A csokimikulások éves vizsgálatával úgymond kezdetét vette az ünnep ellenőrzések időszaka. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) akkreditált élelmiszer- és vegyipari laborjában most azokat a csokoládékat vették szemügyre, amelyek karácsony táján nagyobb népszerűségnek örvendenek. A csokimikulások egy híján mind átmentek a teszten, ami a termékek összetételét és annak csomagoláson feltüntetett jelölését ellenőrizte.
Nem minden csoki, ami édes
A vizsgálat egyik célja, hogy kiderüljön, melyik mikulás esetében akadnak problémák az összetevőkkel és azok jelzésével. Ugyanis a hatályos szabályok szerint egy terméket csak akkor lehet csokoládénak hívni, amennyiben:
- zsírtartalma csak kakaóvajból áll, vagy
- mennyiségének legfeljebb huszadrészét teszik ki az egyéb engedélyezett növényi zsírok (pl. pálmaolaj, shea vaj)
És ez még nem minden, a második esetben a következő szöveget is fel kell tüntetni a csokoládé csomagolásán: „kakaóvajhoz adott növényi zsírokat tartalmaz”.
Amennyiben elmarad a gyártás során felhasznált növényi zsírok jelenlétére vonatkozó felhívás, vagy az információt nem megfelelő formában közlik, az a fogyasztók megtévesztésének minősül.
Ha a kakaóvajon kívüli egyéb zsírok mennyisége meghaladja az 5%-ot, a termék nem nevezhető csokoládénak. Ilyen esetben az „éttábla” vagy „bevonómassza” elnevezés kerül a csomagolásra.
Aggodalomra semmi ok
Minden évben sor kerül a csokoládék tesztelésére: az ITM akkreditált laborjában rendszeresen vizsgálják, hogy megfelelően fel van-e tüntetve a kakaóvajhoz hozzáadott növényi zsírok jelenléte és aránya. A vásárlók így megfelelő tájékoztatást kapnak a mikulásokról.
Az idén ellenőrzött 17 tej- és 3 étcsokoládés mikulás közül csak eggyel volt probléma. Itt ugyanis hiányzott a csomagolásról a felhasznált növényi zsiradék jelölése. A kifogásolt termék a hiba kijavítása után kerülhet vissza a polcokra. Ellenkező esetben hatósági eljárást indítanak a forgalmazó ellen.
Az eredményeket összegző táblázat itt érhető el.
Hírek, érdekességek, újdonságok: