Ezért vásárolj másképp tavasszal/nyáron, mint télen

Akadnak teendők a háztartásban, amelyeket az évszakokkal folyton változtatunk – azonban valamiért a bevásárlás nem tartozik ezek közé, annak ellenére, hogy talán ezt lenne a legindokoltabb szezonalizálni. Lássuk, mégis hogyan!

A bevásárlás sokunknak csak egy berögzült, mechanikus folyamat, egy kötelező tennivaló, amit minél gyorsabban, fájdalom- és költekezésmentesen le kell tudni. Nem a legjobb szemlélet ez, főleg akkor, ha belegondolunk, hogy a boltban/piacon lefutott körök adják az alapját az étrendünknek, így az egészségünknek is. Figyeljünk hát jobban oda a bevásárlásra, tanuljuk meg például szezonálisabbá tenni az alábbi tippek mentén.

Ezért vásárolj másképp tavasszal/nyáron, mint télen

A romlandókat kis kiszerelésben vedd

Minden tejterméket, felvágottat és hasonló romlandó terméket csak kisebb mennyiségben és kisebb kiszerelésben vegyük: ugyanis melegebb időben a hűtőnek is nehezebben megy az élelmiszerek hidegen tartása.

Ezért, ha kevesebbet veszünk, nem kell aggódnunk a termékek megromlása miatt. Ugyanez igaz a kiszerelésre: egy kis pohár tejföl gyorsabban elfogy, nem lesz ideje az enyészet útjára lépni.

Ez természetesen azt jelenti, hogy el kell felejtenünk tavasszal-nyáron a jó előre történő bevásárlást. De sebaj, úgyis jobban járunk ezzel a módszerrel: hisz’ az egy dolog, hogy talán gyakrabban kell a boltba menni, de biztos, hogy kevesebb élelmiszer (és így közvetetten pénz) köt majd ki a kukában.

Csökkentsd a hústermékek mennyiségét

Szintén a romlandóság miatt vegyünk kevesebb húst és húsfélét, ha jó az idő. Maguk az alapanyagok és a belőlük főzött ételek is hamarabb megromlanak, ezért, ha kevesebbet készítünk, könnyebb lesz mind az elfogyasztás, mind a tárolás.

Amúgy is jobban járunk majd, hiszen meleg időben a gyomor szívesebben fogadja a húsmentes vagy kevesebb hússal készült ételeket. Ha kell, pótoljuk valamilyen növényi fehérjével a tápanyagokat, és fogyasszunk minél több szezonban lévő, idényzöldséget.

Hanyagold a konzerveket

Télen jóval többször kell a tartós élelmiszerekre hagyatkoznunk, a konzervek, tészták és gabonák gyakrabban kerülnek a kosarunkba vásárláskor. Szerencsére, amikor jön a tavasz, és a természet újraindítja magát, ismét átállhatunk (nagyobb arányban) a friss alapanyagok fogyasztására.

Persze ilyenkor sem árt, ha a biztonság kedvéért van a kamrában egy-két konzerv (ezekből gyors hétköznapi ebédek főhetnek), de elsősorban vásároljunk friss zöldségeket és gyümölcsöket – szezonban úgyis jutányosabb az áruk.

Gondolj a kamrára, fagyasztóra

A háztartási körforgás sajátossága, hogy tavasszal-nyáron megtelik a fagyasztó és a kamra, míg télen kiürül. Ilyenkor, a küszöbön persze lehet, hogy rá kell segítenünk a váltásra: meg kell tisztítanunk a raktárakat ahhoz, hogy az idei friss alapanyagok helyet kapjanak majd.

Vásároljunk hát ezt szem előtt tartva: ha tele a fagyasztó tavaly eltett gombával, ne vegyünk a boltban, inkább használjuk fel az otthonit, ahogy a kamrában porosodó utolsó befőttek helyett se csábuljunk el a bolti verzióra.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További hasznos tippek az otthonodba:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...