Nem véletlen írunk most novemberben a magas vitamin- és tápanyagtartalmú csipkebogyóteáról, hiszen az őszi-téli meghűléses, influenzás időszakban kifejezetten ajánlott ezt a finomságot fogyasztani. De vajon miként kell úgy elkészíteni a teát, hogy az hatásos legyen? Most megmutatjuk!
Egy igazi csodaszer a csipkebogyó
A természet immunerősítő, gyulladáscsökkentő és sejtmegújító csodafegyvereként is ismert csipkebogyó a citromban rejlő C-vitamin-mennyiség tízszeresét(!) tartalmazza.
Ezenfelül A-, B1-, B2-, K- és P-vitaminban is rendkívül gazdag, sőt, cink, réz, vas, magnézium, folsav és rost is sok-sok van benne!
Így készül a leghatásosabb tea belőle
Mivel jelenleg javában dübörög a csipkebogyószezon, ezért nem lesz nehéz friss bogyókat beszerezni. A tea elkészítéséhez nagyon fontos, hogy még kemény állapotban szedd le a gyümölcsöt, mert ha megpuhult, akkor már elveszítette C-vitamin-tartalmának jó részét.
Szintén fontos, hogy a C-vitamin igencsak hőérzékeny, ezért nem tesz jót neki a főzés és a forrázás. Ez csak azért probléma, mert a csipkebogyó többi hatóanyaga éppen a forrázás hatására tud kioldódni. Emiatt rendkívül körültekintően kell eljárnod az élénkpiros színű tea készítésekor, hogy a lehető legtöbb hatóanyagot tartalmazza.
Íme a módszer lépésről lépésre:
- Vágd le a csipkebogyó végeit, majd vagdosd be őket!
- Áztasd a bogyókat langyos vízbe egy éjszakán át! 10-12 szemenként nagyjából 2,5 deciliter vízre lesz szükséged!
- Másnap reggel szűrd le, és tedd félre a csipkebogyó levét!
- Ha ezzel megvagy, akkor forrázd le a kiáztatott bogyókat nagyjából 1 deciliter vízzel, majd hagyd állni 10 percig!
- Végül öntsd össze a két levet!
Még több érdekesség az egészségről: