Érik a legszebb és legegészségesebb őszi bogyó

Akkor jó, ha megcsípte a dér! – mondjuk többek közt a csipkebogyóra is, és valóban, ahogy hidegre fordul az idő rögtön a nyarat követően, megjelennek az apró, vérvörös egészséges bogyók.

Kiskorunk óta ismerjük, a mondókával együtt, de nem sűrűn találkozunk vele, emiatt nem is nagyon fogyasztjuk – hacsak nem tea formájában. Pedig a csipkebogyó igazi csodaszer! Most érik, használd ki!

Érik a csipkebogyó!

Tudtad?

A csipkebogyó a vadrózsa és a japán rózsa gyógyhatású áltermése, népies nevei: csipke, csitkenye, hecsedli, hecserli, hecse(m)pecs, seggvakaró, bicske – írja a Sokszínűvidék.

A csipkebogyó jótékony hatásai

  • magas C-vitamin-tartalom (a friss termés tízszer több C-vitamint tartalmaz, mint citrom)
  • 100 g szárított termésben 1700-2000 mg C-vitamin található, ezáltal jól alkalmazható a szervezet ellenállóképességének növelésére, megfázás kikúrálására
  • rengeteg benne a pektin, a gyümölcssav, a magnézium, vas, kalcium, karotin, B1-, B2-, K- és P-vitamin is
  • a pektinek az emésztést segítik, a flavonoidok gyulladásgátló hatásúak
  • a benne levő magnézium miatt a szív- és érrendszeri betegségek, keringési zavarok gyógyításában segíthet
  • a termés serkenti a mellékvesék és a máj működését, és a sejtöregedést is gátolja
  • húgycsőfertőzések megelőzésére és korai szakaszának kezelésére is használják a csipkebogyót, az ugyanis csökkentheti a húgyúti baktériumok előfordulásának esélyét
  • a csipkebogyóban található cserzőanyag erősíti a fogínyt

Hogyan használjuk a bogyókat?

Szárítás:

Vágjuk ketté vagy apróbb darabokra és szellős, melegebb helyen szárítsuk meg – légmentesen záródó edényben sötét helyen tárolhatjuk, akár egy évig is. Felhasználás előtt áztassuk langyos vízbe.

A szárított bogyókat felönthetjük hidegen sajtot olajjal, de lehet belőle alkoholos tinktúra is.

Friss felhasználás:

Frissen csak pár napig tárolhatod hűtőben. Vágjuk le a bogyó végét, és nyomjuk ki a belső gyümölcspépet, amely magában is isteni!

Főzés:

Egyben használjuk fel, majd szűrőn átpasszírozva eltávolíthatjuk a magvakat. Ízlés szerint édesíthetjük és főzéssel sűríthetjük, majd befőttesüvegbe rakva szárazdunsztban tartósíthatjuk

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Jöhet még több teás cikk?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...