A világ legrangosabb szakácsversenyére, a lyoni Bocuse d’Or nemzetközi nagydöntőjére 24 országból érkeztek a csapatok, hogy összemérjék szaktudásukat. Az európai válogatón második helyezést elért magyar Bocuse-csapat még 2022 októberében kezdte meg a versenyre való felkészülést a Hungexpón található Bocuse d’Or tankonyhában.
A verseny menete
A világ legnagyobb presztízsű szakácsversenyét, a Bocuse d’Ort minden második évben rendezik meg. Az országos selejtezőket a kontinentális döntők követik, amit mindig más városban rendeznek. 2022-ben az európai döntőt már második alkalommal a Sirha Budapesten rendezték.
A magyar Bocuse csapatot Dalnoki Bence séf, a novemberben két Michelin-csillaggal minősített Stand Étterem sous chefje, Nyikos Patrik commis és Széll Tamás coach alkotják. A csapat elnöke pedig Hamvas Zoltán, a Magyar Bocuse d’Or Akadémia elnöke.
Idén január 22-én, vasárnap reggel startolt el a Bocuse d'Or világdöntője, a gasztronómia fellegvárában Lyonban. Az első és második napon is 12 csapat tálalta a zsűrinek a különlegesebbnél különlegesebb fogásokat. A magyar csapat 23-án, hétfőn reggel 8:13-kor kezdte meg az ételek elkészítését, majd 13 óra 8 perckor tálalták az első fogást, a másodikat pedig 13:48-kor. A versenyen 5 óra és 35 perc áll rendelkezésükre a csapatoknak arra, hogy megalkossák a fogásokat. A magyar csapat 10 másodperccel az idő lejárta előtt fejezte be az ételek tálalását. Majd Dalnoki Bencének és csapatának 15 óráig volt ideje kitakarítani a konyhájukat. 18 órakor pedig megkezdődött az eredmények kihirdetése.
A gasztronómia olimpiáján a tengeri alapanyagoké és a gyerekeké a főszerep
Minden verseny alkalmával meghatároznak kötelező alapanyagokat, amiket minden csapatnak fel kell használnia a két felszolgált étel megalkotásánál. Ebben az évben a már megszokott módon két fogást kell tálalniuk a csapatoknak. Az első feladat egy látványos tál megalkotása, amit először egyben, majd tányérra tálalva kell a zsűritagok elé vinni. A 2023-as táltéma kötelező alapanyagi közé tartozik az ördöghal, a fekete kagyló és a Szent Jakab kagyló. A másik feladat pedig egy eleve tányérra készült fogás.
A csapatoknak tehát összesen két ételt kell bemutatniuk a zsűrinek. Egy halételt, aminek tartalmaznia kell a korábban említett kötelező alapanyagokat. Az idei világdöntő másik témája, a tányértéma pedig egészen újszerű és formabontó, hiszen a versenyzőknek gyerekek számára kellett egy menüt készíteniük, összesen három fogást 15 személyre. Az említett ételeknek sütőtököt és tojást is kellett tartalmaznia. Továbbá az előételnek vegánnak kellett lennie.
A magyar Bocuse-csapat fogásai:
- tükörtojás gombával, savanyúsággal, citromos kakukkfűvel és krémes tojássárgájával, mártás érlelt magyar sajttal, sütőtökkel és tökös olajjal,
- hideg sütőtökleves, sütőtökkel és petrezselyemmel töltött uborka, zabtejszínhab tormával és füstölt olajjal pácolt borsó,
- ördöghal budapesti módra enyhén füstölt fésűkagylóval, hínárral, citromos-túrós croutonnal és kékkagyló-tortellini gulyásfűszerekkel.
A szakácsszakma Oscar-díja, avagy megvannak a nyertesek:
A kétnapos kóstolás után a szakmai zsűri végül elvonult, hogy meghozza a döntését. Hosszas mérlegelés után végül kihirdetésre került a sorrend. Íme, a Bocuse d'Or 2023-as világdöntőjének helyezettjei:
- Dánia
- Norvégia
- Magyarország
A további díjak így alakultak:
A legjobb hústál: Svédország
A legjobb tányértéma: Franciaország
A legjobb commis: Leon Haarberg Nilsen (Norvégia)
A „gyerekek kedvence" különdíj: Japán
Az Elkötelezettség Díja (társadalmi felelősségvállalás különdíj): Mexikó
Fotók: Magyar Bocuse d'Or Akadémia/Fekete Antonio
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: