés hatalmas szerepet játszik a test és az elme betegségekkel szembeni védelmében.

Szerencsére számos módja van a stressz enyhítésének, a meditációtól a táncig. A kék zónákban azonban azt figyelték meg, hogy a kertészkedés számít a stresszkezelés  legnépszerűbb formájának.

A kertészkedés képes késleltetni a demencia tüneteit, valamint hozzájárul a jobb mentális és fizikai egészséghez.

A kék zónák lakói egész nap aktívak 

„Nem az edzőteremben izzadnak, és nem is futnak le maratonokat, de a kék zónák lakóinak élete dinamikus" – magyarázta a Well+Goodnak Emily Kiberd, a New York-i Urban Wellness Clinic alapítója. Például gyalog járnak a boltba, táncolnak, thai chi-t gyakorolnak, és gyakorlatilag mindenhova kerékpárral mennek. Ezt tudva, nem meglepő, hogy egészségesek maradnak életük alkonyán is, hiszen a séta, a tánc és a biciklizés bizonyítottan csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Tehát érdemes feljegyezni, hogy a reggeli séta a munkába és az ebédidőben tartott táncszünet is hozzájárulhat az egészségedhez (még akkor is, ha csak 15 percig tartanak).

Szorosan kötődnek a közösségükhöz

Ha olyan emberek vannak az életedben, akik szeretnek és törődnek veled – és akiket te is szeretsz és törődsz velük – , az jót tesz neked. Ez elég magától értetődőnek tűnik, de fontos kihangsúlyozni, hogy milyen nagy hatása van az életminőségre ezeknek a személyes kapcsolatoknak. „A szeretet nem olyasmi, amiről gyakran hallani az orvoslásban, és ez az a rész, amitől a résztvevőink a legjobban tartanak, pedig valószínűleg ez a legértékesebb" – mondja Anne Ornish.

Egy tanulmány kimutatta, hogy a demencia kockázata 75 éves kor felett azoknál volt a legalacsonyabb, akiknek különböző, kielégítő társas kapcsolataik voltak.

Forrásunk volt.


Még több a hosszú életről:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...