Vannak ételek, amelyeket ugyan megfőzhetünk szárított fűszerekkel, de nem fogjuk ugyanazt az eredményt kapni, amit egy nagy csokor friss zöldfűszer hozzáadásával érnénk el. A borsóleves petrezselyem nélkül, egy ázsiai tészta koriander nélkül vagy a ravioli zsálya nélkül, neadjisten ezek száraz megfelelőjével nem tudna ugyanúgy lenyűgözni. Ahhoz, hogy az ételek ízét maximumra fokozzuk, használjunk friss zöldfűszereket, persze nem akárhogy: jöjjenek a legfontosabb szempontok!
Használjuk fel minél hamarabb!
Ha szerencsénk van, és hozzájutunk valahol friss zöldfűszerekhez, tudhatjuk, hogy milyen nagy kincs ez. Mivel a legtöbb nagy élelmiszerlánc üzleteiben nem tartanak a zöld csokrokból (esetleg cserepes formában, ami néha túl nagy elköteleződés), valószínűbb, hogy kis zöldségeseknél, a piacokon vagy az online élelmiszerüzletek kínálatában találhatunk friss opciókat.
Miután beszereztük, érdemes minél előbb főzni vele valamit, mert nagyon gyorsan veszít frissességéből.
Még akkor is, ha megfelelően tároljuk, a levelek pár nap után megfonnyadnak, elkezdenek sárgulni, és összességében a fűszer elkezd veszíteni az aromájából. Ezt megelőzendő, a vásárlást követő első két napban kezdjünk valamit a fűszercsokorral.
Aprítsuk fel szakszerűen!
A zsenge, érzékeny levelek könnyen megsérülnek, ezért nem mindegy, hogyan vágjuk fel a zöldfűszert a késünkkel. Ugyanis, ha nagyon durván vagdossuk, és túlságosan „megsértjük” a leveleket, veszít az ízéből a fűszer.
Próbáljuk meg minél kevesebb mozdulattal minél apróbbra vágni a fűszert, hogy az ízét ne a vágódeszkán adja ki, hanem a fazékban. Ehhez fogjuk a csokrot és csavarjuk fel szorosan, majd kis mozdulatokkal aprítsuk fel. Ha kell, menjünk át rajta még egyszer a kés pengéjével.
Mikor adjuk hozzá az ételhez?
Ez elsősorban az étel fajtájától függ. Levesekhez például a főzés legvégén érdemes beleszórni, hogy ne vesszen el a friss íz nagy része. Ragukban és egytálételekben is csak az utolsó pillanatban hozzáadva (gyakran már a tűzről levéve) maradnak aromásak.
Tésztaszószokhoz, főleg ha olyan masszívabb leveleket használunk, mint a zsálya, akár korábban is hozzáadhatjuk a fűszert, hogy egy kicsit kiadja az ízeit. Mivel nem fogjuk túl hosszan főzni, nem kell amiatt aggódnunk, hogy nagyon összeesne a hőtől.
Hogyan adja ki legjobban az ízét?
Minden zöldfűszer esetében meg kell találnunk azt a módszert, amivel megmutathatjuk az adott ízesítő arcát. A petrezselyem nem olyan karakteres (persze ez nem jelenti azt, hogy kihagyható ételekből), ezért erre az ízre vigyáznunk kell: csak a főzés végén adjuk hozzá, a tűzről levéve keverjük bele. A kaporral is legyünk hasonlóan óvatosak.
A koriander egy fokkal aromásabb, ezzel bátrabban főzhetünk: például ha egy levesben hosszabban benne hagyjuk, átveszi a friss, citrusos aromát.
A menta hasonló cipőben jár, csakúgy, mint a bazsalikom, bár ezeket ritkán tesszük meleg ételbe, inkább a hidegkonyha sztárjai.
A zsálya jól viseli a hőkezelést, sőt, kifejezetten előnyös elkészítési mód, amikor egy kis vajon ropogósra pirítjuk. Az így kapott aromás vaj tökéletes kiegészítője raviolinak, gnocchinak és más tésztáknak. A kakukkfű, rozmaring és oregano is ebbe a kategóriába tartozik.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Minden konyhai feladatban segítünk: