Egy behorpadt sajttorta látványa önmagában is elég szomorú, de még inkább az lesz, ha belegondolunk, milyen sok időt, energiát és alapanyagot használtunk fel hozzá. Elsőre könnyű édességnek tűnhet, mégis kifoghat rajtunk ez a torta. Ezért jobb, ha megismerjük az okokat, amik a behorpadt sajttortához vezetnek.
Egy alattomos probléma
Egészen addig nem fogjuk észrevenni, hogy valami nincsen rendjén a sajttortánkkal, amíg teljesen ki nem hűlt. Amikor kivesszük a sütőből, sőt, az első fél óra alatt is tökéletesnek tűnhet: nincsenek rajta repedések, szép egyenletesen aranybarna a teteje.
Aztán egyszer csak, ott hagyjuk egy fél pillanatra, és bekövetkezik a katasztrófa: a torta közepe leereszt, és egy tátongó mélyedés éktelenkedik a süteményen.
Persze eltakarhatjuk gyümölcsökkel, tejszínhabbal vagy bármilyen más díszítéssel, de ha belevágunk, biztosan le fogunk bukni, a szeletek ugyanis egyenetlenek lesznek.
Első hiba: túlkevertük a masszát
Sok receptben olvashattuk, hogy a krémsajtot alaposan ki kell keverni, amíg lágy nem lesz. Ez így rendben is van, viszont ez az utasítás nem vonatkozik az összes többi hozzávalóra.
Ha nagyon sokat keverjük a masszát, a sütőben túl gyorsan fog megnőni, miután pedig kivettük, ugyanilyen hirtelen távozik belőle a levegő. Ettől esik össze a torta.
Ha alaposan kikevertük a krémsajtot, váltsunk a kézi mixerről vagy habverőről egy kanálra vagy spatulára. Rövid, de határozott mozdulatokkal dolgozzuk össze a maradék hozzávalókat.
Második hiba: egyszerre adtuk hozzá a tojást
Itt is a keverésre kell figyelnünk, azon belül is a tojások adagolására. Nagyon fontos, hogyan adjuk hozzá a tojásokat, hiszen ez az alapanyag van a legnagyobb hatással a torta szerkezetére.
Mindig egyenként adjuk a tojásokat a masszához. Amikor ez előzőt alaposan elkevertük, jöhet a következő. Minél kevesebb levegő kerüljön a masszába a keverés közben.
Harmadik hiba: nem elég sűrű a massza
Elsősorban a tojásoktól lesz krémesen sűrű a sajttorta, azonban nem árt egy kicsit rásegíteni erre. Sok recept használ lisztet vagy keményítőt erre a célra. Általában 1-2 evőkanál elég, a süteményen nem lehet majd megérezni az extra hozzávalót.
Ha aggódunk a krémes állag elvesztése miatt, ne keményítőt, hanem lisztet használjunk. Ez is bőven elég ahhoz, hogy segítse a torta szerkezetét.
Negyedik hiba: túl hidegek a hozzávalók
A hűtőből kivett, hideg krémsajt, tojás és vaj összekeverése sokkal több időbe telik. Ezzel visszatér az első hiba: túl sok levegő kerül a masszába.
Ha fél órával sütés előtt kiveszünk mindent, és hagyjuk a konyhapulton felengedni, elkerülhetjük ezt a problémát. Keverni is egyszerűbb lesz a szobahőmérsékletű, puha alapanyagokat.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Tökéletes piskóták, muffinok és torták: