A konyhánk meglepő pontján található a legtöbb baktérium

Elsőre a legtöbben biztosan a szivacsra tippelnének vagy a vágódeszkákra, ám egy új felmérés szerint egészen máshol kell keresnünk az igazságot.

A Nemzetközi Ételvédelmi Szövetség által frissen közzétett tanulmány szerint a legtöbb baktérium és szennyeződés a fűszertartóinkon tud összegyűlni. A tesztek szerint koszosabbak, mint a hűtő fogantyúja vagy éppen a mosogató, és erre van egy teljesen logikus magyarázat is:

A konyhánk meglepő pontján található a legtöbb baktérium

a fűszertartókat általában mosatlan kézzel fogjuk meg, a konyha melege és nedvessége pedig tökéletes közeget biztosít a baktériumoknak a szaporodásra.

Sőt: mivel nem gondolnánk, hogy mennyire veszélyesek is lehetnek ezek a tárolók, ritkábban tisztítjuk őket, mint a konyha többi pontját.

Betegséget is terjeszthet?

Ez azonban egy igen veszélyes gyakorlat, mivel a különböző kórokozók könnyen átjuthatnak az ételekre is, megfertőzve azokat – és minket. Így eshet meg, hogy akár olyan betegségeket is elkaphatunk, mint a szalmonella vagy éppen az E. coli, ami különösen veszélyes, ha gyenge az immunrendszerünk. De kifejezetten kockázatos a gyerekek és az idősek, valamint azok számára is, akik valamilyen légzőszervi betegséggel vagy allergiával rendelkeznek.

A kutatás során a keresztszennyeződés kockázatát is vizsgálták: 371 alany esetében nézték meg, hogy egy adag MS2-vírussal fertőzött darált hús kezelése során átjuthat-e a kór a fűszertartókra. Az adatok pedig meglepőek: az esetek 48%-ában találtak keresztszennyeződést a tárolókon.

Sőt, mi több, az összes tesztelt konyhai eszköz és felület közül a fűszertartókon találták meg a vírust a legnagyobb arányban.

Éppen ezért a szakértők mindenkinek azt ajánlják, hogy bármilyen nyers hús kezelése után alaposan mossanak kezet szappannal. Ugyanígy kell eljárni minden felülettel, amellyel a termék érintkezhetett: a vágódeszkákat, evőeszközöket, késeket és mindent meleg, mosószeres vízzel el kell mosni, hogy megelőzhessük a bajt.

A megelőzés részeként pedig rendszeresen tisztítsuk meg a fűszertartóinkat kívülről mosószeres ruhával! Amint pedig kiürültek, alaposan mossuk el őket, és várjuk meg, míg tökéletesen megszáradnak, csak ezután töltsük őket újra. Emellett tartsuk őket távol mindenféle nedves, meleg helytől, tároljuk napfénytől védett, száraz helyen a fűszereinket!

Forrásunk volt.


Még több otthoncikk itt:

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...