Négy évvel ezelőtt két Bostoni kórház közös kutatásba fogott, hogy kiderítsék, milyen hatással van a testmozgás a kettes típusú cukorbetegséggel élőkre. A kutatás során, négy éven át figyelték 2400 túlsúlyos, diabétesszel élő ember adatait és most, a kutatás lezárása során meglepő felfedezést tettek:
a délutáni testmozgás sokat segíthet a cukorbetegeknek.
A kettes típusú cukorbetegség a diabétesz leggyakoribb fajtája, jellemzően felnőtt korban alakul ki, amikor a szervezet nem termel elég inzulint, vagy nem képes felhasználni azt. A cukorbetegségben szenvedők nem képesek megfelelően energiává alakítani a szénhidrátokat, ami a vércukorszint emelkedéséhez és hosszú távon komoly egészségügyi problémákhoz vezethet.
A betegségnek számos oka lehet: az öregkor, a nem megfelelő táplálkozás, az ülő életmód és a túlsúly biztosan mind kockázati tényezői a diabétesznek.
“A kutatás alapján azok a résztvevők tudták legjobban kontrollálni a vércukorszintjüket, akik a délután folyamán edzettek” - írta Dr. Jingyi Qian, a kutatás egyik szerzője. “Az eddig is tudtuk, hogy a testmozgás fontos a diabétesszel élők számára. Ami újdonságot jelent az az időzítés jelentősége.”
Már a kutatás első egy évében kiderült, hogy az adatok szerint azoknak a résztvevőknek, akik délután végeztek fizikai aktivitást jelentősen alacsonyabb volt a vércukorszintje. Ehhez még csak nem is volt szükség kemény edzésekre, már egy egyszerű séta, fűnyírás vagy egy kis tollasozás is javította a résztvevők eredményeit.
A négy éves eredmények összesítése során a kutatók továbbra is azt tapasztalták, hogy a délután aktív részvevők eredményei voltak a legkedvezőbbek és nekik volt a legnagyobb esélyük arra, hogy abbahagyják a vércukorszint-szabályozó gyógyszerek szedését. A kutatók arra még egyelőre keresik a választ, hogy miért mutattak ilyen jó eredményeket a délután edzők. Az viszont egyértelmű, hogy bármikor is mozog az ember, az biztosan pozitív hatással lesz a vércukorszintjére.
Még több mozgás: