Mindegy, miért szeretnél kevesebb cukrot enni – hogy az alakod izgat-e, szebb bőrt szeretnél, vagy csak az egészséged miatt aggódsz –, a cukorfogyasztás csökkentése mindig jó döntés. Bár önmagában a cukorral sincs semmi probléma, egy egyszerű energiaforrás, a modern nyugati ember sajnos annyit fogyaszt belőle naponta, hogy az már súlyosan megnöveli az esélyét egyes komoly betegségeknek.
1. nap: tüntesd el a polcról az édességeket!
Csak az maradjon, aminek alacsony a cukortartalma, hogy biztosan ne csábulj el napközben, ha esetleg leesik a vércukrod, vagy fáradtabb vagy – ilyenkor ugyanis jobban kívánja az ember az édességet. Akkor is jobban kívánhatjuk a cukrot, ha premenstruációs szindrómában szenvedünk, ilyenkor a progeszteron és az ösztrogén megváltozott szintjei kívánósságot eredményezhetnek.
2. nap: legyél tudatosabb!
Mielőtt a szokásos cukrot vagy édesítőt beleraknád a kávédba, a süteménybe, a zabkásádba, vagy bárhova, ahol használni szoktad, gondolkodj el, és törd meg a rutint! Figyelj arra, hogy nem csak a cukorral, de például a túl sok agavénektárral vagy mézzel is baj lehet, hiszen a szervezet ugyanúgy reagál rájuk, mint a cukorra. Használj egészséges édesítőket, mint az eritrit vagy a stevia, de ezekből se túl sokat – inkább törekedj fokozatosan arra, hogy minimális édesítőt tegyél bele mindenbe, és ellensúlyozd például vaníliaaromával vagy karamellizációval, ha szükség van rá.
3. nap: nincs több cukros üdítő!
Ha szereted a cukros italokat, akkor valószínűleg a napi cukorfogyasztásod nagy része ezekből adódik össze – szinte mindegyik édes üdítő aránytalanul tele van ugyanis cukorral, akkor is, ha nem számítanál rá. Mielőtt leveszel valamit a polcról, olvasd el az összetevők listáját, és ha a cukor valamelyik nevével találkozol, inkább tedd vissza! Vannak olyan csapdák is, amibe könnyű belesétálni: ilyen például a növényi tej(tejnek hivatalosan nem nevezhető italok) esetében a hozzáadott cukor, vagy az egészségesként hirdetett gyümölcslevek.
4. nap: tanuld meg értelmezni az összetevők listáját!
Azt hihetné az ember, hogy nem nehéz, pedig akár az is lehet: a cukornak rengeteg különböző neve van, amit feltüntethetnek az összetevők között, így sokszor nem is biztos, hogy rájössz, mennyit viszel be a szervezetedbe. Legalább ötvenhétféleképpen leírhatják egy ilyen cetlin, hogy cukrot tettek bele, és az átlagember ezek közül nagyjából ötvenhármat fel sem ismer.
5. nap: térj át a teljes kiőrlésűre!
Bár a cikk alapvetően a cukorról szól, az olyan búzafélékből készült termékek, mint a fehérliszt, a fehér rizs vagy a fehér kenyér, szintén hasonlóan üres kalóriák – mint a cukor, csak más szénhidrátról van szó. Sokkal egészségesebb lehetsz, ha ezeket is mellőzöd, és áttérsz teljes kiőrlésű termékekre, esetleg rozsosokra, ráadásul kevesebb lesz a hatásukra a vércukoringadozásod, és kevésbé kívánod majd az édességeket is.
6. nap: óvatosan az alkohollal!
Nem csak a cukros koktélokra kell figyelni: az alkohol önmagában olyan üres szénhidrát, mint a cukor, ezért egy-egy pohár száraz fehérbor sem olyan megúszós, mint gondolnánk. A különböző long drinkekről pedig már ne is beszéljünk – egy vodkanarancs vagy egy gin tonic igazi kalóriabomba lehet.
7. nap: ünnepelj gyümölccsel!
A hetedik napra már valószínűleg kicsit máshogy érzik az ízlelőbimbóid az édes ízt, hiszen hat napig nem adtál nekik durván cukros termékeket – most próbáld ki, milyen egy édesebb gyümölcsöt megenni! Sokkal jobban fogod érezni az ízét, a banán nagyon édes lesz, de valószínűleg a szőlővel vagy egy lédús barackkal is így jársz. Minél kevesebb mesterséges cukrot fogyasztasz, az ízlelőbimbóid annál édesebbnek fogják érezni ezeket a természetes cukorforrásokat is, így egyre kevésbé fogod kívánni a nagyon cukros édességeket.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: