„Egyszerűen nincs elég gabona a világon, és az idei év hátralévő részében sem, sőt, valószínűleg a jövő évben sem lesz" – nyilatkozta Eric Hansotia, az AGCO (mezőgazdasági gépek gyártásával és forgalmazásával foglalkozó amerikai cég) vezérigazgatója a CNBC csatornának. Majd hozzátette, hogy a gabonaipar nem tudott teljesen talpra állni a járvány után, a helyzeten pedig csak rontott az orosz–ukrán konfliktus kirobbanása.
Tudjuk, hogy a jelenlegi geopolitikai helyzet elég kusza, de itt van egy rövid összefoglaló arra vonatkozóan, hogy mely tényezők vezettek a kialakult búzahiányhoz.
Már mi is beszámoltunk arról, hogy Oroszország és Ukrajna termeli a világ búzaexportjának 28%-át. Ám, 2022-ben a háború miatt Ukrajna búzaexportja 46%-kal esett vissza. A helyzetet pedig csak tetézte, hogy India, a világ második legnagyobb búzatermelője 2022 márciusában betiltotta a búzaexportot, mivel a kedvezőtlen éghajlati tényezők tönkretették a búzatermést.
Ez nagyon nyugtalanító hír, hiszen eddig a tészta viszonylag megfizethető élelmiszernek minősült. De a probléma sajnos itt nem ér véget, hiszen a tésztán kívül más termékek is búzából készülnek. A búza hiánya pedig mindezen áruk hiányát és az árak emelkedését jelenti.
Magyarországon az elmúlt egy évben az élelmiszerek ára 44,8 százalékkal emelkedett, de egyes résztételek több mint 80 százalékkal drágultak: leginkább a sajt (83,2 százalék), a tojás (82,7 százalék), és a kenyér (81,1 százalék) ára emelkedett – számolt be a Forbes.hu oldala.
A valóság az, hogy időbe fog telni, míg a gabonaipar felépül a járvány és az ukrajnai háború zavaraiból. Eközben a búzaalapú termékek árai továbbra is emelkedni fognak, a kínálat viszont alacsony marad. Remélhetőleg az idei búzatermelés már maga mögött tudja hagyni az eddigi megpróbáltatásokat.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több friss: