Áfonya, egres, ribizli: erre figyelj, ha bogyós gyümölcsből főzöl lekvárt

Ahogy lapozunk a naptárban, a piacok és boltok megtelnek a nyár apró kincseivel, a bogyós gyümölcsökkel. Szeretjük, imádjuk őket, és próbáljuk a lehető legtöbb különböző módon becsempészni őket a konyhánkba. Ha netán lekvárt főzünk belőlük, tartsuk szem előtt a lenti tanácsokat.

Felmerülhet a kérdés, hogy miben más a bogyósgyümölcs-lekvár a befőzés összes többi termékéhez képest. A rövid válasz, hogy nagyon sok mindenben. Persze nem a rövid válaszok miatt vagyunk itt, hanem az alapokig hatoló, velős és mindenre kiterjedő magyarázatokért olvassuk ezt a cikket. Kezdjünk is bele, hamarosan minden kiderül a bogyósgyümölcs-lekvár készítésének rejtelmeiről.

Áfonya, egres, ribizli: erre figyelj, ha bogyós gyümölcsből főzöl lekvárt

Magasabb pektintartalom

Mivel a bogyós gyümölcsök nagy része (az eper és az áfonya kivételével) önmagukban is sok természetes pektint tartalmaznak, oda kell figyelnünk, hogy a befőzés során mennyi zselésítőanyagot adunk a lábashoz.

A pektin elsősorban az apró szemek héjában rejlik, és annak ellenére, hogy a héj maga nem kerül bele a lekvárba, így is képes kifejteni hatását.

Amikor először rotyogtatjuk a teljes gyümölcsöt (a szűrésről egy kicsit később lesz szó), a magok és a héj is együtt főnek a gyümölcshússal. A hő hatására a héj kiereszti a benne lévő pektint, ami hozzájárul a lekvár sűrűbb állagához.

Ha nem akarunk túl kemény lekvárt, az általában használt (pl. más gyümölcsből készült lekvárhoz) mennyiségből vegyünk vissza egy keveset, nagyjából a háromnegyedét tegyük hozzá.

Sajttorta áfonyalekvárral

Évekkel ezelőtt hallottam először a sajttortáról, de mivel nem tudtam elképzelni milyen is lehet, nem igazán keltette fel az érdeklődésemet. Visszagondolva, lehet, hogy nem is édes ...

A macerás passzírozás

Természetesen mind eltérő preferenciákkal rendelkezünk, valakit nem zavarnak a magok a lekvárban, de van, aki falra mászik tőle. Amennyiben a magtalan verzió mellett döntünk, a megfőtt gyümölcsöt át kell passzíroznunk.

Először tisztítsuk meg a bogyókat, és tegyük a kiszemelt fazékba. Cukrot egyelőre ne adjunk hozzá (mindjárt kiderül, hogy miért ne), a nélkül kezdjük el melegíteni.

Nagyjából öt perc után a gyümölcs elkezd szétfőni, tíz perc elteltével majdnem az összes levét kiengedi, húsz perc múlva pedig készen áll a szűrésre. Ne aggódjunk, ha esetleg túl folyósnak tűnik, a passzírozás után még fogjuk főzni.

A legjobb, ha egy sűrű szövésű szűrőbe öntjük a fazék tartalmát, majd egy másik edény fölött addig kavargatjuk fakanállal, amíg az összes használható része át nem ment a szitán. A megmaradt magokat, héjat komposztáljuk.

Mikor édesítsünk?

Miután megszabadultunk az összes nemkívánatos részétől a gyümölcsnek, következhet a lekvárfőzés második szakasza. A tiszta gyümölcspüréhez csak ekkor adjuk hozzá a cukrot és a zselésítőt.

Azért nem érdemes az elején beletenni ezeket, mert a passzírozás során veszítenek erejükből. Azaz a lekvár kevésbé édes és hígabb lesz, mivel a szűrőn marad a cukor és a zselésítőanyag egy része.

Keverjük el benne a két hozzávalót, és ha minden alaposan feloldódott (a dzsemfix vagy pektin hajlamos a csomósodásra, ez ellen használjunk egy habverőt) forraljuk a lekvárt még nagyjából tíz percig. Tegyük sterilizált üvegekbe, és készen is vagyunk.

Málnalekváros csokoládétorta

Ez egy nem mindennapi, időigényes, nagy alapanyag-költségvetésű torta, így elsősorban különleges alkalmakra ajánljuk. Olyan ízélményt nyújt azonban, amely minden fáradozást megér.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

*Elindult a Nosalty Nyári Receptversenye, keressük az idei nyár legizgalmasabb receptjét!*

2021. július 20. és augusztus 22. között töltsd fel a kedvenc nyári fogásod receptjét az egyszerűsített receptfeltöltés segítségével, és nyerd meg az értékes ajándékok egyikét!


Élvezd velünk a nyár összes napfényes ízét:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...