A koronavírus-járvány miatt elterjedtté vált a home office, otthon pedig egyértelműen könnyebben nyúlunk az édességek után, mint például egy irodában. Ez számos problémát okozhat, többek között hosszú távon hízáshoz vezethet, de a mentális egészségednek sem tesz túl jót. Kevesen tudják, hogy a túlzott cukorfogyasztás mennyire befolyásolhatja és szabotálhatja a mindennapokat – például az alábbi problémákat okozhatja:
Kevésbé tudsz koncentrálni
Valószínűleg mindenki ismeri azt a hirtelen jött lendületet, amit egy-egy cukros ital vagy étel fogyasztása után érez az ember.
Bár ez rövid távon hasznos lehet, hosszú távon rendkívül káros: a glükózszintünk körülbelül 20 perc elteltével csökken, az éberség lankadni kezd, és nagyon hirtelen rád törhet a fáradtság.
A koncentrációzavar ilyenkor általános – nem biztos, hogy megéri azt a húsz perces extra pörgést.
Hangulatváltozásaid lesznek
Az energialökettel együtt a cukor jókedvet is okozhat – nem csoda, hogy olyan nehéz lemondani az édességekről. A fentiekhez hasonlóan azonban ez a hangulatjavító hatás is csak átmeneti, és nagyjából akkor ér véget, amikor a vércukorszint hirtelen lecsökken. Ilyenkor a közérzeted is gyorsan romlik, lomhaság, ingerlékenység és érdektelenség jelentkezhet. Ennek az az oka, hogy a cukor összezavarja a dopamintermelésed, ez a neurotranszmitter pedig az agyunk jutalom- és örömközpontjait szabályozza.
Romolhat a memóriád
A kognitív teljesítményünk befolyásolása mellett a cukor blokkolhatja memóriareceptorjainkat is. Ezzel gyakorlatilag magunkat hozzuk kellemetlen helyzetbe, hiszen kevésbé leszünk hatékonyabbak napközben, többet és hosszabban kell dolgoznunk azért, hogy ugyanazt a feladatot elvégezzük. A memória olyannyira érzékeny a cukorra, hogy egyes tanulmányok szerint összefüggés van a magas cukorbevitel és az Alzheimer-kór között.
Stresszesebb lehetsz
Megvan az oka annak, hogy a stressz összefügg a túlevéssel és a cukorfogyasztással: ördögi körbe kerülhetünk, hiszen a jelentkező stressz hatására általában a cukros ételek után nyúlunk, ami viszont még stresszesebbé tesz minket, részben a fenti problémák miatt, részben pedig azért, mert egész egyszerűen tudjuk, hogy egészségtelen, amit teszünk. Ezt a kört nagyon nehéz megtörni, így érdemes inkább egészséges nassolnivalókat tartani kéznél a stresszesebb időszakokra.
Megváltozhat a személyiséged
Testünk két kulcsfontosságú vegyi anyagot használ érzelmeink kordában tartására: a B-vitamint és a krómot. A magas cukorbevitel blokkolhatja ezeket a természetes kiegyensúlyozó hatással bíró vegyületeket, ami hangulatingadozáshoz, dühkitörésekhez, agresszióhoz is vezethet.
Függővé válhatsz
A cukorfüggőség egy valós és komoly probléma, nagyon nehéz „lejönni a szerről”, ha egyszer sokat fogyasztasz belőle. A cukorevés dopaminlöketet okoz a szervezetben, erről korábban említettük már, hogy az agy jutalom- és örömközpontját szabályozza. Ahogy a dopamin- és energiaszinted hirtelen leesik, újabb adagra lehet szükséged, hogy ellensúlyozd a negatív hatásokat – és már bele is kerülsz az ördögi körbe.
Elnyomhatja az immunrendszeredet
Kutatások kimutatták, hogy a sok cukorfogyasztás elnyomhatja az immunrendszer kulcsfontosságú funkcióit, csökkentve a fehérvérsejtek azon képességét, hogy megtámadják a szervezetbe kerülő kórokozókat. Egyes tanulmányok szerint ez már néhány órával a cukorfogyasztás után is érzékelhető. Egy világjárvány kellős közepén élve ez az egyik legkárosabb hatása a cukornak, amit tapasztalhatunk.
Még többet a cukor hatásairól itt: