A tudomány elmagyarázza, miért esik olyan jól a csoki

A csoki az egyik legjobb dolog a világon. Ez tény, amivel nem lehet vitatkozni, ráadásul tudományos magyarázat is született erre a jelenségre, így már van mire fogni a délutáni nassolást!

A csokoládé az egyik legnépszerűbb és legtöbbet fogyasztott élelmiszer a világon, épp ezért is olyan félelmetes és ijesztő, hogy a klímaváltozás komoly fenyegetést jelent a kakaóbabültetvényekre. Pláne, hogy most kiderült, az édes élvezetek hátterében egy tudományosan is megmagyarázható jelenség áll, tehát nem puszta emberi hedonizmusról van szó...

A tudomány elmagyarázza, miért esik olyan jól a csoki

Te gondolkoztál már azon, hogy vajon miért szeretjük annyira a csokoládét, miközben egy igazán mennyei kocka olvadozott a szádban? Lehet, hogy nem, és inkább átadtad magad az élménynek, de a kutatók érdeklődését megpiszkálta ez a téma, így utánajártak. A Leedsi Egyetem Élelmiszertudományi és Táplálkozástudományi Karának és Gépészmérnöki Karának munkatársai megállapították, hogy a csokoládéfogyasztás részben azért olyan élvezetes,

mert a benne lévő zsírok kölcsönhatásba lépnek a száj különböző részeivel.

Nem túl bonyolult vagy misztikus oka van a dolognak, mégis igaz. Az ACS Applied Materials and Interfaces című folyóiratban megjelent tanulmányukban a leedsi kutatók kifejtették, hogy amikor ezek a csokoládéfalatok a nyelvünket érik, egy „zsíros hártya" - az ő megfogalmazásukban - szabadul fel a szánkban, amely ellenállhatatlanul puha érzést biztosít rágás közben.

Csak a csoki:

Amerikai csokis süti lisztmentesen

Amerikai csoki tortát készültem sütni. Elég fárasztó hetem volt, és sietnem is kellett, úgyhogy figyelmetlenségemben elfelejtettem bele lisztet rakni. Csak akkor vettem észre, amikor ...

A csapat a felfedezéseik nyomán azt reméli, hogy kifejleszthetnek egy egészségesebb változatot, amelyet ugyanolyan kellemes élmény elfogyasztani. „Ha egy csokoládé 5%-os vagy 50%-os zsírtartalmú, akkor is cseppeket képez a szájban, és ez adja a csokoládé érzését" - mondta Anwesha Sarkar, az Élelmiszertudományi és Táplálkozástudományi Iskola professzora egy nyilatkozatban.

„Azonban a zsír elhelyezkedése a csokoládé összetételében az, ami számít, és ezt eddig ritkán kutatták." Sarkar elmondta, hogy megállapították, a csokoládéban lévő zsír mennyiségétől függetlenül a "zsírrétegnek" az édesség külső rétegén kell lennie ahhoz, hogy ugyanazt az élvezetes szájérzetet váltsa ki.

Hogyan zajlott a kutatás?

Nem, erre a megállapításra nem úgy jutottak, hogy emberek megettek egy halom csokit, még mielőtt irigykednél a kutatók munkájára.

A vizsgálathoz egy meg nem nevezett luxusmárkájú étcsokoládét és egy mesterséges „nyelvszerű felületet" vetettek be, amelyet az egyetemen 3D-ben nyomtattak ki.

Ezt a nyelvmásolatot 2020 végén a Leedsi Egyetem és az Edinburgh-i Egyetem tudósai közösen fejlesztették ki. Ez a csapat 15 felnőtt ember nyelvéről készített szilikonformákat, majd számítógépes szimulációk segítségével újraalkották a papillák - a nyelvünk érdes textúráját adó apró dudorok - méretét, alakját és eloszlását. Ezt követően 3D nyomtatással egy olyan lágy polimerből, amelyet az emberi nyelv lágyságát, rugalmasságát és „nedvesíthetőségét" utánozza, terveztek egy mesterséges nyelvet, ami komoly segítséget jelentett a csokoládé és az emberi száj kölcsönhatásának kutatásában.

Most pedig épp itt az ideje, hogy egy kis csoki után nézzünk a konyhában!

Forrásunk volt.


Még több aktualitás:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...