A Tasty gyűjtésében számos olyan hasznos ötletet és konyhai trükköt találunk, amivel megkönnyíthető a mindennapi főzés.
Felejtsd el a túl forró serpenyőt!
Nem lesz gyorsabban kész, cserébe pillanatok alatt szétég az étel, ha mindent a túlforrósított serpenyőbe ömlesztünk, aztán pedig nem győzzük lekapdosni az edényt a tűzről. A zöldség vagy hús kívül szenesre ég, belül nyers marad, az eredmény pedig sokszor szinte ehetetlen. Hidd el, nemcsak finomabb lesz, hanem összességében még időt is spórolhatsz ezzel a konyhai trükkel: közepesen magas és állandó hőmérsékleten süsd vagy pirítsd az ételeket!
Folyamatosan fűszerezz!
Vannak, akik a főzés elején belezuttyintják a sót és a borsot az ételbe, aztán már csak az asztalnál kerül elő a sótartó, mikor kiderül, hogy bizony nem lett elég ízes a vacsora. Persze az még mindig a jobbik eset, ha valamit utólag kell fűszerezni, szerencsésebb, ha a főzés során végig kóstolunk, és fűszerezünk: a forrás, folyadékveszteség, hőmérséklet-változás folyamatosan alakítja az ízeket, érdemes időről időre utánkóstolni, hogy a végére lekerekedjenek a zamatok.
Ne öntsd ki a főzővizet!
Sokszor halljuk, olvassuk, hogy a tészta főzővize kincs – aztán mégis megy az egész a mosogatóba. Pedig a keményítőben gazdag főzővíz a szószos ételek egyik fontos hozzávalója: mindig hagyjunk meg egy keveset belőle és lazítsuk, krémesítsük vele a szósszal összekevert kifőtt tésztánkat. Nem fogjuk megbánni.
A só nem ellenség!
Sokan azért nem sózzák meg az ételeket, mert meggyőződésük, hogy csak akkor érezni a fogások valódi ízét, ha nem nyomja el őket a só. A só valóban képes letarolni az ételekink ízét, ha túl sokat használunk belőle.
Azonban, ha moderáltan, de mégis karakteresen sózunk, az ételeink életre kelnek, a só ugyanis nemhogy elnyomja, hanem kihozza az ízeket.
Teljesen elhagyni nem kell, csak figyeljünk az arányokra.
Hagyd a végére a fokhagymát!
Ha azt látod egy receptben, hogy a hagymát és a fokhagymát egyszerre kell dinsztelni, még véletlenül se dőlj be ennek. A fokhagyma ugyanis sokkal gyorsabban megfő, így mire a hagyma is elkészül, a fokhagyma már keserűre és feketére sül, ellenben, fordított esetben pedig bár a fokhagyma épp jó, a hagyma félig nyers marad. Egyszerűbb, ha a fokhagymát külön kezeled, és nem a főzés elején, hanem a közepén, sőt akár a vége felé adod hozzá az ételhez. Így tud a legjobban érvényesülni az íze és az aromája, anélkül, hogy kellemetlenül keserűre égne.
Hagyd állni a húst és halat!
Fontos, hogy a húsok és halak a lehető legfrissebben készüljenek el, de ez nem jelenti azt, hogy azonnal serpenyőbe vagy sütőbe is kell kerülniük, amint kivettük őket a hűtőből. Sokkal finomabbak lesznek, ha engedjük, hogy szobahőmérsékletűre melegedjenek, így lesznek ízesek és szaftosak a belőlük készülő fogások. Hagyjunk a húsnak és halnak sütés előtt 20-30 percet a konyhapulton, mielőtt sütni kezdenénk őket – megéri!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több gasztrotipp itt: