A koronavírus-járvány a balatoni vendéglátást sem kímélte: ugyan nyárra minden kinyithatott, a tó körül dolgozó büfések és étteremtulajdonosok mégsem érzik bebiztosítva magukat. Az idei szezon több szempontból is nehezebb lesz, mint az eddigiek: egyrészt a vendégek száma, másrészt a szakképzett munkaerő hiánya miatt. Vajon túléli-e a balatoni vendéglátás a nyarat, és ha igen, milyen áron? A 24.hu videójából minden kiderül.
Kevesebb szabadság, rövidebb nyaralások
A Gyenesdiási Termelői Halpiacon Németh Tamás, a Konyha 2.0 szakácsa arról beszélt, hogy jelentősen kisebb az idei forgalom, mind a külföldiek, de még a magyarok részéről is. Elmondása szerint nem is lehet összehasonlítani az idei számokat a tavalyiakkal vagy a korábbi évekével.
Szintén aggasztó tendencia, hogy kevesebben engedhetik meg maguknak az egész hetes nyaralást. A nagy többség csak egy-két napra, esetleg egy hosszúhétvégére tud elszabadulni, így hétköznap szinte alig van forgalom.
Ez annak is lehet a következménye, hogy a dolgozó emberek nagy részének az év elején elfogyott a szabadsága, nem tudnak hosszabb időre elutazni. A magyar vendégek számának csökkenése azért is érezhető jobban, mert külföldiek szinte egyáltalán nincsenek.
Eltűntek a szakemberek
Dobai András egy másik jelentős problémáról is beszámolt. A balatonfüredi Kredenc PizzaPont tulajdonosa szerint a szakképzett munkaerő eltűnését előre lehetett látni. A vendéglátás ingatag helyzete okot adott rá, hogy sokan pályát váltottak.
Ezek az emberek nem tehették meg, hogy megvárják az éttermek újranyitását, kénytelenek voltak váltani, hiszen a megélhetésük vált teljesen bizonytalanná.
A vendéglátásban ilyen 70% körüli, aki pályaelhagyó volt
- fűzte hozzá a jelenséghez Németh Tamás.
Megnövekedett bérigények
A számos pályaelhagyó mellett a visszatérők helyzete sem egyszerű. Talán a bizonytalanság miatt vagy más okból, de magasabb bérigénnyel térnek vissza a munkavállalók, mint korábban.
A balatonudvari strand egyik büfése elmondta: a munkakeresők nagy része nettó 300-400 ezres havi fizetés alatt nem szívesen dolgozna. A probléma azonban tovább fokozódik. Ugyanis annak ellenére, hogy ők hajlandóak lennének ezt megadni, mégis szinte lehetetlen munkaerőt találni a büfébe.
Vannak azért túlélők is
Terjék Petra, a szigligeti Villa Kabala tulajdonosa egy érdekes helyzetről számolt be a 24.hu-nak. Náluk ugyanis a villában dolgozók kérték a vezetéstől a bérek csökkentését. A hosszú bezárás alatt így szerették volna biztosítani, hogy munkahelyük átvészeli a járványt.
Azok tudtak életben maradni, akik hajlandóak voltak nulla bevétellel is fizetést adni
- mondta el véleményét Terjék Petra.
A legtöbb vendéglátós ilyen szorult helyzetbe került az elmúlt időszak miatt: dönteniük kellett a gazdasági érdekeik és a munkavállalóik felé tanúsított szolidaritás között.
Az idei szezon emberpróbáló kihívás lesz a turizmus számára, amit remélhetőleg minél kisebb veszteség nélkül meg tudnak majd lépni az éttermek, büfék és szállodák.
Még több cikkünk a témában: