A közös főzés misztikus. Pillanatok alatt kialakulhat a teljes összhang és az egymás keze alá dolgozás, de egy mozzanat alatt villámok is csapódhatnak a projektbe. Mert te így vágsz, ő meg úgy, mert te olajat öntesz a tészta főzővizébe, ő meg badarságnak tartja. Ilyen ez, de még ilyenebb, ha az anyós-meny főzésről beszélünk. Sőt, tetézzük: karácsonyi menüt vagy menürészletet készít együtt a férfi életében lévő két legfontosabb nő. Az anyuka és a szerelem. Kicsit segítünk, hogy ne legyen sértődés, konkurálás, kellemetlen pillanat a derűsnek vagy éppen stresszesnek ígérkező konyhai munkálatoknál.
TEDD:
Érdeklődj, légy kíváncsi!
Ezt csak szívből lehet igazán, de bizonyára érdekel, hogy a szerelmed, az ő drága fia mi az, amiért annyira lelkesedett kiskorában, amit annyira elkábította édesanyja főztében. Amiért mai napig átjár néha… Nos, ez egy remek alkalom arra, hogy kérdezősködj kicsit, megtudakold a titkokat, apróságokat.
Nyilván ne rámenősen, faggatózva, hanem nyílt szívvel. Kiskori sztorik, emlékek is jöhetnek bőven. Anyuka értékelni fogja, hogy mesélhet.
Légy nyitott a hagyományokra!
A legtöbb családban megvannak a tradicionális fogások, sütik, receptúrák. Ezek generációról-generációra szállnak, mindenki őrzi őket és szeretnék átadni a tudásmorzsákat a fiataloknak, hogy aztán ők is büszkén adják át a stafétát. Itt az idő, hogy a karácsonyi előkészületek során megkérd az anyósod, hogy egy fontos receptet másoljon le neked, vagy egy pillanatra adja oda a szakácskönyvet, papírost, amire a híres családi kedvenc receptje íródott. Másolj, buzgólkodj!
Vigyél te is mesét, ízt!
Megosztani nem csak neki lehet, de neked is. Közelebb is hoz a sztorizás, jobban beleláthat a családotok és a te működésedbe is az anyós, ha mesélsz neki a ti hagyományaitokról. Nem hasonlítgatva, hanem csak érdekességképp. Ha az ország másik feléről jössz, még érdekesebb lehet a történeted.
Koccintsatok!
Egy kis kontyalávaló a sütés-főzés előtt-közben is jól jöhet. Na persze, nem fókuszt veszítve, de egy házi tojáslikőr például kiválóan hangulatba hoz. A kezdeti szorongást is oldhatja, ha még nem vagy annyira laza ettől a feszítettnek tűnő, de annál hasznosabb helyzettől.
Tárd fel a titkait!
Persze csak képletesen, de a munka közben nyugodtan kikérdezheted az anyósod, hogy ő milyen ízeket, ételeket szeret azokon felül, amiket már ismersz, mert láttad, hogy bírja. Respektálni fogja, hogy érdeklődsz és lehet, hogy olyan információhoz jutsz, ami később hasznos lesz. Ha például a fia hirtelen megfeledkezik a kedvenc tortájáról és egyből rá tudod majd vágni az oroszkrémet!
NE TEDD:
Ne oktass!
Bármilyen helyzet alakul ki, bármennyire is penge vagy a konyhai műveletekben, haladó módra főzöl, ne most bíráld felül az ő ötleteit, praktikáit. Még akkor sem, ha nem túl praktikus vagy éppen elavult a lépés. Nyelj egy nagyot és segíts neki, dolgozz a keze alá! Ha nagyon belemerülsz önmagad fényezésébe és elmeséled, hogy te mit hogy csinálsz inkább… az nem veszi ki jól magát.
Ne azt kérdezd, hogy segíthetsz-e, hanem, hogy miben tudsz segíteni?
Mert nyilván tudsz, de inkább konkretizálja a feladatot, lépést és már hadba is állhatsz. Engedd, hogy megmutassa esetleg az ő módját, és nyugodtan adj neki hangot, hogy milyen ügyes, praktikus megoldás. Ha nem találod jónak, továbbra se oktass, hanem végezd el a feladatot becsülettel.
Ne panaszkodásra használd fel ezt az időt!
Bármilyen nexusban vagytok, az első a tisztelet és a szeretet, hiszen sok a közös érdeklődésetek, érdeketek is.
Főzés és sütés közben mindig jó beszélgetni, de a panaszkodás, otthoni dolgok kibeszélése nem túl elegáns ebben a helyzetben. Ha mégis van valami közölnivalód, amire ez a kettecskén töltött idő a legalkalmasabb, inkább kérdezz. Érdeklődj tőle a fiáról, hátha van olyan információja, amit még nem tudsz, vagy másképp tudsz. Lehet, hogy közelebb kerülsz a megoldáshoz.
Ne rendezkedj!
Tételezzük fel, hogy az ő konyhájában vagytok, ott főztök közösen. Mindig kérdezz rá, hogy mit merre találsz, lehet, hogy háklis a matatásra. A főzés végeztével hívd be elrámolni akár a gyerekeket is, kérdezz rá, hogy ki mit csináljon? Magadtól ne akard haptákba állítani a színteret, majd ő irányít.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Hangolódj az ünnepre az alábbi cikkekkel: