Vannak azok a fűszerek, amelyeket minden nap bevetünk, és vannak azok, amelyek csak különleges alkalmakkor bújnak elő a szekrényből. Ha tábort kéne választania, a borókabogyó valószínűleg az utóbbi csoporthoz csatlakozna – különleges, karakteres íze ugyanis nem illik mindenhez, de ez jól is van így. Ettől függetlenül érdemes vele megismerkedni, ugyanis abban a néhány ételben, amelyben bevethetjük, utánozhatatlan hatást ér el. Jöjjön minden hasznos információ a borókabogyóról, induljon az ismerkedés!
Nem is bogyó
Ugyan mindenhol bogyónak hívjuk őket, a kis szemek igazából a Juniperus communis, vagyis a közönséges boróka bokrainak apró „tobozai”. Az északi féltekén több országban is találkozhatunk a tujára hajazó növénnyel, amelyen a kis bogyók először zöld, majd megérve lilás színben nőnek.
Frissen viszonylag nehéz hozzáférni a bogyóhoz, de nagyobb élelmiszerboltokban megtalálhatjuk a szárított fűszerek között.
Különleges „szupererők”
Több jótékony egészségügyi hatást is tulajdonítanak a bogyónak, amelyet már az ókori Egyiptomban, Görögországban, Rómában és Ázsiában is bevetettek. Használták vizelethajtó tulajdonságai miatt, ízületi gyulladások ellen, és érdekes módon mind az étvágy gerjesztésére, mind annak elfojtására is.
Sőt, bizonyos törzsek még fogamzásgátló gyanánt is fogyasztottak borókabogyót. Az más kérdés, hogy mennyire volt hatékony, fogyasztása azonban manapság sem ajánlott terhes nők számára, mivel méhösszehúzódásokat okozhat.
A konyhában
Egészségügyi felhasználásán kívül persze a konyhában is jut neki szerep – kellemesen fenyős, citrusos aromával rendelkezik, amit sokan a rozmaringéhoz hasonlítanak. A német konyha például előszeretettel nyúl érte, húsos, savanyú káposztás vagy krumplis fogások készítése során.
Szórjuk bármilyen vadhús mellé: kifejezetten jól társul a szarvashoz, de olyan egyszerűbb húsok is profitálhatnak aromájából, mint a disznó, kacsa, bárány vagy ürü.
Ahhoz, hogy még jobban előcsalogassuk kellemesen citrusos ízét, használjunk a borókával együtt valamilyen fanyar gyümölcsöt, például almát vagy szilvát. A gyömbér és a fokhagyma is csodákra képes vele.
Felhasználási technikák
A száraz fűszert egyszerűen szórjuk egészben a húsokhoz, ragukhoz, levesekhez, vagy törjük össze, ha sült húsok pácába tennénk. Meg is piríthatjuk egy száraz serpenyőben, ezzel még jobban elmélyítve az aromáit.
Amennyiben valamilyen szerencse folytán mégis friss borókához jutunk, nyomjuk össze egy késsel, majd aprítsuk fel, és ilyen formájában főzzünk, ízesítsünk vele.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket az izgalmas alapanyagokat is ismerd meg: