Sokaknak a tavasz egyet jelent a folyamatos tüsszögéssel, bedugult orral és végtelen mennyiségű papírzsebkendővel. A pollenallergia igen kellemetlen tünetekkel jár, és az első tavaszi hónapoktól kezdve egészen a nyár végéig eltarthat az allergiaszezon. Meglepő módon a kevés zöld növényzettel rendelkező városokban is igen sokan szenvednek szénanáthától, allergiától. Ez azonban nem véletlen. Az amerikai műkertész, Tom Ogren szerint mindenről a várostervezők tehetnek.
Természetellenes cédrusok
Tom Ogren Kalifornia államba látogatva vette észre, hogy a Sacramentóban található capitoliumi épület sárga pollennel van befedve. Az épület környéke himalájai cédrusokkal van beültetve, amiket közelebbről megvizsgálva érdekes dolgot állapított meg.
Az egyébként egylaki, tehát normál esetben porzós (hím ivarú) és termős (női ivarú) virágzattal is rendelkező cédrusok itt kizárólag hím ivarú tobozokat hoztak.
Az egylaki cédrusból az évek során teljesen hímivarú fákat hoztak létre, amelyeket a várostervezők kimondottan kedvelnek, mivel nincsen se magjuk, se termésük, cserébe viszont tele vannak virágporral. Ezzel a termelők olyan növényt hoztak létre, ami a természetben nem is fordul elő. A kizárólag hím cédrusok rengeteg pollent termelnek, ami viszont az allergiával, szénanáthával és asztmával küzdők életét igencsak megnehezíti.
Nem csak Amerika érintett
Ez a probléma nem csak Kaliforniában van jelen. A tájépítészek gyakran a hímivarú fákat részesítik előnyben, mivel a nőivarú fák magokat, terméseket, de akár gyümölcsöt is hozhatnak, így azokat nehezebb gondozni, és többet kell takarítani is utánuk. A hímivarú fák elterjedése hozzájárul ahhoz, hogy folyamatosan növekszik a szénanáthától szenvedők száma, a fák pollenje ugyanis az egyik leggyakoribb allergénnek számít.
Egyelőre úgy tűnik, hogy nem igazán tudják kezelni a szénanáthával és az asztmával élők számának rohamos növekedését, pedig lenne rá egy egyszerű megoldás: a városokban nagyobb arányban kellene nőivarú fákat is ültetni.
Még több cikk az allergiáról: