Rengeteg recepthez használjuk a paradicsomkonzervet és a gyümölcs más feldolgozott formáit. A sűrített paradicsom elengedhetetlen nagyon sok pörköltben, a passzírozott paradicsom pedig minden tészta és pizza jó barátja. De mi a helyzet a konzervekkel? Ezek esetében döntenünk kell, hogy a darabolt vagy az egész paradicsomkonzerv segítsen minket a főzésben. Teljesen mindegy lenne? Nos, egyáltalán nem!
Az egész paradicsom hátrányai
Sokan azért választjuk minden esetben a darabolt paradicsomot, mert az egészben hagyott társával igen macerás bánni. Ugyan nagy szerencse, hogy a gyümölcs legalább meghámozva kerül a lével együtt a konzervbe, feldolgozni azonban mégsem gyerekjáték.
Mivel egész paradicsomról van szó, főzés előtt fel kell valahogy vágnunk, amit az tesz igazán trükkössé, hogy a paradicsom belsejében lévő lé rendszeresen szeret lespriccelni mindent.
Ezt kihagyva pedig nagyon sokáig kell majd főznünk az egészben maradt paradicsomokat, hogy szétessenek, nem? Nos, logikailag igaz is lehetne ez az állítás: a nagyobb dolgok tovább főnek, mint az apróra vágott, feldarabolt ételek. A paradicsomkonzerv esetében viszont mégsem ez a helyzet.
Minden a kémia miatt van
Nyilván a jó minőségű paradicsomkonzervekben nincsen túl sok tartósítószer, valamennyi azért mégis használnak, például kalcium-kloridot. Ez egy gyakori tartósítószer konzervek és befőttek esetében, ugyanis hozzájárul ahhoz, hogy az eltett zöldség- és gyümölcsdarabok tovább megtartják az alakjukat.
Az egész paradicsomkonzervbe nem kerül a kalcium-kloridból, ezzel szemben a darabolt konzerv kap belőle rendesen. És épp ezért jobban járunk, ha nem veszünk darabolt paradicsomkonzervet, legalábbis bizonyos ételek esetében.
Ha rövid főzési idővel dolgozunk, a kockák hajlamosak egyben maradni, mivel a tartósítószer hatással van az állagukra. Így ha valamilyen gyors ragut, tészta- vagy pizzaszószt készítünk paradicsomkonzervből, mindenképpen az egészet válasszuk. Egy kis turmixolással minden megoldható.
Persze nincsen semmi baj a darabolt konzervvel sem: nem mérgező, nem veszít az ízéből, csupán hosszabb főzési idő kell neki ahhoz, hogy teljesen szétessen. Így a pörköltek, húsos raguk és más lassan fortyogó ételek bátran készülhetnek a darabolt verzióval is.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Konyhai tanácsok, amiket érdemes megfogadni: