Nyakunkon a cukkini szezon, ezért hoztunk egy útmutatót, amiben összegyűjtöttünk minden lényeges tudnivalót a cukkini helyes tárolásáról. Ha ezeket a lépéseket betartod, biztosan nem fog a kukában landolni a drága zöldség!
Hogyan tárold az egész cukkinit?
Az egész cukkinit egy zárt műanyag zacskóban (vagy egy üveg tárolódobozban) a hűtőszekrény zöldséges fiókjában érdemes tárolni. Hogy miért kell valamibe betenni? Mert így megakadályozod, hogy elveszítse a zöldség a nedvességet, ami miatt hosszabb ideig friss marad. Sőt a fióknak köszönhetően a cukkini felületén nem gyűlik össze a nedvesség, ezzel megelőzve a rothadást. Megfelelő tárolás esetén az egész cukkini egy-két hétig eltartható a hűtőszekrényben.
Így tárold a felvágott cukkinit
Ha már felvágtad a nyers cukkinit, akkor az alábbi lépések segítenek frissen tartani:
- Bélelj ki egy tárolódobozt száraz papírtörlővel. Ez segít felszívni a felesleges nedvességet.
- Helyezd bele a feldarabolt cukkinit, majd zárd le.
- Ahogy az egész cukkini esetében, tedd a hűtőszekrény zöldséges fiókjába a dobozt. Megfelelő tárolás mellett a felvágott cukkini négy-öt napig eltartható.
Hogyan tárold a főtt cukkinit?
Ennek a legjobb módja:
- Hagyd a főtt cukkinit teljesen kihűlni.
- Tedd a főtt cukkinit egy tárolóedénybe, ami légmentesen záródik.
- Ezután rakd a hűtőszekrénybe.
Mint minden főtt élelmiszer, a maradék cukkini is három-négy napig fogyasztható biztonságosan.
Készítsd el ezeket a cukkinis finomságokat:
Le lehet fagyasztani a cukkinit?
A nyers cukkini kellemesen ropogós, míg a főtt cukkini (ha helyesen van elkészítve) belül kissé szivacsos, kívül pedig enyhén ropogós. A fagyasztás hatására azonban jégkristályok keletkeznek a zöldség belsejében, ami kitágítja a növényi szöveteket. Emiatt pedig puhává válik az egész cukkini. Tehát ha a zöldség textúrájának fontos szerepe van a készülő ételben, akkor nem ajánlott ez a tartósítási metódus.
Ha azonban nem annyira fontos az állag, például levesekbe, pörköltekbe vagy krémekbe kerül, akkor akár fagyasztott cukkinit is használhatsz hozzá.
Ahogy a legtöbb fagyasztott étel esetében, a fagyasztott cukkinit három-négy hónapon belül ajánlott felhasználni.
Miként kell lefagyasztani a cukkinit?
- Készíts be egy tálban jeges vizet, illetve bélelj ki egy tepsit sütőpapírral.
- Vágd kockákra vagy szeletekre a friss cukkinit.
- Forralj fel egy fazék vizet.
- Tedd bele a cukkinit, és blansírozd 3 percig.
- Egy merőkanál segítségével halászd ki a cukkiniket, és tedd át őket a jeges vízfürdőbe egy pillanatra.
- Vedd ki a cukkinit a merőkanállal, és egy rétegben helyezd a tepsire.
- Papírtörlővel óvatosan töröld szárazra a szeleteket, majd tedd a tepsit 1-2 órára a mélyhűtőbe.
- Ha a cukkinidarabok megfagytak, tedd át őket egy fagyasztásra alkalmas szilikon- vagy műanyag zacskóba, a lehető legtöbb levegőt eltávolítva.
- Helyezd a zacskót a fagyasztóba.
Próbáld ki ezeket a cukkinis recepteket:
Hogyan marad tovább friss a cukkini?
- Vásárolj friss cukkinit: a leghosszabb ideig érthető módon a legfrissebb cukkini áll el. Hogyan tudod kiszúrni a friss zöldséget? Keresd a kemény, fényes, élénkzöld színű cukkiniket.
- Ne mosd meg, mielőtt beteszed a hűtőbe: a cukkinit mindig mosatlanul tárold. Ez azért kulcsfontosságú, mert a tárolás során a cukkini felületén lévő nedvesség elősegíti a penész és más romlást okozó mikroorganizmusok növekedését.
- Tartsd távol az etilén-kibocsátó élelmiszerektől: az etilén egy olyan gáz, amelyet bizonyos gyümölcsök és zöldségek bocsátanak ki. Ez teljesen természetes, lényegében a növények légzési ciklusának része, de a mi szempontunkból hátrányos lehet, mivel természetes módon felgyorsítja az érést. Egyes zöldségek – például a cukkini – etilénérzékenyek, ami azt jelenti, hogy gyorsabban megromlanak és rothadnak, ha a ki vannak téve a gáznak. Ezért tartsd távol a cukkinit többek között a zöldhagymától, a burgonyától és a paradicsomtól. (Itt meg tudod nézni, mely zöldség és gyümölcs párosokat érdemes egymástól elkülönítve tárolni.)
Ezeket a cukkinis ételeket se hagyd ki:
Innen tudod, hogy megromlott a cukkini
Ha a cukkinin barna foltok, zúzódások, puha részek vagy gombásodás jelenik meg, akkor valószínűleg már túl van a fénykorán, és már csak a komposztot tudja táplálni.
Hasonlóképpen, a lyukas vagy penészes cukkinit is ki kell dobni.
Azonban a cukkini, aminek megráncosodott a bőre még nem feltétlenül romlott. Ez a jelenség egyszerűen azt jelenti, hogy a cukkini száraz, így sült vagy párolt állapotban rágósabb textúrájú lehet. Ebben az esetben a cukkini főzésekor adj hozzá egy kis folyadékot (például egy ízletes pácot), hogy puhább legyen.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Hasznos konyhai tippek-trükkök várnak itt is: