Jó fagyihoz és salátához, önmagában vagy pépesítve is a datolya– az Észak-Afrikában és a Közel-Keleten honos gyümölcs - egy igazán sokszínű alapanyag, amely ráadásul nagyon egészséges is, ezért megmutatjuk, miként tudod egyszerűen beépíteni a konyhai rutinodba.
Datolyavásárlás 101
Ahogy mondjuk az alma esetében, úgy datolyából is több fajta létezik, így ezek között lehet eltérés a megjelenést tekintve, azonban vásárlásnál az elsődleges szempont, hogy a húsos, fényes darabokat válaszd, és kerüld a túl gömbölyű vagy túlságosan aszott, ráncos gyümölcsöket. Nem baj persze, hogy ha kicsit ráncosak, de ha érintésre keménynek érződnek, akkor azt jobb elfelejteni. A jó datolyát onnan is fel lehet ismerni, hogy a szemek elkülönülnek egymástól, és nincsenek egy nagy datolyakoloncba összetapadva.
Amire még figyelni kell, az a cukor kristályosodása (és ezzel párhuzamosan a nedvességtartalom elvesztése), ami a gyümölcs felületén megjelenő fehér foltokban nyilvánul meg. Persze az ilyen darabok is abszolút ehetőek, de lehetőség szerint ne így vedd meg őket. A legtöbb üzletben és akár csomagolásmentes boltban is kapni datolyát, de az extrább változatokat, például a Barhi vagy Halawis fajtákat nehezebb beszerezni, így érdemes arab boltokban körbenézni ez ügyben.
Hogyan tárold a datolyát
A datolya egyik szuperképessége, hogy sokáig tárolható, és még tovább eláll, ha a megfelelő módon teszed el. Egy légmentesen záródó dobozban a hűtőben hetekig eláll, mielőtt elkezdene kristályosodni, a fagyasztóban pedig ilyen módon akár egy évig is tárolhatod. Mivel olyan sok cukor van benne, a datolya sosem fagy meg teljesen, tehát a textúráját nem fogja elrontani a didergés,mindössze néhány, szobahőmérsékleten töltött perc elegendő, hogy visszatérjen az egykori ragacsos önmagához.
Hogyan használd fel a datolyát a konyhádban
Gyakorlatilag bárhogy. Ez a mennyei manna számtalan ételt feldob. A legegyszerűbb, ha energiagolyókat készítesz belőle, vagy valamilyen kétösszetevős harapnivalót dobsz össze, például mandulát teszel a közepébe, de ezt még megspékelheted azzal, hogy az egészet étcsokiba forgatod. A datolyából készíthetsz vegán karamell öntetet, vagy más édességet.
A datolya a sós és savanykás ételekben is megállja a helyét, mivel épp annyi édességet ad hozzájuk, amennyi kell. Nagyon jól működik például egy fűszeres lazaccal, de akár a sertés szűzérme tetejére is kerülhet. A datolyát akár szalonnába is csavarhatod, de ha húsmentes fogásra vágynál, akkor paszternákba is tekerheted őket.
A datolya használata azt is jelenti, hogy játszol a textúrákkal. A puha gyümölcs számtalan módon tud alakot és állagot váltani, karamellizálódik, megolvad, de akár turmixolható is. Próbáld ki, hogy egy serpenyőben kicsit megpirítod őket, majd gyökérzöldségekkel tálalod, vagy egy öntöttvas serpenyőben a csirke alatt megpirítod, vagy egy kis olíva olajjal megöntözve fagylalt mellett is tálalhatod.
Egy szuperegyszerű felhasználási módja a datolyának: dobj néhány darabot a reggeli smoothie-ba vagy a shake-be a természetesen édes, karamelles ízért.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
További alapanyagos cikkeket itt találsz: