Tényleg meg kéne hámozni a barackot a lekvárhoz?

A baracklekvár sokak kedvence, ilyenkor, nyáron tömegével kerülnek fel a kamra polcaira a narancssárga üvegek. A befőzés folyamata nyilván minden háztartásban más, egy kérdés azonban rendszeresen megosztja a lekvárfőzőket.

Baracklekvár nélkül nehéz elképzelni a nyarat, sőt, az egész évet. Megannyi kedvenc desszertünkre rátesszük az aranyló dzsemet, de akár egy egyszerű szelet vajas kenyeret is kész lakomává tehetünk vele. Így a nyár közepe felé járva ismét előkerülnek a lekvárfőző fazekak, az üvegek és a megannyi égető kérdés. Például az, hogy „meg kell-e hámozni a barackot a baracklekvárhoz?” Jöjjön hát a válasz!

Tényleg meg kéne hámozni a barackot a lekvárhoz?

Miért ne hagyjuk rajta?

A legnagyobb érv a pucolás mellett az szokott lenni, hogy a barack héja kellemetlen textúrát ad a lekvárnak. Persze ez csak akkor igaz, ha nagyon vastag héjú gyümölcsöt vettünk, vagy ha nem turmixoltuk le teljesen a dzsemünket.

Bizonyos esetekben a gyümölcs héja „szálkás” is lehet, amit még erőteljes turmixolással sem tudunk eltűntetni.

Miért hagyjuk rajta?

Ezzel szemben a barack héjának meghagyása sokkal több pozitívummal jár. Ha megfelelően bánunk vele, abszolút nem nyújt kellemetlen texturális élményt, hanem eltűnik a lekvárban, sőt, még hozzá is járul annak sikeréhez.

A gyümölcsök héjában gyakran található pektin, ami egy természetes sűrítőanyag. Ha rajtahagyjuk a barackon a héját, akkor sokkal sűrűbb lekvárt kapunk, és nem kell a főzés során túl sok dzsemfixet a fazékba szórnunk.

Hogyan hagyjuk rajta?

Ha szeretnénk a héj jótékony hatását kihasználni, tegyük a következőt:

  • érett, puha barackot vegyünk, mert a még kemény szemeknek sokkal makacsabb a héja
  • a kimagozott, feldarabolt gyümölcsöt keverjük el a kimért cukorral, és hagyjuk egy éjszakára a hűtőben: a cukor felpuhítja a héjat, amit így könnyebb lesz majd szétfőzni
  • ha szeretjük a darabosabb lekvárt, ne turmixoljuk le, csak egy részét, így nem lesz túl „héjas”, de mégsem lesz teljesen sima

Hogyan szedjük le?

Ellenkező esetben, ha szeretnénk teljesen megszabadulni a barackhéjtól, forraljunk egy nagy lábasban vizet, majd engedjük bele a szemeket 15-30 másodpercre. Utána mehetnek azonnal jeges vízbe, és a dupla sokkolást követően, egy éles kés segítségével lehúzhatjuk a héjat. Az így kapott csupasz barackokkal folytathatjuk a lekvárfőzés folyamatát.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Nyári tippek, trükkök és receptek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...