Az ecetek nagy része valamilyen gabonából készül, de tulajdonképpen bármiből lehet ecetet gyártani, ami erjed. Az almaecet – nevéből talán nem nehéz kikövetkeztetni – almából készül, méghozzá az ecetsav-baktériumok segítségével, amelyek az erjedő gyümölcsöt ecetsavvá alakítják. A felszínen összegyűlik az úgynevezett anyaecet, ami a fermentációt végző baktériumok és az ecet keverékét jelenti, ennek pedig valóban vannak egészségügyi hatásai – ez pedig belekerül a végső termékbe is, így technikailag tényleg kifejtheti őket. Valójában azonban nemcsak az anyaecet, hanem az almaecetben található ecet és a probiotikumok is felelősek a pozitív hatásokért.
Az almaecet segíthet szabályozni a vércukorszintet
A rajongók szerint az almaecet nagyon jó a cukorbetegséget is okozó vércukorszint-ingadozás megelőzésében – néhány kis résztvevős tanulmány ezt meg is erősíti, egy 2004-es szerint például evés után lényegesen alacsonyabb az ember vércukorszintje, ha almaecetet is fogyaszt. A diabétesz pedig népbetegség, így bármi, amivel harcolhatunk ellene, óriási segítség lehet.
Lehet, hogy segít a fogyásban
Az almaecetet jobbára azért ajánlgatják rengeteg videóban és a közösségi médián, mert állítólag segít a fogyásban, igazi csodaszer, ha a kilók ledobásáról van szó.
Ez persze nem teljesen igaz, de lehet, hogy valóban segítség lehet, ha meg akarsz szabadulni a feleslegtől: a Journal of Functional Food tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint mérsékelten hozzájárulhat a gyorsabb fogyáshoz, ráadásul a koleszterinszint csökkenését is regisztrálták a kísérleti csoportnál, de továbbra sem csodaszerről van szó.
Magas vérnyomásra feleslegesen iszod
Bár állatkísérletek mutattak minimális változást az alanyok vérnyomásában, emberi kutatások nem készültek még a témában, valószínűleg azért, mert annyira gyenge eredményt hozott az almaecet a patkányoknál is, hogy nem volt érdemes továbbmenni a kutatásokban.
Ha magas a vérnyomásod, inkább gyógyszert szedj, és / vagy válts életmódot, az almaecet nem lesz megoldás.
Nem öli meg a rákot
Néhány kutatás kimutatott érdekes összefüggést a rákos sejtek pusztulása és az almaecet között, de ezek mind sejtkultúrás kísérletek voltak – az emberi szervezet sajnos ennél bonyolultabb, és egyáltalán nem bizonyított, hogy az almaecet így is megállja a helyét.
Ráadásul elég nagy baj lenne, ha vénásan a tumorhoz juttatnák az ecetet, így a kutatások egyelőre olyan kezdeti fázisban vannak, hogy nem lehet kijelenteni bármilyen pozitív összefüggést az almaecet és a rák visszahúzódása között.
Olvass még tovább a témában: