Bevásárlás után sokszor érzi úgy az ember, hogy egy hatalmas összeget hagyott ott a boltban, de aztán pár nap múlva megint menni kell, és sosincs ennek vége. Az élelmiszer az egyik legnagyobb tétel a kiadásaink között, és vannak olyan szokások, amikkel változtathatsz ezen. Máris mutatjuk azt a 9 praktikát, amivel kevesebbet költhetsz ételre és az élelmiszerpazarlást is megelőzheted.
Tervezd meg előre, hogy mi lesz a héten a menü, és annak megfelelően vásárolj be, vagy ha már bevásároltál, akkor az alapján állítsd össze, így minden alapanyagot fel tudsz használni, és nem megy semmi kárba!
Ne dobd ki a maradékot!
A komposztálás egy szuper megoldás az ételhulladék kérdésére, azonban nem minden maradék hulladék. Például a krumpli jól megmosott héját süsd meg ropogós snacnek egy kis olajjal és sóval. A száraz kenyérből készíts croutont vagy kenyérmorzsát. A zöldségek megmaradt részeiből főzz alaplevet. A citrusok héját tedd kandírozott finomságokba vagy használd takarításhoz.
Válaszd a fagyasztottat
Nem kell félned a fagyasztott ételektől – hacsak nem pizzáról van szó -, hiszen a gyümölcsöket, zöldségeket, halat és tengeri herkentyűket frissen fagyasztják le, a minőségüket így semmi kifogás nem érheti, ellenben jó áron és bármikor hozzáférhetőek. Még jobb, ha te magadnak fagyasztod le az ételeket.
Egyél kevesebb húst
Nemcsak a környezet vagy az egészséged szempontjából előnyös, ha csökkented a húsfogyasztást, hanem a pénztárcádnak is jót fog tenni. A jó minőségű hús az egyik legdrágább élelmiszer. Kezd először, hogy nem minden étkezésnél eszel húst vagy valamilyen húskészítményt, aztán csökkentsd a húsevés gyakoriságát heti néhány alkalomra. A pénztárcád és a szervezeted is meghálája.
Legyen saját balkonkerted
Növényeket a városban, balkonon vagy ablakpárkányon is nevelgethetsz: mikrozöldek, fűszernövények, gyógynövények és saláták mind jól érzik magukat akár egy balkonládában is.
Legyen rendezett a konyhaszekrényed
Borzasztóan könnyű megfeledkezni a tésztákról, lisztekről, cukrokról, mivel hosszú ideig elállnak, és valahogy mindig a konyhaszekrény hátuljába kolbászolnak, így végül mégiscsak megromlanak. Legyen jól átlátható és rendezett a konyhaszekrényed, és akkor biztosan nem a kukába landol a megvásárolt étel.
Süss!
Kell külön ok arra, hogy süss, azon felül, hogy a folyamat felér egy terápiával, a végeredmény pedig ínycsiklandozó? Spórolhatsz is ezzel, hiszen a házi sütemények, édességek sokkal olcsóbbak – és valószínűleg egészségesebbek -, mint a boltban vagy cukrászdában vásárolt nyalánkságok.
Főzz be, fermentálj, savanyíts, tegyél el, mint nagyanyáink
Régen teljesen megszokott volt az ételek különböző tartósítása, például befőttek formájában, de a fermentálás is ugyanezt a célt szolgálta. Sokat spórolhatsz azzal, ha a szezonban saját magadnak megteszed ezt, és később nem a boltban vagy piacon kell drágán megvásárolnod ezeket.
Vásárolj helyi, szezonális ételeket
Mindig drágább, ami messziről jön és/vagy amúgy a természet törvényei szerint épp nem teremne. Válaszd a helyi és szezonális terményeket helyettük.
Még több vásárlással kapcsolatos hír itt: