Egészen valószínű, hogy a kedves olvasók is kóstoltak már legalább egyféle ázsiai tésztát: utazáson, étteremben, netán otthon. Azonban ez közel sem jelenti azt, hogy ismerjük az összes vékonyabb, vastagabb, átlátszó, barna, levesben vagy egytálételben használt ázsiai tésztát. Ebben siet segítségünkre a lenti cikk: bemutatkoznak a legismertebb fajták.
Chow Mein
Búzalisztből, tojásból vagy vízből kevert tészta, amit vékony szálakban árulnak, leginkább a cérnametéltre hasonlít. Wokos pirított ételek alapját képezheti, éppen ezért gyakran előfőzve kapható, hogy egyenesen a serpenyőbe dobhassuk.
A vékony szálak egészen ropogósra sülnek, a párolt zöldségek és a húskockák mellett változatossá teszik az egész fogást.
Wonton
Hosszú, a spagettinél kicsit keskenyebb tészta a wonton, aminek tojásos tészta adja az alapját. A legtöbbször frissen találkozhatunk vele ázsiai üzletekben. A leggyakrabban levesekbe teszik betétként, rövid idő alatt puhára, ruganyosra fő.
Udon
Az udon az egyik legvastagabb tészta, amit az ázsiai piacon találhatunk, keleten épp ezért szeretik annyira: rágós textúrája rengeteg izgalmat hoz bármilyen ételbe. Szárazon, frissen vagy fagyasztva is kapható.
Levesbe kerülhet, szaftos ragukban is szerepelhet, de egyszerűen halmozhatunk rá fűszeres sült húsokat és zöldségeket is.
Ramen
Tojás nélkül, liszt, víz és só összekeveréséből készül ez a klasszikus japán tészta, amit egészen biztosan mindenki ismer. Leginkább az olcsó instant ramenes zacskókból: ezek az előfőzött, kisütött szálak azért esnek át ezen a dupla előkészítésen, hogy minél tovább bírják a boltokban.
Persze nemcsak az eltarthatóság, hanem a gyors főzés miatt is ki kell tenni ennek a komoly tortúrának a rament. Percek alatt elkészül ugyanis, azonban ezzel vigyázni is kell, hiszen könnyen belecsúszhatunk a túlfőzés hibájába.
A klasszikus levesen túl kerülhet salátákba is, ropogós darabokként, de nassolnivalóként is élvezhetjük.
Soba
Egy különlegesebb tészta, ugyanis hajdinalisztből készül, ezért tele van rosttal és fehérjével. Diós, erőteljesen sós íze van, nagyon komplex ételek születhetnek belőle. Otthon elkészíteni elég bonyolult, mivel a hajdinalisztben nincs glutén, ezért nehéz begyúrni a tésztát.
A boltban keressük a minél magasabb hajdinatartalmú tésztát, ezek ugyanis finomabbak, különlegesebbek. Spagettire hasonlító formában kapható, felhasználását tekintve pedig elsősorban hideg levesekbe teszik. Egy másik népszerű fogyasztási módja a szószba mártogatás.
Rizstészta
Ezzel is valószínűleg gyakrabban találkozhattunk már: átlátszó, szinte üvegszerű tésztaszálak, amik levesekben, stir fry ételekben jelenhetnek meg. Nagyon gyorsan megfő, sőt, vannak olyan fajták is, amelyeket elég beáztatni.
Pirítsuk oda wokban, egy fűszeres szósszal, zöldségekkel és hússal, használjuk levesbetétként, esetleg salátában.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Szívesen főznél együtt Steiner Kristóffal vagy éppen Sass Danival? Most itt a lehetőség, a Nosalty és a Knorr közös Élményfőzésein ugyanis élőben főzhetsz együtt a sztárokkal, ráadásul még otthonról sem kell kimozdulnod, online csatlakozhatsz!
Az Élményfőzésről itt tudhatsz meg többet!
Még több különleges alapanyaggal ismerkedhetsz meg: