Egy új kutatás szerint a D-vitamin, amit sokan csak napfényvitaminnak neveznek, segíthet a rák elleni küzdelemben. A Francis Crick Intézet, a National Cancer Institute (NCI) és az Aalborgi Egyetem tudósai feltárták, hogy a D-vitamin serkenti egy bizonyos típusú bélbaktérium szaporodását az egerek körében – ezzel javítva a rák elleni immunitást.
Pontosabban: a tanulmány szerzői azt találták, hogy amikor az egerek számára D-vitaminban gazdag étrendet biztosítottak, azok erősebb immunrezisztenciát mutattak az átültetett rákkal szemben, valamint az immunterápiás kezelésre is jobban reagáltak. Ez a hatás még azután is megmaradt, hogy a tudósok génszerkesztéssel eltávolították a vérből a D-vitaminhoz kötődő fehérjét, távol tartva azt a szövetektől.
A kutatócsoport megállapította, hogy a D-vitamin a bélben található hámsejtekre hat, ami a Bacteroides fragilis nevű baktérium mennyiségének növekedéséhez vezet.
Úgy találták, hogy ez a különleges mikroba jobb immunitást biztosított az egereknek a rákkal szemben: az átültetett daganatok nem növekedtek annyira. Így ezután azt is tesztelni akarták, hogy ezek a baktériumok önmagukban képesek-e javítani a rákkal szembeni immunitást: egy normál étrendet követő egércsoportnak szintén Bacteroides fragilist adtak, és arra jutottak, hogy ezek a rágcsálók is jobban ellenálltak a daganat növekedésének. Ugyanez viszont nem állt fenn abban az esetben, amikor az egereket D-vitamin-hiányos étrendre állították.
Korábbi kutatások arra engednek következtetni, hogy összefüggés van a D-vitamin-hiány és a rák kockázata között az emberekben.
Fontos viszont megjegyezni, hogy eddig semmilyen meggyőző eredményt nem publikáltak. Ezért ennek kivizsgálására a tanulmány szerzői egy 1,5 millió dán embert felölelő adatsoron végeztek elemzést – ez pedig rávilágított arra, hogy az alacsonyabb D-vitamin-szint és a rák nagyobb kockázata valójában összefügg. Ezután egy másik vizsgálat – ami rákos betegek populációját elemezte – azt is kimutatta, hogy a magasabb D-vitamin-szinttel rendelkező emberek nagyobb valószínűséggel reagálnak jól az immunalapú rákkezelésekre.
Ezek után még további kutatásokra van szükség annak megértéséhez, hogy a D-vitamin hozzájárul-e a rákkal szembeni immunrezisztencia kialakításához e mechanizmus révén.
Ez egy napon fontos lehet a rákos betegségek kezelésében, de nem tudjuk, hogyan és miért fejti ki ezt a hatást a D-vitamin a mikrobiomán keresztül. Még több kutatásra van szükség ahhoz, hogy határozottan kijelenthessük: a D-vitamin-hiány korrekciója előnyös a rák megelőzésében vagy annak kezelésében
– nyilatkozta ennek kapcsán Caetano Reis e Sousa, a Crick Immunobiológiai Laboratóriumának vezetője és a tanulmány szerzője.
„Az egyik kulcskérdés, amelyre jelenleg próbálunk választ adni, az, hogy a D-vitamin pontosan hogyan támogatja a „jó” mikrobiómát. Ha meg tudjuk ezt válaszolni, új módokat fedezhetünk fel arra, hogy a mikrobiom hogyan befolyásolja az immunrendszert, ez pedig izgalmas lehetőségeket kínálhat a rák megelőzésében vagy kezelésében" – magyarázza Evangelos Giampazolias, a Crick korábbi posztdoktori kutatója, jelenleg pedig a Cancer Immunosurveillance Group vezetője.
Mindazonáltal további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy teljes mértékben megértsük a mögöttes mechanizmusokat, és azt, hogy hogyan lehet ezeket személyre szabott kezelési stratégiák kidolgozásához felhasználni
– tette hozzá Romina Goldszmid, az NCI Rákkutató Központjának Stadtman-kutatója.
Még több az egészségről: