Így ne vessz össze az anyósoddal a karácsonyi főzés során

A szeretet ünnepe, ugyebár… de a karácsonyi előkészületek és azon belül is a konyhai teendők sokszor okoznak nagy galibákat. Mi van akkor, ha az anyós és a meny kerülnek egy platformra? Ha együtt kell lehozniuk egy talpalós vacsorára készülést?

A közös főzés misztikus. Pillanatok alatt kialakulhat a teljes összhang és az egymás keze alá dolgozás, de egy mozzanat alatt villámok is csapódhatnak a projektbe. Mert te így vágsz, ő meg úgy, mert te olajat öntesz a tészta főzővizébe, ő meg badarságnak tartja. Ilyen ez, de még ilyenebb, ha az anyós-meny főzésről beszélünk. Sőt, tetézzük: karácsonyi menüt vagy menürészletet készít együtt a férfi életében lévő két legfontosabb nő. Az anyuka és a szerelem. Kicsit segítünk, hogy ne legyen sértődés, konkurálás, kellemetlen pillanat a derűsnek vagy éppen stresszesnek ígérkező konyhai munkálatoknál.

Így ne vessz össze az anyósoddal a karácsonyi főzés során

TEDD:

Érdeklődj, légy kíváncsi!

Ezt csak szívből lehet igazán, de bizonyára érdekel, hogy a szerelmed, az ő drága fia mi az, amiért annyira lelkesedett kiskorában, amit annyira elkábította édesanyja főztében. Amiért mai napig átjár néha… Nos, ez egy remek alkalom arra, hogy kérdezősködj kicsit, megtudakold a titkokat, apróságokat.

Nyilván ne rámenősen, faggatózva, hanem nyílt szívvel. Kiskori sztorik, emlékek is jöhetnek bőven. Anyuka értékelni fogja, hogy mesélhet.

Légy nyitott a hagyományokra!

A legtöbb családban megvannak a tradicionális fogások, sütik, receptúrák. Ezek generációról-generációra szállnak, mindenki őrzi őket és szeretnék átadni a tudásmorzsákat a fiataloknak, hogy aztán ők is büszkén adják át a stafétát. Itt az idő, hogy a karácsonyi előkészületek során megkérd az anyósod, hogy egy fontos receptet másoljon le neked, vagy egy pillanatra adja oda a szakácskönyvet, papírost, amire a híres családi kedvenc receptje íródott. Másolj, buzgólkodj!

Vigyél te is mesét, ízt!

Megosztani nem csak neki lehet, de neked is. Közelebb is hoz a sztorizás, jobban beleláthat a családotok és a te működésedbe is az anyós, ha mesélsz neki a ti hagyományaitokról. Nem hasonlítgatva, hanem csak érdekességképp. Ha az ország másik feléről jössz, még érdekesebb lehet a történeted.

Koccintsatok!

Egy kis kontyalávaló a sütés-főzés előtt-közben is jól jöhet. Na persze, nem fókuszt veszítve, de egy házi tojáslikőr például kiválóan hangulatba hoz. A kezdeti szorongást is oldhatja, ha még nem vagy annyira laza ettől a feszítettnek tűnő, de annál hasznosabb helyzettől.

Tárd fel a titkait!

Persze csak képletesen, de a munka közben nyugodtan kikérdezheted az anyósod, hogy ő milyen ízeket, ételeket szeret azokon felül, amiket már ismersz, mert láttad, hogy bírja. Respektálni fogja, hogy érdeklődsz és lehet, hogy olyan információhoz jutsz, ami később hasznos lesz. Ha például a fia hirtelen megfeledkezik a kedvenc tortájáról és egyből rá tudod majd vágni az oroszkrémet!

NE TEDD:

Ne oktass!

Bármilyen helyzet alakul ki, bármennyire is penge vagy a konyhai műveletekben, haladó módra főzöl, ne most bíráld felül az ő ötleteit, praktikáit. Még akkor sem, ha nem túl praktikus vagy éppen elavult a lépés. Nyelj egy nagyot és segíts neki, dolgozz a keze alá! Ha nagyon belemerülsz önmagad fényezésébe és elmeséled, hogy te mit hogy csinálsz inkább… az nem veszi ki jól magát.

Ne azt kérdezd, hogy segíthetsz-e, hanem, hogy miben tudsz segíteni?

Mert nyilván tudsz, de inkább konkretizálja a feladatot, lépést és már hadba is állhatsz. Engedd, hogy megmutassa esetleg az ő módját, és nyugodtan adj neki hangot, hogy milyen ügyes, praktikus megoldás. Ha nem találod jónak, továbbra se oktass, hanem végezd el a feladatot becsülettel.

Engedd, hogy megmutassa esetleg az ő módját

Ne panaszkodásra használd fel ezt az időt!

Bármilyen nexusban vagytok, az első a tisztelet és a szeretet, hiszen sok a közös érdeklődésetek, érdeketek is.

Főzés és sütés közben mindig jó beszélgetni, de a panaszkodás, otthoni dolgok kibeszélése nem túl elegáns ebben a helyzetben. Ha mégis van valami közölnivalód, amire ez a kettecskén töltött idő a legalkalmasabb, inkább kérdezz. Érdeklődj tőle a fiáról, hátha van olyan információja, amit még nem tudsz, vagy másképp tudsz. Lehet, hogy közelebb kerülsz a megoldáshoz.

Ne rendezkedj!

Tételezzük fel, hogy az ő konyhájában vagytok, ott főztök közösen. Mindig kérdezz rá, hogy mit merre találsz, lehet, hogy háklis a matatásra. A főzés végeztével hívd be elrámolni akár a gyerekeket is, kérdezz rá, hogy ki mit csináljon? Magadtól ne akard haptákba állítani a színteret, majd ő irányít.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Hangolódj az ünnepre az alábbi cikkekkel:

Legújabb receptek

Gyümölcskenyér

Ha könnyen és gyorsan szeretnétek emlékezeteset villantani, akkor ez a gyümölcskenyér kapóra jöhet. Nálunk most aszalt vörösáfonya, cukrozott gyömbér, aranymazsola, dió és étcsoki ...

Baileys házilag

Ha szeretitek az édes-selymes krémlikőröket, akkor az idei karácsonyi ajándékotok magatoknak legyen az, hogy elkészítitek házilag. Ugyanis sokkal-sokkal finomabb és aromásabb lesz, ...

Csülök sörben sülve

A sörben sült csülök fejedelmi fogás, ráadásul jó kiadós is. Érdemes egy nappal a sütés előtt bepácolni a húst, hogy az ízek jól átjárják és finom szaftos, omlós legyen. Ameddig ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...