5 briliáns főzési praktika, amit ázsiai éttermekből lestünk el

Az ázsiai konyha több okból is nagyon szerethető: rengeteg fűszer, millió alapanyag, szabadon válogathatunk rengeteg zöldséges és húsos fogás közül, ugyanakkor ma már nem kell kutatni a hozzávalók után ahhoz, hogy otthonra is kínai, vietnami vagy éppen thai ízeket varázsoljunk.

Senkinek nem lehet kétsége afelől, hogy az ázsiai konyha mekkora teret nyert Magyarországon az elmúlt 10-20 évben. Számtalan kínai étterem, vietnami pholevesező és thai étterem várja a keleti konyha szerelmeseit, ma pedig a nagyobb városokban már több olyan bolt is van, ahol könnyen és olcsón beszerezhetjük a legnépszerűbb ázsiai ízesítőszereket.

A szója, a rizstészta, a halszósz vagy éppen a chili ma már szinte minden konyhában megtalálható, nem is beszélve a rizsről, amiből, ha igazán finomat akarunk enni, akkor érdemes megtanulni azt, hogyan készítik egy klasszikus kínai konyhában.

Jöjjön most néhány szuper főzési praktika, amit ázsiai konyhákból lestünk el.

1. A tökéletes rizst egyedül kell hagyni

Rizst nagyon könnyű készíteni feltéve, ha tudod, hogyan kell. A kínai éttermekben sokszor kuktában készül a rizs, a köret hagyományos elkészítése pedig szintén nem igényel sok munkát, fegyelmet azonban annál inkább.

Kezdetnek mindig öblítsük le a rizst egy szűrőben addig, amíg a víz nem lesz tiszta. Az öblítéstől kimegy a rizsből a felesleges keményítő. A főzésnél a víz/rizs aránya eltérő lehet, ezért olvassuk el, mit ajánl a csomagoláson található leírás. A legtöbb hosszú szemű rizs esetében 1 csésze víz jut 1 csésze rizsre, a jázmin rizs esetében azonban 1 ½ csésze víz 1 csésze rizsre. Rövid szemű rizs esetében 1 és 1/4-ed rész víz jut egy csésze rizsre.

A főzéshez egyszerűen tegyük a rizst a fazékba, öntsük fel vízzel, szórjunk bele egy csipet sót, fedjük le, és forraljuk fel. Most jön a legfontosabb rész: amint a lefedett edény eléri a forráspontot, egyáltalán ne nyúljunk hozzá! Hagyjuk lefedve, majd vegyük le alacsonyra a hőfokot, és hagyjuk a lefedve főni a rizst 18 percig.

A főzési idő lejárta után két opció közül választhatunk: vagy továbbra is lefedve hagyjuk még 15 percig a rizst, vagy egy pillanatra felemeljük a fedőt, átforgatjuk a rizst, és aztán lefedve ismét 15 percig pihentetjük. Utóbbi megoldástól pergősebb, előbbitől enyhén ragacsosabb lesz a köret.

2. Pirított rizshez mindig használj másnapos rizst!

A sült rizs elkészítéséhez több tucat különböző módszer és recept létezik, a profik azonban egy dologban egyetértenek: a legjobb pirított rizs egynapos rizsből készül. Bár a frissen főtt rizs is működhet (ajánljuk, hogy 20 percre dobd be a fagyasztóba, ha friss rizzsel tervezel főzni), a másnapos rizs az alacsony keményítőtartalom miatt sokkal jobb, pergősebb és ízletesebb lesz.

A tökéletes tojásos rizshez először a tojást kell egy kevés olajon megpirítanunk, majd kivesszük és félretesszük. Ezután süssük meg a húst és a zöldségeket, majd tegyük félre azokat is. Ezután a maradék rizst pár evőkanál olajban, némi apróra vágott zöldhagymával, a hússal, a zöldségekkel és egy kevés szójaszósszal ízesítve pirítsuk meg. Keverjük át jól, és már tálalhatjuk is.

3. Hússütéshez használj kukoricakeményítőt!

A kukoricakeményítő az ázsiai ételek egyik legalapvetőbb eleme. Ha a húst vagy például a tofut kukoricakeményítőben pácoljuk, akkor egy védőbevonat keletkezik rajta, amely megbarnítja a húst, és egyfajta puhítóként is hat, szaftos marad a hús, és olyan textúrát hoz létre, amelyhez a szósz is könnyebben tapad. Csak keverjünk össze egyenlő arányban kukoricakeményítőt, szójaszószt és olajat, öntsük a húsra úgy, hogy elfedje, fedjük le, és hagyjuk pácolódni legalább 30 percig.

