Majonézt a legtöbben a boltban szoktak beszerezni, hiszen a köztudatban az él, hogy egy könnyel elrontható és körülményesen elkészíthető finomságról van szó, pedig ha van egy jó robotgépünk vagy botmixerünk, akkor magunk is könnyel el tudjuk készíteni, ízében pedig klasszisokkal veri majd a bolti majonézt. A házihoz itt találtok egy könnyű, videós útmutatót .
De akkor sincs baj, ha valaki a bolti majonéz mellett dönt, a különböző ízesítők mindkét változattal ugyanúgy működőképesek.
Vegán majonéz – pillanatok alatt elkészíthető
Ne gondoljuk azt, hogy a vegánok nem tudnak a majonéz ízével gyakorlatilag megegyező mártást készíteni. A titok itt is a krémességben rejlik, a krémet pedig jó minőségű olaj és valamilyen növényi tej – általában szójatej – összeturmixolásával hozhatunk létre: utána pedig mustárral és esetleg kurkumával ízesíthetjük még, de magában is egy nagyon krémes és tökéletesen majonéz ízű krémet kapunk. Az alább bemutatott további ízesítési lehetőségek pedig a „veganéz” esetében is ugyanúgy nagyszerűen működnek.
Torma, wasabi, miso – a kísérletezőknek
A torma a húsvéti asztal egyik legfontosabb eleme és az egyik legelterjedtebb ízesítője is a majonéznek, amelyet már szintén megvehetünk bolti, előre elkészített változatban, de a legjobb frissen összekeverni. Kellemesen pikáns, krémes és mégis erős, mi kell még a sonka mellé?
Azoknak, akik még tovább mennének a csípős vonal mentén, bátran ajánljuk a wasabis változatot is, ami nem kólint annyira fejbe, mintha magában fogyasztanánk mondjuk a kemény tojás mellé, mégis remek, csípősen krémes alapja lehet egy tökéletes kalács-sonka-tojás falatnak.
Korábbi cikkünkben már írtunk a japánok másik ikonikus alapanyagáról, a misoról, amely egy erjesztéssel készülő pikáns szójabab paszta – íze az érleléstől függően lehet savanykásan pikáns és egészen csípős is. A japánok is előszeretettel keverik majonézhez és használják szendvicsalapként, érdemes húsvétkor is kínálni a finomságok mellé.
A füstös ízek felé
Míg a különböző hamburgerek és BBQ-ételek mellé kínált majonézekben gyakran találkozunk a hagyományos barbecue-szósszal, az általában nem jut eszünkbe, hogy milyen jól működne a húsvéti ételek mellett is. Keverjük hát össze a majonézt egy kevés barbecue-szósszal vagy ketchuppal, máris egy pikáns, egyszerre édes, füstös és savanykás krémet kapunk. Ha pedig ismerjük és használjuk a folyékony füstöt, mint fontos kiegészítőt a konyhánkban, kipróbálhatjuk, mit csinál a hagyományos majonézbe kevert pár csepp folyékony füst a krémünkkel: egyszerűen új életre kelti azt, ami által megsokszorozódik a füstölt sonka ellenállhatatlan aromája is.
Remoulade – ismerjük meg
Számos nemzet konyhájában a majonézzel és ketchuppal egyenértékű módon használt, rendkívül elterjedt mártás/krém a remoulade is, amely gyakorlatilag nem más, mint egy további fűszerekkel csemegeuborkával, lilahagymával és kapribogyóval felturbózott majonéz. Elkészítéséhez rengeteg receptet találunk, a közös mindegyikben az egészen apróra vágott csemegeuborka kihagyhatatlan összetevője, amelytől igazán pikáns és összetéveszthetetlen lesz – a sokak által imádott hamburgerszósz sem más gyakorlatilag, mint egy nagyon homogénre kevert remoulade-mártás.
Érdemes húsvétkor is bevetni!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több gasztrotipp itt: