6+1 tuti konyhai trükk, ha elsóztad az ételedet

Kevés bosszantóbb dolog van a konyhában, mint amikor egy váratlan kóstolásnál kiderül, hogy bizony megszaladt a só a készülő fogásunk fűszerezésekor. Ne essünk pánikba, mentsük a menthetőt!

Aki kicsit is jártas a konyhában, azzal vélhetőleg előfordult már, hogy kicsit elsózta az ételt...vagy nem kicsit, nagyon. A legegyszerűbb az egészet a szerelmes szakácsra fogni, de, valljuk be, ez nem segít az idegtépő problémán, és azt sem szeretnénk, hogy egyenesen a kukában landoljon a vacsora. Különösebben az sem okoz élvezetet, ha mosolyogva a családba vagy a vendégekbe erőltetjük a sós falatokat, épp ezért érdemes elővennünk néhány jól bevált, "tűzoltó" konyhai megoldást, amivel megoldhatjuk az elsózott kérdést.

Nézzük sorban, milyen trükkökkel lehet megoldani instant a problémát:

Alaplé

Hatalmas kultusza van a nagymamáktól sokszor hallott "Főtt krumplit a sós levesbe angyalom!" mondásnak, ám sajnos több kutatás is kimutatta már, hogy a felkockázott krumpli sófelszívó képessége inkább mítosz, mint tökéletes praktika. A keményítő miatt ugyan a burgonya betáraz a felesleges alapanyagból, ugyanakkor vizet is elvon, így sokkal nem vagyunk előrébb a használatával. Kivéve, ha egyébként is illik a főtt krumpli a levesbe, akkor nem ártunk vele. Ami viszont tutira működik, az a hígítás, történjen ez sima vízzel (pár dl) vagy pedig alaplével. Arra kell csak vigyázzunk, hogy ne ész nélkül essünk neki, hanem óvatosan adagoljuk a folyadékmennyiséget. Az alaplével történő hígítás a főzinket is ráncba tudja szedni, ha picit megszaladtunk a sóval.

Vajas répafőzelék

Sokunknak vannak rossz emlékei a menzás répafőzelék miatt.  Ideje ezen változtatni! Répafőzelék vajjal és citrommal, gyorsan, egyszerűen.

Marhahúsleves

Krúdy-t olvasok éppen, a 'Szinbád gyermekkorá'-t, nyelek nagyokat, amikor a húsleves kerül szóba, nem ritkán - mit mondjak. Alig vártam, hogy legyen méltó alkalom egy valódi ...

Édesburgonya-krémleves kókusztejjel

Gyorsan összedobható, szuper krémes édesburgonyakrémleves receptet ajánlunk a figyelmetekbe, ami ráadásul teljesen tejmentes is. Egész évben elkészíthető, de az első őszi hidegekben ...

Zöldségek

A fenti krumplis tippen túl a konyhában jártas szakácsok inkább szavaznak az egyéb zöldségekre: tegyünk a levesbe sárgarépát, fehérrépát, karalábét, ezeket bele is főzhetjük vagy reszelhetjük, de akár ki is vehetjük tálalás előtt, sokat fognak segíteni az elsózott állapoton. A főzelékbe ugyanígy mehetnek, szintén pürésítve, akár reszelve vagy kockázva, nem ártunk vele. A pörköltalapú fogásoknál és szószos tésztaételeknél pedig a plusz paradicsom és a hagyma képes csodákra. Minden típusba kerülhet bőven mindenféle friss zöld is: petrezselyem (akár egy csokorral is), bazsalikom, zellerszár – ezekkel is tudunk balanszolni az ízek tengerén.

Tejtermék

Ami még befutó lehet, ha krémes főzelékünknek egyébként is hozzávalója, vagy úgy érezzük nem idegen tőle, az a tejtermék. Joghurttal vagy tejföllel segíthetünk, hogy elvegyünk a só intenzitásából. Habarhatjuk vele, és a szószokat is bátran lazíthatjuk, egy kis krémesítés a legtöbb főételnek nem árt. Ahol még nagy hasznát vesszük, és a korábbi tippek szóba sem jöhetnek, azok például az elsózott sült húsok, amire mártásként használhatjuk a semlegesebb ízű tejföl- vagy joghurtalapú szószokat, de mellé is kínálhatjuk mártogatósként. Ha a pácolásnál kifejezetten túltoltuk a sót, akkor a rakott húsos tepsis ételek is menthetik a helyzetet.

Almaecet és cukor

Játszhatunk egy kis édessel és sóssal is. Főzelékek esetében az édesebb ízvilágúaknak különösen jól tud állni a következő trükk, és még a túl sós érzésből is elvesz, de tésztaszószoknál és mártásos, szószos ételeknél is bevethető: fél kávéskanál almaecet keverjünk el ugyanennyi cukorral. Biztosan meghozza a várt hatást, ha előzetesen jó alaposan elsóztuk az ebédet vagy a vacsorát, csak figyeljünk itt is az adagolásra, legyünk türelemmel, ha már korábban hibáztunk.

Szódabikarbóna

A krumpli mellett van, aki a szódabikarbónára esküszik, miszerint egy késhegynyi képes enyhíteni a sós ízt. Ezt gyakorlatilag az összes még készülőben lévő fogásnál alkalmazhatjuk, de nagyon vigyázzunk, hogy tényleg csak egy késhegynyit vessünk be a siker érdekében. Ha túllövünk a célon, sajnos a szódabikarbóna mellékízét fogjuk érezni. Raguk, egytálételek, salátaöntetek és mártások: ezeknél érdemes használni, ha megtörtént a baj.

Tojásfehérjehab

Kicsit furcsának tűnhet, de nagyon régi praktika a levesek esetében a nyers tojásfehérjehab használata. Ha bizony megszaladt a só, óvatosan öntsük a forró levesbe a tojásfehérjét, majd amikor megszilárdult, szintén óvatosan kanalazzuk ki belőle, a megszilárdult hab ugyanis felszívja a sót. Ezt kicsit gyakorlottabb háziasszonyoknak javasoljuk, lehet, elsőre merésznek tűnik.

via GIPHY

Duplázz

Nem nehéz kitalálni, miért imádjuk ezt a megoldást....a trükk, ami nem igényel oda nem illő alapanyagot! Tényleg a legegyszerűbb, ha lehetőségünk van rá, hogy a recept összes hozzávalóját megduplázzuk (- só, ugyebár), ráadásul a dupla adaggal a következő napon sem kell feltennünk a kérdést: mit főzzek ma?


További konyhai trükköket itt találsz:

Forrásunk volt.

Legújabb receptek

Brownie-toboz sütés néklül

Tobozsütit ilyen módon még biztosan nem készítettél, próbáld ki ezt az egészségesebb verziót most egy zöldség bevonásával - lehet, hogy plusz édesítést sem kíván!

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...