Bár több név is felmerül, ha az ember nekiáll a döner kebab eredettörténetét kutatni, annyi bizonyos, hogy egy Kadir Nurman nevű török vendégmunkásnak köszönhetjük azt, hogy a döner kebab jelen formája széleskörű népszerűségre tett szert Berlinben.
A recept hosszúra nyúlik, hisz mindent magunk készítünk el, de igazából meglepően kevés időt kell előkészítéssel és főzéssel töltenünk. A recept egyetlen hátulütője talán, hogy több a mosogatnivaló, mint általában.
Szerintem az alábbi tételektől lesz jó egy döner. Kell bele:
- egy jóféle pita vagy dürüm
- minőségi hús ropogósra sütve, fűszeres marinádban
- friss zöldsalátakeverék + némi grillezett zöldség (utóbbi ad egy VÁÓ-érzést)
- na meg persze egy joghurtos és egy csípős szósz
Ez volt a kiindulási alapom, mutatom, mire jutottam. Lássuk a dönert!
Kezdjük a hússal! Hozzávalók: 500g borjúcomb, 0,5 tk só, 1 tk fűszerpaprika, 1 tk kömény, 1 tk koriander, 2-3 db szegfűszeg, 0,5 tk cayenne bors (opcionális), 2 gerezd fokhagyma (felaprítva), 1 dl görög joghurt
Kezdjük a hús sózásával, pácolásával. Ha nincs is időnk összerakni a pácot, legalább sózzuk meg a húst előző nap (ennek fontosságáról már írtam korábban). A páchoz a fűszereket mozsárban vagy aprítógépben zúzzuk össze, majd keverjük össze a felaprított fokhagymával és a görög joghurttal.
A marinádot keverjük össze az ízlésünk szerint felvágott hússal, tegyük egy jól zárható dobozba/edénybe, majd mehet a hűtőbe legalább 2 órára, de inkább 8-10-re. Megéri, roppant ízletes és omlós lesz a hús.
Ezután jöhet a pita! Hozzávalók: 390 g 00 pizzaliszt (finomliszt vagy BL80 kenyérliszt is megteszi),4,5 g instant élesztő, 6 g só,312 ml víz, 12 g cukor
Sütés előtti lekenéshez: 1 tojás, fekete és/vagy fehér szezámmag
Kísérleteztem kisebb hidratációjú tésztával, viszont ezzel a 80%-os verzióval voltam a legboldogabb. Az elkészítés egyszerű: keverjük össze a pita hozzávalóit és hagyjuk szobahőn állni kb. 8 órát egy kiolajozott edényben.
Hiába élesztős, a hosszabb fermentációtól jobb lesz a tészta állaga és íze is. Ha ebédre készül a döner kebab, akkor lefekvés előtt keverjük be a pita hozzávalóit. Másnap délelőtt melegítsük elő a sütőt 250 fokra (alul-felül sütési móddal), és amíg bemelegszik, formázzuk meg a pitát.
Sodrófával vagy kézzel (lágy mozdulatokkal) formázzunk egy 28-30 centis kört, és helyezzük sütőpapírozott/szilikonlappal lefedett tepsibe. Az ujjaink begyével nyomjunk apró mélyedéseket a tésztába, kenjünk le tojással, majd szórjuk meg fekete és/vagy fehér szezámmaggal (nálam most fekete volt otthon). Mehet a sütőbe 10-15 percre (sütőtől függ, tartsuk szemmel!).
Aztán készítsük el a két szószunkat. Ezekkel nincs sok dolgunk, csupán keverjük össze és ízesítsük ízlésünk szerint.
Joghurtos szósz összetevői: 1,5 görög joghurt, 2-3 ek tejföl (attól is függ, hogy mennyire sűrű a görög joghurt és hogy milyen állagot kedvelünk), 1 löttyintésnyi rizsecet (sima ételecet is megteszi), 2 kisebb gerezd fokhagyma, 5-6 db friss mentalevél (vagy amennyi jól esik), só, bors
Csípős szósz: 3 ek ketchup, 3 ek majonéz, 1 ek chilipaszta (én koreait használtam, opcionális, ízlés szerint lehet kevesebb is)
Át is térhetünk a zöldségekre, készítsük elő őket. A friss és a grillezett zöldségekhez az alábbiakra lesz szükségünk. Friss salátamix: ¼ kisebb fehérkáposzta / lilakáposzta (vagy vegyesen), 1 kis fej saláta, ½ uborka, friss menta, friss koriander (opcionális)
Én a paradicsom kivételével (hogy nem áztassa el a többi hozzávalót) apróra vágás és tépkedés után össze szoktam csak kézzel forgatni a hozzávalókat.
A grillezett zöldségekhez: 2 szál répa, ½ kaliforniai paprika, ½ cukkini, 1 db közepes krumpli, a végén pedig 2-3 löttyintésnyi (kb. 2-3 ek) szójaszósz
A zöldségkombinációkkal játsszunk ám bátran! Én a fentieket használtam, de igazából bármilyen zöldséget használhatunk, ami a szívünknek kedves.
A grillezett zöldségeket brunoise-ra vágom (3*3 mm), hogy kevés olajon tényleg gyorsan ropogósra tudjam sütni őket. A végén pár löttyintésnyi szójaszósszal fűszerezem a mixet.
Ha a zöldség kész, süssük ki a húst: használhatjuk a grillezett zöldséghez használt serpenyőt is akár. Ugyanúgy kevés olívaolajon, magas lángon/hőmérsékleten grillezzük készre a húst.
Minden tételünk megvan? Jöhet az összeállítás!
Vágjuk a pitát négyfelé. Mindenkinek jut egy negyed, amit megpakolhat kedvére. Ha esetleg van otthon paninis szendvicsgrillünk, örüljünk nagyon és pirítsuk meg a pitanegyedek külsejét. Isteni lesz a ropogós külső!
Egyébként pedig először szószokkal kenjünk meg a pita belső oldalát, majd pakoljuk meg grillezett zöldségekkel, friss salátával, paradicsommal, hússal egyéni ízlés szerint. Ha kedvünk tartja, mehet a szószból a tetejére is.
S végül egy ellesett trükk Berlin egyik legnépszerűbb kebabosától, a Mustafa's Gemuese Kebabtől: facsarjunk némi friss citromlevet a monstrum tetejére! Jó étvágyat!
A berlini döner kebab teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.
Recept és fotók: Karsai Roni
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több különleges és izgalmas receptünket itt elolvashatod: