4 pénztárcabarát megoldás drága alapanyagok helyettesítésére

A változatos, sokszínű étrend egyáltalán nem barátja a pénztárcáknak, az alapélelmiszerek árainak felkúszását persze az extrább hozzávalókért fizetendő összegek is követik. Többtényezős tehát a bevásárlás, hiszen árérzékenyek vagyunk, de figyelnünk kell a változatosságra, a speciális igényekre, a fogyasztás mértékére is. Lássunk néhány trükköt, amivel az ízélmény sem csorbul (sőt!), de pénzünknél maradhatunk.

Mindennapos, de alkalmi konyhai sürgés-forgásunk kapcsán sokszor van szükség a leleményességre, találékonyságra, kreativitásra. Most többször kipróbált, bevált, sőt, már rutinnak tűnő alapanyag-helyettesítési ötleteinket osztjuk meg. Nem kell feltétlenül luxus komponensről beszélnünk, sőt, a spórolás mellett olyan esetekben is jól jöhet az alapanyag-helyettesítés, amikor nincs kéznél az adott hozzávaló, és kedvünk/időnk sincs az újabb bevásárláshoz.

Így cselezd ki a drágább hozzávalókat: spórolós, kreatív tippek

Gombatrükkök

Klasszikus gombaleves, többféle gombával készülő krémleves, húshoz kínált ragu, tésztaszósz, ázsiai fogás — a jó öreg csiperke minden esetben kéznél van, és teszi a dolgát. Ám, amikor valami különlegesebb gombára vágyunk, a beszerzése sem egyszerű, illetve az árak is magasra rúghatnak.

Érdemes többféle szárított gombát tartani a kamrában, és velük meghekkelni a készülő fogást.

Legyen szó shiitakéről, vargányáról például — langyos vízbe áztatásuk után hidratálódnak újra és 2:1 funkciót látnak majd el. Az erős illatú lé, melyben új erőre kaptak a kalaposok, nagyszerű alapléként szolgálhat, mely intenzívebbé teszi például a szószokat, leveseket.

Maguk a gombák pedig, akár csiperkék közé helyezve is, akkora “cirkuszt” csinálnak, hogy a neutrálisabb gomba is átveszi az ízüket. Bár az ízes lé ebben az esetben nincs meg, de mélyhűtött, aromásabb gombák is jól működnek, ízletessé teszik az egyszerű fogásokat.

A szarvasgomba umamija egyeseknek a világ egyik legvonzóbb íze, mások viszolyognak tőle. Előbbi csoportnak ajánlatos a szarvasgombával aromatizált olajok, vagy az apró szemekkel kevert sók használata. Érdekesség, hogy, ha csak kis mennyiségű szarvasgomba kerül az eleve gombával is kínált ételbe, az átható illat és íz helyett a már meglévő gombák élményére erősítünk rá, különösebb szarvasgomba-érzet nélkül.

Magvas ötletek

Méregdrága hozzávaló a fenyőmag, pedig a valódi pesto genovese éppen emiatt a vajas ízű apróság miatt is olyan közkedvelt. A parmezánnal és a bazsalikommal kiegészülve abbahagyhatatlan kombináció, akár házi tésztához adjuk, akár például gnocchihoz, vagy salátához, sajtokhoz.

Bár a mandula sem tartozik a legolcsóbbak közé, mégis segítségül hívhatjuk a pestóhoz, ha már névrokonát, a mandulafenyő (Pinus pinea) magvait dúsítanánk. Lényegében egy az egyben is kipótolhatjuk a fenyőmagot, vagy fele-fele arányban használjuk mandulával.

A szárított gombákban rengetek íz rejtőzik

Ugyanitt, a már említett saláta kapcsán a házi pestóból könnyedén salátadresszinget varázsolhatunk, olívaolajjal vegyítve. Vagy, ha a joghurtos változatokra szavazunk, akkor natúr joghurttal kikeverve öntsük nyakon a zöldeket!

Kemény sajtos kérdések

Az olasz konyha egyik fontos sajtja és fűszere a parmezán, ám ez az oltalom alatt álló termék körülményes és sok törődést igénylő készítése miatt igen költséges portéka. Szerencsére vannak alternatívák sokkal kedvezőbb áron, jó minőségben. A Grana Padano vagy a Pecorino Romano is hasonló szerepet láthat el, pizzákon, tésztákon is.

A nem kevésbé finom helyettesítők minimum harmadával jobb áron kaphatók, de nem ritka a Parmigiano Reggianóhoz képest fele ár sem.

Fontos viszont, hogy egyben, esetleg az úgynevezett “shaved” formában, szilánkokként vásároljuk meg, mert a fűszerestégelyre emlékeztető formában kapható porított változatok köszönőviszonyban sincsenek a valódi sajttal, művien tapadnak fel a szájpadlásra, nem nyújtanak élményt, inkább csalódunk bennük.

Krumplit eszem krumplival

Egy jobb márkájú mirelit hasábburgonya kilója már ezer forint környékén jár, sőt, a formázott, vagy extrább kiadások akár ezerötszáz forintba is kerülhetnek. Félkész állapotban lévő krumplik ezek, melyeket a sokkolásos mélyfagyasztás előtt egyszer már félig kisütnek, általában napraforgóolajban vagy pálmaolajban. Vagyis, eleve tudatosabb választás, ha a már félig feldolgozott élelmiszer helyett a saját, friss sültkrumplit magunk készítjük el. Például ezzel a kicsit pepecselős, de tökéletes módszerrel.

A házi sült krumpli csodája

Nem mindegy, hogy milyen krumplit választunk a sültkrumplizáshoz, de általában a sárgásabb héjú, lisztesebb variációkkal nem lőhetünk félre. Százszorszép, Impala, Agata, Agria fajtákkal például biztos, hogy remek lesz a boltinál jobb árú és frissebb, tudatosabb sült krumpli.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Szívesen főznél együtt Steiner Kristóffal, Sztarenki Dórival, Fancsikai Eszterrel vagy éppen Sass Danival? Most itt a lehetőség, a Nosalty és a Knorr közös Élményfőzésein ugyanis élőben főzhetsz együtt a sztárokkal, ráadásul még otthonról sem kell kimozdulnod, online csatlakozhatsz!

Az Élményfőzésről itt tudhatsz meg többet!


Még több konyhai furfangot lehetsz el ezekből a cikkekből:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek