Biztosan mindannyian jártunk már úgy, hogy kivettük a fagyasztóból a csirkehúst, de aztán nem használtuk fel, vagy el is felejtettük – ilyenkor jó eséllyel bosszankodunk egyet, és ha nem tudjuk egy-két napon belül felhasználni, fájó szívvel kidobjuk. Jó hír, hogy van, amikor vissza lehet fagyasztani a csirkehúst, csak nem mindegy, hogy milyen állapotban került elsőként fagyasztásra, vagy hogy mennyit volt a friss levegőn.
A fő kérdés ugyanis az, hogy hogyan olvasztottuk ki a szóban forgó csirkehúst. Alapvetően három módszerrel tehetjük ezt meg: hűtőszekrénybe rakva (a türelmesebb megoldás), mikrohullámú sütőben (a türelmetlen megoldás), illetve langyos vízben (a közepes megoldás). Bár ezek a módszerek biztonságosak, a hűtőszekrényben való felengedés lehet a legjobb megoldás. Noha ez több átgondolást igényel, mivel a csirke kiolvadása akár egy-két napba is telhet, a hűtőszekrényben felengedett csirke úgy, ahogy van, újra lefagyasztható. Csak ügyeljünk arra, hogy a felengedés után két napon belül tegyük vissza a fagyasztóba!
Ha viszont a csirkét a mikróban olvasztottuk fel, csak főtt vagy sült állapotában szabad újra lefagyasztani. A mikrohullámú sütőben ugyanis a csirke fehérjéi elkezdenek felmelegedni és megfőni, ezért nem biztonságos így, félig megfőve visszafagyasztani, hiszen a baktériumok egy része még biztosan nem távozott belőle.
Ha mindenképpen újra lefagyasztanánk, legalább 75 fokosra nőjön a belső hőmérséklete, ekkor biztonságos már a mélyhűtőben.
A vízben felolvasztott csirkével is hasonló a helyzet, csak akkor szabad nyersen visszafagyasztani, ha sikerült folyamatosan hidegen tartani a vizet körülötte, annak meg ugye nincs sokkal több értelme, mint a hűtőszekrényben felengedni. Ha a víz felmelegszik, a húsban található baktériumok szaporodni kezdhetnek, ezért csak megfőzve vagy megsütve szabad újra lefagyasztani.
A lényeg alapvetően az, hogy a hús folyamatosan hideg maradjon – ha ezt sikerül elérni, a csirke visszafagyasztható.
Még több a hűtőben tárolás szabályairól: