A tudomány elmagyarázza, miért esik olyan jól a csoki

A csoki az egyik legjobb dolog a világon. Ez tény, amivel nem lehet vitatkozni, ráadásul tudományos magyarázat is született erre a jelenségre, így már van mire fogni a délutáni nassolást!

A csokoládé az egyik legnépszerűbb és legtöbbet fogyasztott élelmiszer a világon, épp ezért is olyan félelmetes és ijesztő, hogy a klímaváltozás komoly fenyegetést jelent a kakaóbabültetvényekre. Pláne, hogy most kiderült, az édes élvezetek hátterében egy tudományosan is megmagyarázható jelenség áll, tehát nem puszta emberi hedonizmusról van szó...

A tudomány elmagyarázza, miért esik olyan jól a csoki

Te gondolkoztál már azon, hogy vajon miért szeretjük annyira a csokoládét, miközben egy igazán mennyei kocka olvadozott a szádban? Lehet, hogy nem, és inkább átadtad magad az élménynek, de a kutatók érdeklődését megpiszkálta ez a téma, így utánajártak. A Leedsi Egyetem Élelmiszertudományi és Táplálkozástudományi Karának és Gépészmérnöki Karának munkatársai megállapították, hogy a csokoládéfogyasztás részben azért olyan élvezetes,

mert a benne lévő zsírok kölcsönhatásba lépnek a száj különböző részeivel.

Nem túl bonyolult vagy misztikus oka van a dolognak, mégis igaz. Az ACS Applied Materials and Interfaces című folyóiratban megjelent tanulmányukban a leedsi kutatók kifejtették, hogy amikor ezek a csokoládéfalatok a nyelvünket érik, egy „zsíros hártya" - az ő megfogalmazásukban - szabadul fel a szánkban, amely ellenállhatatlanul puha érzést biztosít rágás közben.

Csak a csoki:

A csapat a felfedezéseik nyomán azt reméli, hogy kifejleszthetnek egy egészségesebb változatot, amelyet ugyanolyan kellemes élmény elfogyasztani. „Ha egy csokoládé 5%-os vagy 50%-os zsírtartalmú, akkor is cseppeket képez a szájban, és ez adja a csokoládé érzését" - mondta Anwesha Sarkar, az Élelmiszertudományi és Táplálkozástudományi Iskola professzora egy nyilatkozatban.

„Azonban a zsír elhelyezkedése a csokoládé összetételében az, ami számít, és ezt eddig ritkán kutatták." Sarkar elmondta, hogy megállapították, a csokoládéban lévő zsír mennyiségétől függetlenül a "zsírrétegnek" az édesség külső rétegén kell lennie ahhoz, hogy ugyanazt az élvezetes szájérzetet váltsa ki.

Hogyan zajlott a kutatás?

Nem, erre a megállapításra nem úgy jutottak, hogy emberek megettek egy halom csokit, még mielőtt irigykednél a kutatók munkájára.

A vizsgálathoz egy meg nem nevezett luxusmárkájú étcsokoládét és egy mesterséges „nyelvszerű felületet" vetettek be, amelyet az egyetemen 3D-ben nyomtattak ki.

Ezt a nyelvmásolatot 2020 végén a Leedsi Egyetem és az Edinburgh-i Egyetem tudósai közösen fejlesztették ki. Ez a csapat 15 felnőtt ember nyelvéről készített szilikonformákat, majd számítógépes szimulációk segítségével újraalkották a papillák - a nyelvünk érdes textúráját adó apró dudorok - méretét, alakját és eloszlását. Ezt követően 3D nyomtatással egy olyan lágy polimerből, amelyet az emberi nyelv lágyságát, rugalmasságát és „nedvesíthetőségét" utánozza, terveztek egy mesterséges nyelvet, ami komoly segítséget jelentett a csokoládé és az emberi száj kölcsönhatásának kutatásában.

Most pedig épp itt az ideje, hogy egy kis csoki után nézzünk a konyhában!

Forrásunk volt.


Még több aktualitás:

Címlapról ajánljuk

További cikkek