Még az elején leszögezném, hogy azelőtt sem böjtöltem, mielőtt elhagytam a húst, és azóta sem éreztem rá kifejezetten erős késztetést. Azonban a gondolat többször is megfogalmazódott a fejemben: ugyan miről mondhat le az az ember, aki amúgy sem eszik húst, de mégis valamiért böjtölni akar? Hiszen lássuk be, a világ nagy, sokan vagyunk, és biztosan akad köztünk egy-két ilyen delikvens.
Nem a hús a lényeg
Természetesen mindenkinek úgy él a fejében a dolog, hogy böjt egyenlő húsmentesség. Ez a leggyakoribb fajtája a lemondásnak, ez az a fajta böjtölés, ami mögé vallási vagy egészségügyi okokból egyaránt sokan beállnak.
Persze sokan hangoztatják ilyenkor, hogy a húsról való lemondásban nem is annyira a hús a fontos, hanem a lemondás maga.
Ez pedig megoldást jelenthet azoknak, akik alapból sem fogyasztanak húst vagy állati eredetű termékeket, de akár azoknak is, akik inkább valami más dologról mondanának le a böjti időszak alatt.
Miért böjtölünk?
Ahhoz, hogy megtaláljuk a böjtölésünk saját útját-módját, először el kell döntenünk, hogy miért akarunk egyáltalán böjtölni. Erre a kérdésre van egy egyszerűbb válasz: egészségügyi okokból. Az ilyen jellegű böjtölésnél valószínűleg tudjuk, hogy mire lesz és mire nem lesz szükségünk a lemondásunk alatt. Az elhagyott étel így lehet tejtermék, édesség, kenyérféle, de bármi más is.
Egy fokkal nehezebb kérdés a vallási vagy más személyes okból elhatározott böjt. Ezen a téren ugyanis a húsról való lemondás az egyik elsőszámú megoldás szokott lenni. Persze itt is elhangzik gyakran, hogy ugyanúgy működhet bármilyen módszer, amivel kicsit változtatunk a fókuszunkon, az életritmusunkon.
Duplán húsmentes böjt
Szóval, amennyiben ebbe az érdekes kördiagram-metszetbe esünk, és vegetáriánusként állunk neki a böjtnek, fontoljuk meg az alábbi lehetőségek egyikét.
- Mondjunk le az édességről! Gyakran a cukros dolgokkal jutalmazzuk magunkat, így sok esetben az erről való lemondás is igen nehéz kihívás lehet.
- Legyünk vegánok! Nemcsak a veganuár alkalmából állhatunk át az állati eredetű élelmiszerektől mentes életmódra, hanem a böjt apropóján is megtehetjük ezt a lépést. Talán ez lehet a vegák számára egyenértékű lépés a hús elhagyásával.
- Hagyjuk el a nassolást! Ez annyiban más, mint az első pont, hogy ennek keretében nemcsak magáról az édességről mondunk le, hanem a főétkezések közé szúrt apró, általában egészségtelen falatozásokról.
- Együnk többet otthon! Az étteremben evésről, a házhoz rendelésről és összességében a házon kívül elfogyasztott ételekről is lemondhatunk a böjt miatt. Ezzel a fókuszt otthonra helyezzük, a saját konyhánkra, ahol eltölthetünk egy kis időt azzal, hogy magunknak készítünk valami finomat.
Láthatjuk tehát, hogy megannyi módszer adott, ha esetleg valamilyen böjtöt tartanánk. A hangsúly tényleg magán az elhatározáson van, a többi már csak részletkérdés.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Böjtölés, húsmentesség és életmód: