Ez a lekvárfőzés gyorsabb és élvezhetőbb módszere

Eljött a lekvárfőzés ideje, ami ugyan egy nagyon kellemes időszak, mégis rengeteg munkával jár. Ha idén nem biztos, hogy órákig a konyhában akarunk állni, váltsunk taktikát.

A lekvárfőzés elsődleges célja általában a friss, nyári gyümölcsök tartósítása az elkövetkezendő évre. És miközben nagyon jó tudni, hogy ott sorakoznak a legfinomabb ízek a kamrában, az üvegek felbontását megelőző munka bizony sokakat eltántorít. Ezért koncentráljunk most inkább a lekvárfőzés másodlagos céljára, ami nem a tartósítás, hanem egyszerűen a lekvár élvezete.

Ez a lekvárfőzés gyorsabb és élvezhetőbb módszere

Tartósítás nélkül

Amikor nagy adag lekvárt főzünk, több kiló gyümölcsből, azt azzal a céllal tesszük, hogy majd hónapokkal később is élvezhessük a nyár ízét a kenyerünkön, palacsintánkban, tejbegrízünkön.

Ilyenkor nyilván meg kell akadályoznunk a lekvár romlását, ezért vákuum alatt tesszük el a dzsemet.

Azonban, ha nem gondolkozunk ilyen nagy méretekben, illetve nincs szükségünk egy egész kamrányi lekvárra, akkor nyugodtan lemondhatunk a tartósításról, persze csak akkor, ha tudjuk, hogy pár napon belül el tudjuk fogyasztani a friss lekvárt (és ugyan miért ne tudnánk?).

Ebben az esetben csak gyümölcsből és kevés cukorból, minimális főzési idővel készíthetünk lekvárt, ami sokkal harsányabb mind ízben, mind színben (a hosszas hőkezelés során mindkettőből veszít), közben mégis ugyanolyan sokszínűen felhasználható alapanyag.

Miért jó a kis adag?

Így azok is élvezhetik a házi lekvárok élményét, akik amúgy nem fognának neki egy mázsa gyümölcs feldolgozásának, vagy nincs szükségük egy nagycsaládnyi dzsemre. Készülhet akár egy kilóból is gyors lekvár: ez a mennyiség nagyjából 1 hétig ki is tart.

Az előkészítés és a főzés nem tart órákig, a tároláshoz nem kell rengeteg üveg és rengeteg hely, csupán egy kis ficak a hűtőben. Ez a fajta lekvárfőzés akár maradékmentő akció is lehet: ha már nagyon a végét járja egy adag gyümölcs a konyhánkban, dolgozzuk fel gyorsan.

A gyors lekvár receptje

Nem kell más a lekvárhoz, mint gyümölcs és cukor: így kapjuk majd a legtisztább gyümölcsös ízt, ami friss lesz, nyári és üde. A cukor mennyisége ízlés kérdése, egy jó irányvonal lehet viszont a 15 dkg cukor/1 kg gyümölcs. Ez egy kellemesen, de nem tolakodóan édes dzsemet hoz létre.

A gyümölcsöt és a cukrot egy fazékban főzzük nagyjából 20-30 percig. Az alapanyagot feldarabolhatjuk, hagyhatjuk egészben, vagy pépesíthetjük is egy krumplinyomóval. Ha sűrűbbre szeretnénk, főzzük tovább egy kicsit.

Keverhetjük, vegyíthetjük a gyümölcsöket, ha úgy tartja kedvünk, és persze bármikor tehetünk a lekvárba friss zöldfűszert, citrusok héját és levét vagy bármilyen más ízesítőt.

A kész lekvárt ugyanúgy sterilizált üvegekbe tegyük, hogy ne rontsuk az eltarthatóságon. Nem kell vákuumozni, elég, ha a kihűlt lekvárt a hűtőben tároljuk. Egy héten belül érdemes elfogyasztani.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több cikk a befőzésről:

Címlapról ajánljuk