A ragacsos mázas állagot kukoricakeményítővel érheted el

Bátran kísérletezzünk a pácokkal is! A fehér bors, az osztrigaszósz is remek ízeket szabadíthat fel az ételben. A pácolt húsokat wokban vagy serpenyőben lévő forró olajban süssük meg. A kukoricakeményítő sok más ételhez is használható besűríti a mártásokat és a leveseket is.

4. Nincs otthon ázsiai tészta? Oldd meg olasszal!

Tegyük fel, hogy felaprítottuk a zöldségeket, bepácoltuk a húst, vennénk elő a jó kis ramen tésztát, de kiderül, hogy csak egy doboz spagetti van a kamrában! Nem kell pánikba esnünk és a boltba rohannunk a drága ramenért, jó lesz a spagetti is, ha van szódabikarbóna!

Házi rámen

Rengeteg változata van, ez az egyik. Ízlés szerint alakíthatjuk, ahogy szeretnénk, hiszen ebből sincs egy eredeti recept.

Ramen, ahogy Anna készíti

Megszállottan imádom a ramen levest, és azt kellett tapasztaljam, hogy Budapesten nagyon kevés helyen lehet kapni ízleteset. Gondoltam egy nagyot, és mindenféle utánanézés nélkül ...

Vega miso ramen

A miso paszta a japán konyha tradicionális alapanyaga, nem véletlenül, hiszen nagyon sokoldalúan felhasználható, pácokba, öntetekbe, szószokba, levesekbe és főételekhez egyaránt ...

A ramen általában a kansui nevű lúgos alapú ásványi anyaggal készül, de mivel a kansui nehezen beszerezhető alapanyag, sok szakács a szódabikarbónára esküszik, mivel az is lúgos. Míg a legtöbb szakács a tészta készítésekor a lisztbe keveri a lúgot, a mi céljainkra tökéletesen hatékony, ha a tészta főzésekor a forrásban lévő vízhez adjuk. Ne tegyünk belőle túl sokat, a szódabikarbóna ugyanis gyakran szappanos, kesernyés ízt kölcsönözhet, ezért használjuk takarékosan.

Daniel Gritzer, a Serious Eats egyik szerzője azt javasolja, hogy egy liter vízre 2 teáskanálnyit használjunk. A ramenizáláshoz adjuk a szódabikarbónát egy fazék vízhez, és forraljuk fel, gyakran kevergetve, hogy csillapítsuk a szódabikarbóna miatt keletkező habot. Csak a csomagoláson előírtak szerint főzzük meg a tésztát, amely a plusz alapanyagnak köszönhetően se nem rágós, se nem gumis, egyszerűen csak finom és szuper textúrájú lesz.

5. Szószokkal a még jobb ízekért!

A kínai konyhában az is időbe telhet, hogy a beavatatlan nyugati szakács hozzászokjon, hogy míg a nyugati ételek fűszerezése szinte kizárólag az étel sózásával történik, addig például a kínai szakácsok mártások sokaságát használják az ételek fűszerezésére. Sok ételhez világos és sötét szójaszószra is szükség van, néhány ételhez sót, osztrigaszószt vagy halszószt is használnak. Mindezek a szószok nátriumot tartalmaznak, ami, ha nem megfelelően kezeljük, túl sós ízt adhat az ételnek. Az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy elrontsd az ételedet az, ha nem ismered a különbséget a világos és a sötét szójaszószok között.

Szójaszósszal, halszósszal vagy osztrigaszósszal is feldobhatjuk az ételeket

A nyugati élelmiszerboltok polcain jellemzően világos szójaszószokat találunk, hiszen a legtöbb étel ezzel készül. A sötét szójaszószhoz karamellt adnak, ami sűrűbbé, édesebbé, és ahogy a neve is sugallja, sötétebbé teszi. Elsősorban színezőanyagként használják, és gyakran a világos szójaszósszal együtt kérik. A különbséget könnyen meg lehet állapítani, ha a két üveget a fény felé tartjuk, és megdöntjük. A sötét szójaszósz szirupos filmréteget hagy maga után, amely végigfolyik az üveg nyakán, míg a világos változat viszonylag tisztán lecsöpög.

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...