A legjobb buggyantott tojáshoz ecet, de még fazék sem kell

A főtt tojások egyik legelegánsabbika a buggyantott verzió, azonban sok tévhit fűződik az elkészítéséhez, ami gyakran megnehezíti, sőt, ellehetetleníti azt. Ha eddig ódzkodtunk a buggyantástól, vagy sokszor beletört a bicskánk, próbáljuk ki a legegyszerűbb módszert, amihez szinte semmi nem kell. Még fazék sem.

Amikor buggyantott tojást főzünk, bevetjük a következő „trükkök” egyikét? Ecetet adunk a vízhez vagy megsózzuk azt? Örvényt képezünk benne, és egy külön tálkából öntjük nagyon óvatosan a közepébe a tojást? Ha ezekre mind igen a válaszunk, akkor valószínűleg sok mindenben megnehezítettük a saját életünket, legalábbis a buggyantott tojás készítésével eltöltött részét. A „sok hűhó semmiért” helyett maradjunk az egyszerűségnél: meg fogunk lepődni, hogy így is lehet buggyantani.

A legjobb buggyantott tojáshoz sem ecet, sem fazék nem kell

Mit ne csináljunk?

  • Ecet a vízben: ezt sokan azért csinálják, mert elméletileg segíti a tojásfehérjét a gyorsabb megszilárdulásban, azonban a gyakorlatban ez nem teljesen így működik. Sőt, az ecet miatt a fehérje túlfő, miközben a sárgája még nyers marad. Ráadásul a tojás nem lesz olyan esztétikusan fényes, inkább opálos külsőt vesz fel.
  • Só a vízben: nincs értelme előre megsózni a főzővizet, mert ettől kellemetlen, kissé szemcsés lesz a főtt tojás állaga. A buggyantott tojást mindig utólag, már a tálaláskor sózzuk meg.
  • Örvény a vízben: ez a módszer akkor segítség, ha csak egy darab tojást buggyantunk, mély vízben. Szóval nem annyira gazdaságos technika, ráadásul sosem garantált, hogy a tojás úgy landol majd az örvény közepén, hogy tényleg szép alakot öltsön.

Mit csináljunk?

Először is jobban járunk, ha félretesszük a mély fazekat, és inkább egy nagy átmérőjű serpenyőt használunk a főzéshez. Olyat válasszunk, amiben nagyjából 5 cm magasságban áll majd a víz.

Az alacsony vízszint nem hagy túl sok lehetőséget a tojásoknak arra, hogy szétessenek vagy elveszítsék az alakjukat.

Ehelyett inkább szépen, nyugodtan egy helyben maradnak, és a forró (de nem lobogó) vízben tökéletesre főnek. Ez ugyanis a másik kulcs: melegítsük a vizet, amíg el nem kezd gyöngyözni, ekkor engedjük bele a tojásokat. Zárjuk el a lángot, fedjük le a serpenyőt, és hagyjuk főni a tojásokat 3 és 5 perc közötti ideig, attól függően, hogy mennyire lágy sárgáját szeretnénk.

Akár több tojást is betehetünk a serpenyőbe, a széles edényben sokan elférnek, ráadásul nem kell aggódnunk amiatt sem, hogy összeragadnak vagy szétcsúsznak.

Amikor úgy látjuk, elkészültek a buggyantott tojásaink, egy szűrőkanál segítségével halásszuk ki őket. Érdemes kissé lecsöpögtetni őket, nehogy eláztassák a szendvicset vagy más ételt, amire pakoljuk majd őket.

Tehát hagyjuk a kevergetést, ecetezést és sózást, a buggyantott tojás főzése nem muszáj, hogy stresszes és túlbonyolított legyen. Csupán ennyi kell: tojások a serpenyőbe, kenyerek a pirítóba, és 10 percen belül már reggelizhetünk is.

Forrásunk volt.


Konyhai technikák, amik megkönnyítik az életet:

Címlapról ajánljuk

További cikkek