A cold brew kávéval talán már találkozhattunk néhány kávézóban. Ez a különlegesnek hangzó ital tulajdonképpen nem más, mint hidegen áztatott kávé. A végeredmény egy kevésbé keserű, lágyabb ízű, mégis hasonlóan erős ital. Ezek a tulajdonságai teszik tökéletes jegeskávé-alappá a cold brew kávét.
Mi is az a cold brew?
A kotyogóssal vagy más kávéfőzőkkel ellentétben a cold brew módszer nem használ hőt. Az őrölt kávé úgy adja ki erejét, hogy hideg vízben eltölt egy éjszakát a hűtőszekrényben.
A leszűrés után egy erősebb, mégis lágyabb ízű kávét kapunk, amit hidegen élvezhetünk a nyári reggeleken.
Hogyan készül?
Keverjük el a kávét egy nagy edényben a vízzel. Minden 230 ml vízhez adjunk 30 gramm őrölt kávét, ettől lesz pont jó az ital íze. Az edényt tegyük a hűtőbe, minimum 18, maximum 24 óra erejéig. Ennyi idő alatt a kávé kiadja az erejét, anélkül, hogy túl keserű ízt kapna.
Amikor letelt a várakozás ideje, szűrjük le a cold brew-t (ennek a technikájáról mindjárt olvashatunk), és tegyük egy tiszta, jól zárható üvegbe. Tároljuk a hűtőben.
Milyen kávéból?
A kellemes ízű cold brew titka a megfelelő alap használata. Válasszunk durvább szemű őrölt kávét. Ha túl finomra van darálva, keserűvé teszi az italt.
Amennyiben magunk daráljuk a kávébabot, ne dolgozzuk túl a szemeket. Ha csak kevés fér a gépbe, inkább több, kisebb adagot tegyünk bele, nehogy túl finom port kapjunk a végén.
Lényeg a lassú leszűrés
A darálás mellett a kávé szűrésének is megvan a maga technikája. A munka nagy részét a gravitáció fogja elvégezni, nekünk nem szabad túl erőteljesen hozzányúlnunk, mert ettől is keserű íze lesz a kávénak.
Béleljünk ki egy sűrű szűrőt sajtkendővel vagy konyharuhával: ez a dupla bélelés biztosítja majd, hogy szépen lassan csöpög át a folyadék a szűrőn. Semmiképp ne nyomjuk vagy facsarjuk a ruhát.
Tárolás és szervírozás
Még jobb hír, hogy a cold brew előre, nagy mennyiségben is elkészíthető, és akár két hétig is eláll a hűtőben. Nyugodtan duplázzuk, triplázzuk a fent leírt mennyiséget, hogy egész hétre kitartson a reggeli kávé, ne kelljen minden nap új adagot főzni.
Tároljuk a hűtőben, egy nagy üvegben vagy zárható kancsóban. Tartsuk fejben, hogy erősebb, mint az átlagos, géppel főzött kávé, ezért érdemes lesz tejjel vagy vízzel hígítani. Édesíthetjük is, mézzel vagy cukorral. Önmagában is jó hideg, de néhány jégkockára öntve, jegeskávéként az igazi.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ne hagyd ki ezeket a nyári recepteket sem: