Eláruljuk, mitől lesz igazán szaftos és finom a házi BOLOGNAI ragud

A bolognai igazi kényeztető fogás, sokan mégis félnek belevágni az elkészítésébe. Mutatunk neked egy tuti receptet, ami után sem a bolti üveges, sem a raguporos változat nem fog hiányozni!

A bolognai ragu nem véletlenül népszerű Magyarországon is. Alapanyagaiban nem túl komplikált, szaftos, ízletes és laktató ételről van szó, sokan mégis előszeretettel készítik porból, vagy használnak előre elkészített, bolti bolognai szószt. Bár ezek a változatok is finomak (és főleg gyorsak) tudnak lenni, a saját, házi készítésű bolognai ragunál nincs jobb! Tudjuk, a bolognai nem egy rövid idő alatt elkészülő étel, a jó ragunak ugyanis egy-másfél óra rotyogás a tűzhelyen minimum ajánlott, azonban legalább egyszer érdemes kipróbálni a következő receptet, ennél ízletesebb, szaftosabb, gazdagabb és olaszosabb változatot ugyanis nem igen találunk!

Első körben egy igazi olasz Ragù alla Bolognese receptjét hoztuk el nektek, melyben az alapanyagok terén is törekedtünk a hagyományosságra. Készülj, mert ez a bolognai lesz életed legjobbja:

Amire szükséged lesz: 5 dkg tokaszalonna, 100 g pancetta, 400 g darált marhahús, 150 g sárgarépa, 100 g halványító zeller, 150 g vöröshagyma, só ízlés szerint, bors ízlés szerint, 2 evőkanál olívaolaj, 3 evőkanál sűrített paradicsom, 4 dl alaplé, 2 dl száraz vörösbor, 50 dkg tagliatelle tészta és 5 dkg parmezán sajt

A tokaszalonnát és pancettát vágjuk fel apróra, és egy kevés olívaolajon kezdjük lassan zsírjára pirítani. Eközben a zöldségeket is aprítsuk fel finomra, vagy akár le is reszelhetjük őket. Mikor szép pirosra megpirult a szalonna, mehet rá a zöldségkeverék, pároljuk időnként megkeverve 6-7 percig.

Amikor összeesett a zöldségalap, és üvegesre párolódott, akkor mehet bele a darált hús. Sózzuk, borsozzuk meg, és kezdjük el pirítani. Először a levét fogja elfőni, utána fog a zsiradékon pirulni. Ez egy fontos szakasz, alaposan pirítsuk meg a húst, amíg barnás színe lesz. Ezután öntsük hozzá a vörösbort, és forraljuk vissza pár percig.

Miután elforrt a bor, adjuk hozzá a sűrített paradicsomot, és öntsük fel alaplével. Keverjük el, és lefedve legalább egy-másfél órát főzzük takarék lángon, majd fedő nélkül ismét ugyanennyi ideig. Az igazi csoda ekkor keletkezik, mikor elkezd szépen lassan besűrűsödni a szósz, így alakulnak ki azok a mély ízek a szószban. Ha esetleg túl sűrűvé válna, akkor alaplével fel lehet lazítani.

A tagliatellét főzzük meg a csomagoláson leírtak szerint, de vegyük ki 1 perccel korábban a vízből, mert utána a szószban is át kell majd forgatni a tésztát. Végül reszelt parmezánnal tálaljuk.

A teljes receptet itt találod, mentsd el kedvenceid közé vagy küldd el valakinek, akinek éppen jól jönne!

A szószosabb és kicsit egyszerűbb változtat

Ahány ház, annyi bolognai, ha nincs éppen zeller vagy bor otthon, csak főzzünk azokból az alapanyagokból, amiket a polcokon találunk. Gyerekbarát, egyszerű, és ha nincs meg hozzá minden hozzávaló, akkor is működik: ilyen egy nem tökéletes, és mégis tökéletes bolognai ragu.

Hozzávalók: 1 db vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál olívaolaj, 1 közepes db paradicsom, 1 teáskanál zsálya, 1 teáskanál bazsalikom, 1 teáskanál oregánó, só ízlés szerint, bors ízlés szerint, 0.5 kg darált sertéshús (bármilyen darált hús jó), 40 dkg passzírozott paradicsom, 2 közepes db sárgarépa, 1 közepes szár halványító zeller (opcionális), 1 dl vörösbor (opcionális)

A vöröshagymát felkockázzuk, zellerszárat, sárgarépát nagyon apró kockákra vágjuk, és az összedarabolt paradicsommal együtt megpirítjuk őket olívaolajon. Ha esetleg valamelyik zöldség nem elérhető otthon, akkor sincsen semmi baj.

Miután szép pirosra sülnek, mehet rájuk a darált hús. Jó alaposan átpirítjuk, majd mehet hozzá az apróra vágott fokhagyma, a zsálya, a bazsalikom, az oregánó. Ezekből, ha van módunk rá, használjunk friss fűszernövényt. Mehet még a só a bors és kicsivel később a bor is, ha van. Főzzük el jó alaposan belőle az alkoholt, majd mehet a paradicsompüré. Bor nélkül is tökéletesen működik.

Így rotyogtatjuk az egészet legalább egy órán át. Ha nincs időd, akkor rotyogtasd kb. 20 percig, ha van időd, akkor két órát is simán mehet, akár lefedve is. Minél tovább főzzük, annál erősebbek lesznek az ízek. Ha azt látjuk, hogy veszít a levéből, önthetünk hozzá még egy kis vizet. Plusz tipp, hogy érdemes a raguhoz főtt tészta főzővizéből átmenteni a szószba. Isteni állagot és plusz ízt ad neki. Miután kész, tésztával tálaljuk, parmezánt vagy bármilyen sajtot reszelünk a tetejére.

A teljes receptet itt találod, mentsd el kedvenceid közé vagy küldd el valakinek, akinek éppen jól jönne!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ezek a receptek is érdekelhetnek:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...