A D-vitamin kérdése leginkább nyáron jön elő, pedig egész évben szükségünk van rá, jobban, mint gondolnánk. Ijesztő adat, hogy a magyar lakosság 90 százaléka tél végére D-vitamin hiányos lesz – derült ki 2013-ban a Semmelweis Egyetem I. számú Belgyógyászati Klinikájának első, országos, reprezentatív D-vitamin-szintmérő kutatásából. Pedig a D-vitamin elengedhetetlen az emberi szervezet megfelelő működéséhez, ráadásul eltérő korban és élethelyzetekben változik, hogy mennyire van szükségünk belőle.
Miért fontos a D-vitamin?
A D-vitaminnak fontos szerepe van a csontképződésben, gyermekeknél a csontrendszer és a fogak egészséges fejlődését támogatja, valamint hozzájárul, hogy a szervezet a bélrendszerből kalciumot és foszfort szívjon fel. Ezen túlmenően a kutatások egyre inkább felismerik, hogy a D-vitaminnak a szerepe van az immunrendszer megfelelő működésében, valamint a hangulatunkra is hatással van. Hiánya olyan tüneteket okozhat, mint a csontsűrűség csökkenése, rossz hangulat és kimerültség – emeli ki cikkében a szakértőre hivatkozva a Well & Good magazin.
Ahogy dr. Takács István A Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinika igazgatója az egyetem oldalán közzétett D-vitamin pótlására vonatkozó ajánlásban kiemelte: „a D-vitamin fontos szerepet játszik a csontanyagcserében, a daganatok – leginkább a vastagbél- és emlőrák – megelőzésében és a daganattúlélésben, illetve az autoimmum betegségek elleni küzdelemben is.”
Honnan jutunk hozzá a D-vitaminhoz?
A D-vitamint (ami egyébként egy hormon, és gyűjtőnév, amely a D1-, D2- és D3-vitaminokat foglalja magába) az emberi szervezet maga állítja elő, a bőrt érő napfény (mégpedig az UVB sugarak) hatására. Érhető hát, hogy a nyári hónapokban miért nem okoz problémát a D-vitamin szint, míg télen sokkal nehezebb ezen az úton gondoskodni a megfelelő utánpótlásról.
Bizonyos ételek is tartalmaznak D-vitamint, sajnos azonban rengeteget kellene ezekből ennünk, hogy elegendő legyen. D-vitaminban ’gazdag’ ételek közé tartoznak például a zsíros halak, halmájolajak, a tojássárgája és a gombák.
Mennyi D-vitaminra van szükségünk?
2021 decemberében tette közzé legfrissebb ajánlását a Semmelweis Egyetem a D-vitamin pótlására. Az anyagban ugyanis kiemelik, hogy míg április és október között elegendő naponta fél órát a napon tölteni (természetesen nem napközben, amikor a legerősebb a sugárázás), ez biztosítja a szervezet számára szükséges D-vitamin mennyiséget. A fennmaradó időben, így októbertől márciusig oda kell figyelni a pótlására.
A Semmelweis Egyetem ajánlásában az alábbiakat fogalmazta meg a D-vitamin pótlására gyermekek számára:
- csecsemők és kisgyermekek számára napi 400 NE,
- kisiskolás korban 1000 NE,
- kamaszkorban 2000 NE.
Felnőttek esetében az ajánlás a mennyiséget tekintve továbbra sem változott, a 2000 NE tartja ideálisnak az intézmény, azonban egy érdekes pontban eltérnek a korábbiaktól: eszerint nem kell naponta biztosítani ezt a mennyiséget, „akár heti egy alkalommal (14 ezer) vagy havi egyszeri adagban (60 ezer) is lehet pótolni.”
Dr. Takács István egyébként az ajánlásban azt is hozzátette, hogy az elmúlt években jelentősen, 3-5-szörösére nőtt a D-vitamint fogyasztók aránya. Fontos azonban azt is hozzátenni, hogy a túl nagy dózis (ez alatt 6-10 ezer NE-t értenek naponta) hosszú távon az ellenkezőjét érheti el, és egészségkárosodáshoz vezethet.
(Az első hazai, egységes ajánlást a D-vitamin szedésével kapcsolatban 10 éve fogalmazták meg, azóta 3-4 évente frissítik ezt a kutatások eredményeivel összhangban.)
D-vitamin pótlás idős korban
Ugyan a Semmelweis Egyetem a felnőttek napi ajánlott D-vitamin mennyiségében nem tesz különbséget az évek száma szerint, arra érdemes ügyelni, hogy idős korban, épp az egészséges csontozatban játszott szerepe miatt érdemes ügyelni a megfelelő pótlására.
A kor előrehaladtával a csontok törékenyebbé válnak, illetve egyre kevesebb fizikai aktivitást végez az ember, kevesebbet sportol és kevesebb időt tölt kint a szabadban, emiatt pedig nagyon könnyen D-vitamin hiány alakulhat ki. A csontok és az immunrendszer erősítése céljából ezért szükséges természetes úton vagy kiegészítők révén gondoskodni a D-vitamin pótlásáról idős korban.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek?