Ezért ne tegyél soha nyitott konzervet a hűtőbe

Van úgy, hogy nem esszük meg a teljes konzerv kukoricát vagy tonhalat. A maradékok tárolása azonban egyáltalán nem mindegy, hogyan történik, sok minden múlik rajta.

Több rémhírt is hallhattunk már arról, hogy miért nem szabad a hűtőbe nyitott konzervet tenni. Ezek nagy része valószínűleg alaptalan, ettől függetlenül jól tesszük, ha odafigyelünk, mi hogyan kerül a hűtőszekrénybe. Hiszen a benne tárolt étel minőségére is hatással lehet, ha a hűtőbe nyitott konzervet teszünk.

Ezért ne tegyél soha nyitott konzervet a hűtőbe

Mi van a konzervben?

A kérdés itt nem arra vonatkozik, hogy csicseriborsó vagy paradicsom, hanem arra, hogy milyen anyagból készül maga a csomagolás.

Mexikói kukoricasaláta

Az eredeti recept cotija sajtot (egy mexikói eredetű félkemény, omlós, tehéntejből készült sajt) ír elő, mivel az nem állott rendelkezésemre, fetával lett elkészítve ez a nagyon finom ...

Folyamatos vita övezi a Biszfenol A (BPA) nevű anyag használatát az élelmiszeriparban. Ez általában műanyagból készült csomagolásokban található és egyes kutatások szerint ártalmas lehet az emberi szervezetre.

Állásfoglalás nélkül elmondható, hogy bármilyen modern étrendben nehéz kikerülni a BPA-hoz hasonló káros anyagok fogyasztását.

Így a legjobban akkor járunk, ha kerüljük a csomagolt és feldolgozott ételeket.

Szerencsére az ipar is reagált az emberek igényeire: egyre több BPA-mentes csomagolás található a boltokban. Összességében elmondható, hogy amennyiben figyelünk a helyes tárolásra és mérsékelt konzervfogyasztásra, nem származhat bajunk a ebből.

Egy másik fontos szempont

Sokkal károsabb a konzerv anyaga a benne tárolt étel minőségére. Észrevehettük korábban, hogy az így eltett paradicsomszósz például enyhén fémes ízű lesz.

Ez azért történhet meg, mert egyes alapanyagok (így a paradicsom is) savassága reakcióba léphet a konzerv falával. Persze semmi veszélyes nem történhet pár nap alatt azon kívül, hogy kellemetlen íze lesz a főztünknek.

Akkor hogyan tároljuk?

Ha el akarjuk kerülni a szennyeződést és a minőségi romlást, a felbontott konzerv tartalmát tegyük dobozba. Fontos, hogy tiszta és jól záró legyen a doboz, amit választunk. Így hosszabb ideig eláll a maradék, és a hűtő is szagmentes marad.

Mindenképpen fogyasszuk el pár napon belül, és ha penészedést vagy más elváltozást vennénk benne észre, rögtön dobjuk ki.

Currys-kókusztejes karfiolkrémleves

Ezt a levest az ünnepek utánra ajánljuk, hiszen a kissé fűszeres, de könnyed krémlevesek ilyenkor igazán szív-, lélek- és pocakmelengetőek. Egy bekuckózós, jéghideg napon ideális ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Konzervek, a konyha megmentői:

Forrásunk volt

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...