Tedd próbára magad egy fordított bevásárlós héttel

Egy bevásárlás akkor a legjobb, ha hatékony, gyors, ha van egy bejáratott menete. Miért kéne hát ezt felborítanunk? Milyen előnyei lehetnek annak, ha megfordítjuk a logikus sorrendet?

A ’bevásárlás’ szót általában az alábbi asszociációk szokták követni: szükséglet, nyűg, kötelezettség, egy olyan heti feladat, amelyben semmi hely nincs a kreativitás és az élvezet számára. Nem a legderűsebb tennivalók egyike, főleg, ha hozzáadjuk az infláció aktuális problémáját. Tehetünk valamit ez ellen? Véleményem szerint igen, mégpedig egy olyan gyakorlattal, kísérlettel, ami a bevásárlás folyamatát teljesen a feje tetejére állítja. Kapcsoljuk be az öveket, engedjük el az irányítást, de legfőképpen: a fantáziánkat!

Tedd próbára magad egy fordított bevásárlós héttel

A fordított bevásárlás menete

Egy átlagos bevásárlás a legtöbbször azzal indul, hogy otthon megnézzük, mire van szükségünk. Ebből a szükségletből aztán egy bevásárlólista születik, ami alapján lerójuk a megszokott köröket a szupermarketben vagy a piacon.

Jelen gyakorlatunk lényege, hogy ezt a folyamatot teljesen megfordítjuk, azaz előbb megyünk el vásárolni, majd utána tervezzük meg, mit szeretnénk főzni a beszerzett alapanyagokból.

Első ránézésre teljesen őrült gondolatnak és a túlköltekezés melegágyának tűnhet a dolog, azonban, ha tudatosan, kreatívan és minimális előzetes tervezéssel csináljuk, sokat gazdagodhatunk vele. A legnagyobb előnye, hogy elmozdít a megszokott vágányról, színesebbé, izgalmasabbá és élvezetesebbé teszi az egész hetes főzést. Persze ahhoz, hogy működőképes legyen a kísérlet, és ne fulladjon kudarcba az egész bevásárlókörút, tartsuk szem előtt az alábbi szabályokat.

Szabály #1: szezonálisan

Azzal járunk majd a legjobban, ha az éppen aktuálisan termő zöldségeket és gyümölcsöket tesszük a kosarunkba. Ezek mind frissességben, mind árban kedvezőbbek, mint a szezonon kívüli alapanyagok, ráadásul sokkal egyszerűbb őket egymáshoz is párosítani a receptkeresés során.

Ezeket egészíthetik ki a szezon nélküli termékek: tészta, gabonák, hús és tejtermékek – mindig azt vegyük, ami passzol a zöldségeinkhez, vagy amit megkívánunk.

Szabály #2: változatosan

Mindig gondoljunk arra vásárlás közben, hogy a beszerzett alapanyagokból egy egész heti menüt össze kell majd állítanunk. Igen, ez elsőre nehéz lehet: fejben tartani mindent, amit vettünk, kombinálni, párosítani, kiegészíteni.

Kerüljön a kosárba minden csoportból, hogy könnyebb legyen majd a dolgunk, amikor a recepteket keresgéljük: vegyünk gyökérzöldségeket, leveles zöldeket, olyan alapanyagokat, amelyek nyersen is fogyaszthatók (salátának, köretnek vagy reggelire, vacsorára). Ez a változatosság terjedjen ki a többi alapanyagra is: ne csak egyféle húst/gabonát/hüvelyest vásároljunk.

Szabály #3: mértékletesen

A vásárlásunk legyen változatos, de ne pazarló, szabad, de ne költekező! Mindig csak annyi árut vegyünk, ami egy hétre elég lesz nekünk, a családunknak, az embereknek, akikre főzünk.

A vásárlásunk legyen változatos, de ne pazarló

Eleinte nehéz lehet majd pontosan belőni ezt a szintet, de néhány gyakorlókör után már biztosan ügyesebbek leszünk. Érdemes olyan heteken belevágni a kísérletbe, amikor éppen nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak vagyunk, hogy minden figyelmünket a vásárlásra tudjuk összpontosítani.

Észre fogjuk venni, hogy milyen kreatív élmény lehet egy ilyen kör: az alapanyagokat elnézegetve kattogni fog az agyunk: „vajon ebből mi legyen?”, „de szép ez az XY zöldség, milyen jó leves/főzelék lesz belőle”, „milyen rég ettünk ilyen húst/halat/hüvelyest” és így tovább.

Hazaérve pakoljunk ki mindent, hogy jobban átlássuk, mi mindent vettünk, majd alkossunk csoportokat: melyik alapanyag milyen ételbe kerül majd, és melyik napon kell megfőznünk. Színtiszta alkotói folyamat, az elejétől a végéig, érdemes adni neki egy esélyt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több cikk a vásárlásról, piacozásról:

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...