Kiskorunk óta ismerjük, a mondókával együtt, de nem sűrűn találkozunk vele, emiatt nem is nagyon fogyasztjuk – hacsak nem tea formájában. Pedig a csipkebogyó igazi csodaszer! Most érik, használd ki!
Tudtad?
A csipkebogyó a vadrózsa és a japán rózsa gyógyhatású áltermése, népies nevei: csipke, csitkenye, hecsedli, hecserli, hecse(m)pecs, seggvakaró, bicske – írja a Sokszínűvidék.
A csipkebogyó jótékony hatásai
- magas C-vitamin-tartalom (a friss termés tízszer több C-vitamint tartalmaz, mint citrom)
- 100 g szárított termésben 1700-2000 mg C-vitamin található, ezáltal jól alkalmazható a szervezet ellenállóképességének növelésére, megfázás kikúrálására
- rengeteg benne a pektin, a gyümölcssav, a magnézium, vas, kalcium, karotin, B1-, B2-, K- és P-vitamin is
- a pektinek az emésztést segítik, a flavonoidok gyulladásgátló hatásúak
- a benne levő magnézium miatt a szív- és érrendszeri betegségek, keringési zavarok gyógyításában segíthet
- a termés serkenti a mellékvesék és a máj működését, és a sejtöregedést is gátolja
- húgycsőfertőzések megelőzésére és korai szakaszának kezelésére is használják a csipkebogyót, az ugyanis csökkentheti a húgyúti baktériumok előfordulásának esélyét
- a csipkebogyóban található cserzőanyag erősíti a fogínyt
Hogyan használjuk a bogyókat?
Szárítás:
Vágjuk ketté vagy apróbb darabokra és szellős, melegebb helyen szárítsuk meg – légmentesen záródó edényben sötét helyen tárolhatjuk, akár egy évig is. Felhasználás előtt áztassuk langyos vízbe.
A szárított bogyókat felönthetjük hidegen sajtot olajjal, de lehet belőle alkoholos tinktúra is.
Friss felhasználás:
Frissen csak pár napig tárolhatod hűtőben. Vágjuk le a bogyó végét, és nyomjuk ki a belső gyümölcspépet, amely magában is isteni!
Főzés:
Egyben használjuk fel, majd szűrőn átpasszírozva eltávolíthatjuk a magvakat. Ízlés szerint édesíthetjük és főzéssel sűríthetjük, majd befőttesüvegbe rakva szárazdunsztban tartósíthatjuk
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Jöhet még több teás cikk?